
Na velika platna prihaja nova risanka. V poplavi risank zadnjih let, ko je bilo s strani staršev nujno potrebno vsako pogledati v naprej, če nismo želeli na katerega od mogočih in nemogočih načinov indoktrinirati naših najmlajših, se je pojavila risanka, ki govori o Jezusu, Kralju vseh kraljev. Prihaja iz okolja, kjer je luč sveta ugledala tudi priznana serija Chosen – Angel Studios.
Spoznati Jezusa s pomočjo risanke
Zasnovana je kot okvirna zgodba. Okvir tvori dogajanje v družini Charlesa Dickensa, njegove žene in njunih treh otrok, deklice in dveh fantičkov. Eden od njih, Walter, je prava »živosrebrna pokora«. Živahen, navihan, radoveden, nagajiv in navdušen nad zgodbo kralja Arthurja in njegovega meča. Ko nekega večera mali lump povzroči pravo zmešnjavo v gledališču – očetovi službi – mu oče, na mamino pobudo, pove zgodbo vseh zgodb. O Kralju vseh kraljev – Jezusu Kristusu.
Bistvo risanke je zgodba Jezusovega življenja, kot jo poznamo iz Svetega pisma, od rojstva, do vstajenja. V risanki je, čeprav je celovečerna, vseeno premalo časa, da bi obdelali prav vse svetopisemske odlomke. So pa ustvarjalci po svoji presoji izbrali nekaj ključnih odlomkov in jih upodobili.
Zgodbe Svetega pisma poznamo, zato se ne bi ustavljala ob njih. Vsekakor so predstavljene korektno, malo seveda prirejeno mlajši publiki, a nekih tehtnih pripomb tukaj ni.
Všeč mi je bilo, da so težki prizori (Herodov poboj nedolžnih otročičev, izgon hudiča iz telesa obsedenega, trpljenje in križanje Jezusa Kristusa …) narejeni tako, da je otrokom jasno, da se dogaja nekaj hudega/pomembnega. Nakazano je, vsebina je jasna, vendar v prizorih ni nobene eksplicitnosti. Torej ni strahu pred nočnimi morami.
Staršem bo všeč tudi dejstvo, da hudiča ne predstavlja nobena zločesta podoba. Gre izključno za duha, ki je oprijemljivo hudoben, a še vedno skrit v gibajočem zadimljenem zraku.
Permisivna vzgoja ni krščanska
Me je pa v risanki nekaj zelo zmotilo. Odnos Charlesa Dickensa in njegove žene do otrok.
Z dvema besedama bi vse skupaj opisala kot permisivna vzgoja. Kup nekih groženj in žuganj, od katerih nikoli nič ni. Kot bi permisivnost enačili z neko navidezno dobroto. Mama je blaga, preblaga, oče pa sicer nekaj robanti, v resnici pa je »spužva«, ki ne stoji za svojimi besedami. Še več, ob koncu risanke sem imela občutek, da so skozi zgodbo vstajenja vsi doživeli nek osebni preporod, še celo hudobna domača mačka. Le permisivna vzgoja očeta je ostala tam, kjer je bila na začetku.
Risanka je zaradi Jezusove zgodbe lepo primerna za otroke tik pred šolo in v prvi triadi, vendar menim, da bi se bilo zaradi popustljivosti staršev Dickens vseeno treba pogovoriti z otroki. Kaj je prijetno in kaj je prav?
Vtis nekoliko pokvari tudi sinhronizacija, ki pač ni profesionalna in na trenutke deluje nekoliko umetno. Škoda.
Vsekakor, glede na to, da risanka prihaja v kinodvorane ravno zdaj, pred veliko nočjo, bo dobrodošla pomoč, ko se bomo z otroki pogovarjali o Jezusu in njegovi celotni zgodbi.
Poglej tudi naročniške vsebine:
Peter Pučnik: “Če je otrok iz družine prinesel samo odprto srce za Boga, je to že veliko.”
Izvirni filmi, ki si jih lahko ogledate z vso družino
Risanke z dobrim vzgojnim sporočilom
Dr. Uroš Perko: “Ko oče prevzame svojo vlogo in postavi meje pri vzgoji, to mamo izjemno razbremeni”
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!
Moram reči: čudovit film, vreden ogleda. “Prav zares si kralj vseh kraljev.”
“Zgodba Jezusa Kristusa, ki prinaša upanje, ljubezen in odrešitev.”
Mene pa moti, da se v vsakem filmu išče dlaka v jajcu – nekaj, kar je slabega – tokrat avtorica spregovori o permisivni vzgoji, češ ni krščanska. A stoletja dolga grozna stroga katoliška vzgoja – vzgajanja s strahom, groznega nasilja nad otroki in ženskami, trpinčenja, zlorabljanja, izkoriščanja otrok v namene vzbujanja krivde itd. A to pa je krščansko? (kar je ponekod po svetu še vedno aktualno in ljudje to še kar dopuščajo). Sej niti odgovorni v lastni RKC ne prevzemajo odgovornosti z vse, kar so storili žrtvam.
Pustimo otrokom in staršem, da se kdaj tudi samo sprostijo ob gledanju filma!