»Žalostno bež starševstvo« – nov trend, ki se širi po družbenih omrežjih

Foto: Canva

Verjetno ste opazili, da trendovske otroške sobe, oprema in oblačila že dolgo niso več roza ali modra. Niti zelena, rumena ali rdeča. Instagram slike dojenčkov, posteljic in igračk so … bež.

Trend »bež mame«, ki se je razširil po Instagramu in TikToku, otrok ne želi izpostavljati živim barvam in oblačilom, ki poudarijo otrokov spol. Glavno vodilo so nevtralni toni, umirjenost, minimalizem, estetika preprostega. Materiali morajo biti naravni, od lesa do organskega bombaža in lanu, in sicer v barvi jajčne lupine, ovsene kaše, bele kave, smetane in mlečne čokolade. Takšni odtenki naj bi otroke pomirjali, minimalističen dom v bež barvah pa daje vtis urejenosti. Poleg tega na družbenih omrežjih izpade precej bolje kot prenatrpan dom živih barv, kar za marsikatero mamo ni zanemarljiv faktor.

Trend, ki naj bi izviral iz Skandinavije, se je s pomočjo vplivnic bliskovito razširil po vsem svetu. Oblačila, oprema in igrače nevtralnih barv veljajo za trajnostno naravnane, okoljsko ozaveščene in trendovske. To ugotavljajo tudi proizvajalci oblačil, saj naj bi se povpraševanje po bež oblačilih vsako leto povečalo za več kot 50 odstotkov.

Foto: Canva

Otroci, ki so videti kot sirote iz 19. stoletja

Spletni duhoviteži so seveda hitro ugotovili, da bež mame porabijo kup denarja, zato da otroke oblečejo kot sirote iz 19. stoletja. Ob tem se je oglasilo več nevropsihologov, med njimi Amanda Gummer, ki opozarjajo, da bež barva gotovo ni najljubša barva otrok. Brezbarvni domovi so po njenem mnenju oropani veselja in živih barv, otroci v bež oblačilih pa so videti otožno.

Spletni duhoviteži so seveda hitro ugotovili, da bež mame porabijo kup denarja, zato da otroke oblečejo kot sirote iz 19. stoletja.

Ravno zato je trend dobil dodatno oznako »žalostno bež starševstvo« (sad beige parenting). Njegovi nasprotniki opozarjajo, da dizajnerski domovi niso več namenjeni otroški igri, gibanju in raziskovanju, ampak so namenjeni objavam na družbenih omrežjih. »Sodobni starši ne dovolijo, da bi prihod otrok spremenil njihov dom,« je na Instagramu zapisala ena od mam. »Otroci ne smejo delati nereda, se zabavati, se umazati.« Poleg tega, da sta iz sterilnih domov izginila domačnost in veselje, je iz oblačil bež barve zelo težko očistiti madeže. Še en razlog, da so otroci bolj kot igri namenjeni fotografiranju.

Foto: Canva

Spolna nevtralnost in neizrazito bivalno okolje

Bež barva naj bi bila spolno nevtralna, kar je za marsikaterega starša prijeten oddih od izrazito roza in modre estetike, ki je prevladovala več desetletij. Hkrati pa naj bi bili naravni odtenki sinonim za preprostost, okoljsko ozaveščenost in zdravje. Oljen les in bež oblačila so pač bolj trajnostna od bleščeče pisane plastike, kajne? Ravno tu se skriva past, saj bež barva ne zagotavlja, da je bil določen kos izdelan etično ali trajnostno.

Seveda ni cilj, da bi bil otrok izpostavljen nenehnim dražljajem (npr. elektronskim igračam, zaslonom, stalni zvočni stimulaciji), vendar ni dobro niti, če otrok odrašča v sterilno estetskem okolju.

Pri neizrazitih barvah pa se pojavlja še ena težava. Kot opozarjajo nevropsihologi, imajo v prvih letih življenja na razvoj vida velik vpliv ravno kontrasti. Otrokovo bivalno okolje bi moralo torej omogočiti dovolj tovrstne stimulacije. Dojenčki se na primer najbolj odzivajo na kontrast bele, črne in rdeče barve. Razvoj vida, ki najhitreje poteka v prvem letu življenja, je povezan z razvojem motoričnih veščin in sporazumevanja z okolico, pa tudi s spominom. Okolje, v katerem noben odtenek ne pritegne pozornosti, zato ne omogoča dovolj stimulacije za otroške možgane, opozarjajo strokovnjaki. Seveda ni cilj, da bi bil otrok izpostavljen nenehnim dražljajem (npr. elektronskim igračam, zaslonom, stalni zvočni stimulaciji), vendar ni dobro niti, če otrok odrašča v sterilno estetskem okolju.

Starši, ki želijo z bež barvami otroku omogočiti nevtralno okolje, v katerem ne bo stereotipno dekliških in fantovskih poudarkov, ravno tako uveljavijo svojo izbiro, čeprav ni pogojena s spolom. Izbiro estetike, v kateri hitro zmanjka prostora za otroško igrivost.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Komentarji

  1. Če so dojenčki oblečeni v beš barve, se mi ne zdi nič narobe, kakor je komu všeč.
    Če imaš najprej punčko in ji kupiš vse v roza barvi, potem pa imaš fantka, je dejstvo, da ga ne moreš obleči v roza pajacek, bi izgledalo smešno.
    Bolj kot kakšne barve so oblačila od dojenčkov je pomembno to, da so dojenčki na varnem, da so v ljubečem okolju, da jih ne zebe in da so resnično zaželeni in ljubljeni.

    1. Ko sem jaz postala mama, še ni ginekolog imel možnosti določiti spol otroka.
      Zato sem zibelko in odejico – oblekla v rumeno barvo. Potem pa sem sinu po rojstvu kupovala vse – večinoma modro in belo.

  2. Iskreno, ne vem, kaj je namen tega članka? Izpade kot da primerjanje z drugimi, pljuvanje po barvnih preferencah staršev in “jaz sem nekaj več” pristop. Predlagam, da ne objavljate člankov samo zato, da se nekaj objavi, ampak premislite, kaj s člankom sporočate in kako želite prispevati k okolju, ki starše spodbuja, hrani in jim daje moč za izzive vsakdana. Znate bolje.

  3. Lepo urejeno okolje otroka notranje umiri, otrok je bolj zadovoljen, ne bega sem ter tja, se bolj osredotoči na določen lik oz predmet, ki ga trenutno opazuje.
    Kakorkoli otroku ne bo nič manjkalo, če bo v bež ali pisanih oblačilih.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

SKLENI NAROČNINO že od 4,90 € / mesec