
Vse življenje je ritmično gibanje. Menjavata se dan in noč, menjavajo se lunine mene, menjavajo se letni časi. Ponoči naj bi spali, podnevi delali (hm, je moral Edison res izumiti žarnico?). Naše telo deluje v ritmih; obstajajo točno določene ure, ko pospešeno dela zdaj ta, zdaj oni telesni organ. Ko se otročiček rodi, je zanj najbolj naravno to, da ga mama nosi v naročju in nežno ziblje. Malčki obožujejo gugalne konjičke, otroci si kar naprej želijo na gugalnice, poleti se tudi nam odrasli zdi super, če se lahko zvalimo v visečo mrežo in v senci drevesa uživamo v guganju… sem in tja, sem in tja… v neskončnost.
Pravzaprav v isto kategorijo sodijo tudi rime
Morda sodite med izbrance, ki jim je bila ljubezen do rim položena v zibelko. Lahko ste eden tistih, ki so v času odraščanja ob sebi imeli v lepo slovensko besedo zaljubljeno osebo, ki vas je uvedla v svet spretno zloženih rim. Lahko pa niste nič od tega in do pesmi sploh (še) nimate posebnega odnosa.
Če ne prej, se s pesmimi srečamo ob otrocih
Majhni otroci imajo od vsega začetka radi kratke smešne izštevanke in prstne igrice. Najljubše jim je, če jih lahko poslušajo v naročju mame ali očeta in če ta s svojim glasom ali gesto (recimo požgečka) vedno znova doda k teatraličnosti.
Govorite lep jezik in res ne bodite preveč leseni. Pesmi dodajte gibe, glas, šepet, krike, na široko odprite oči, skupaj se smejte, uporabite mimiko, spreminjajte ton in ritem govorjenja, poujčkajte otroka … Naj otrok preko vas, ne samo sliši, ampak doživi ritem poezije.
Majhni otroci imajo od vsega začetka radi kratke smešne izštevanke in prstne igrice.
Pesmica za dobro jutro
Pri nas doma smo imeli dolga leta navado, da smo zjutraj pred vstajanjem prebrali kratko pravljico ali zgodbico. En naslov v knjigi. Ker se je po navadi vedno mudilo, sem ta obred seveda skušala skrajšati. In smo začeli brati vsako jutro po eno pesmico. Lahko sem jo prebrala hitro, z otroki pa smo se medtem vseeno pocrkljali in nekaj lepega/smešnega/ veselega/žalostnega prebrali, občutili … in se dokončno zbudili.
Včasih smo pesem povsem razumeli, drugič smo se morali o njej pogovarjati. O ne, ni vedel le pesnik, kaj je hotel povedati! Otroci so se ob branju in pogovoru učili izražati svoja občutenja, čustva in včasih presenečeno ugotovili, da se nekje v njih dogajajo neke nenavadne reči, da čutijo kaj, česar še ne poznajo. In včasih smo odkrili, da ista pesem lahko vsakemu od nas pomeni in v vsakem od nas vzbudi nekaj povsem drugega.
Pesmi so odličen način treninga branja
Branje je veščina, ki jo je treba osvojiti. Zakaj je ne bi osvojili na lažji in lepši način? Pesmice so kratke, rime otroku zelo pomagajo pri branju, pozoren pa mora biti na melodijo. Lahko jih beremo večkrat, se ob njih igramo gledališče in beremo s hecnimi glasovi. Zmagovalna kombinacija!
Pri pesmicah je še posebej prijetno to, da se jih da brati izmenjujoče – eno kitico ali verz ti, eno jaz. Za motivacijo se lahko kakšno pesem naučimo na pamet in z njo nastopimo pred navdušenim domačim občinstvom. Kar poskusite babico razveseliti na ta način!
Naj otrok preko vas, ne samo sliši, ampak doživi ritem poezije.
Molitvica za lahko noč
Kdor me bolje pozna, ve, da vsake toliko skujem kakšno pesem. Nekatere nimajo rim, druge so zložene lepo po pravilih. Nekatere od njih sem ob večerih pripovedovala tudi svojim otrokom.
Otroci dan namreč zelo radi tudi končajo s pesmijo. Lahko jim jo zapojemo, lahko jo zapojemo skupaj. Lahko pa jim jo z občutkom tudi zrecitiramo. In … tudi nekatere od najbolj priljubljenih molitvic so v rimah.
Poglej tudi naročniške vsebine:
Gregor Čušin: “Bog se nikomur ne vsiljuje. On šepeta.”
Dr. Katarina Kompan Erzar: “Kako bo otrok razvijal sebe in svoj potencial, je odprto do konca”
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!
Vse čestitke, ga. Mateja, in pogumno še naprej. Tudi jaz imam rada pesmi, rada prebiram poezijo in se skupaj s sinom na pamet učiva pesmi in ponavljava. Pesmi velikokrat uporabim za voščilo za rojstni dan ali ostale priložnosti preko smsja, mejla ali v pismih. To je od mene pobral tudi sin, ki se nauči pesem tudi z veliko kiticami brez težav. Pa je v 4. razredu in bere poezijo za večje, saj so mu za njegovo starost pesmi že “preotročje”.
Obožujem pesmi. Ogromno pesmi znam na pamet še iz osnovne in srednje šole. Ker so mi bile pesmi všeč, sem se jih zelo hitro naučila na pamet. Pesmi sem brala otrokom, vnukom.
Še sedaj me prime, da kdaj glasno recitiram Prešerna, Gregorčiča, Kosovela, Minattija…
Ena pomladna:
Pa bo pomlad prišla
z oblaki šumečimi,
pa bo pomlad prišla
z rožami rdečimi,
s tistimi rosnimi,
mladimi rožami…
O, kako se po rožah
toži mi!