Tako vsaj priporoča svetovna zdravstvena organizacija (WHO), ki je ob nedavnem Evropskem zdravstvenem forumu v Gasteinu v Avstriji sporočila, da bi morale države uporabo digitalnih naprav regulirati s podobno strogo zakonodajo kot tobak. Številne raziskave namreč kažejo, da njihova uporaba pri mladih povzroča problematično vedenje, ki spominja na zasvojenost.
Predstavnica WHO dr. Natasha Azzopardi-Muscat je dejala, da je takšna ureditev potrebna zato, da bi omejili negativne učinke na duševno zdravje mladih. Problematična so predvsem družbena omrežja, spletni mediji in igrice.
“Morda moramo razmisliti o tem, kje je primerno uporabljati digitalne naprave, in morda je tudi čas, da začnemo razmišljati o krajih, kjer se nekatere digitalne naprave ne smejo uporabljati, tako kot smo na določenih območjih prepovedali kajenje”, je dejala.
“Drugi ključni element je zagotoviti, da so otroci in najstniki – ne glede na njihovo ozadje, etnično pripadnost ali družbeni status – »pismeni, opremljeni in opolnomočeni,« je dodala. To pomeni, da jih opremimo s pravim znanjem, “da bodo vladali digitalnemu svetu in ne bodo dovolili, da digitalni svet vlada njim”.
Epidemija zasvojenosti
Strokovnjaki poročajo o pravi epidemiji zasvojenosti z digitalnimi napravami. Miha Kramli, terapevt in vodja Centra za zdravljenje odvisnosti v Novi Gorici, je v intervjuju za naš portal povedal, da zgolj v Sloveniji obstaja do 3000 mladih, ki zaradi digitalne zasvojenosti niso sposobni dokončati osnovne šole. Dodaja še, da so otroci, ki imajo omejen dostop do novih tehnologij, bolj razviti in uspešni.
Rešitev na evropski ravni?
Vir: Politico
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!