Predšolski otroci se zelo veselijo vstopa v šolo. Prvega septembra se jim od navdušenja svetijo oči. Veseli so, da so že tako veliki, in komaj čakajo učenja novih stvari. Šola je nekaj najboljšega, kar se jim je zgodilo. Ko iste otroke v tretjem razredu vprašamo, ali radi hodijo v šolo, je odgovor skoraj soglasen ne. Kaj gre narobe, da vedoželjni otroci tako bliskovito izgubijo veselje nad šolo?
Šolska uravnilovka
Otroci so si med seboj zelo različni. Učijo se z različnim tempom, na različne načine, nekateri določena znanja usvojijo zelo hitro, drugi preboj dosežejo kasneje. Med njimi so razlike najbolj opazne ravno na začetku osnovne šole. Nekateri prvošolci tekoče berejo velike in male tiskane črke ter se z veseljem lotevajo tudi zahtevnejših knjig. Drugi ne znajo napisati niti svojega imena. Še več, nekateri ne znajo niti pravilno držati svinčnika.
Učiteljice imajo v razredu do 28 učencev (ne vem, kateri teoretik na šolskem ministrstvu si je zamislil, da to lahko deluje). Začetna ideja, da bosta v razredu vedno sočasno prisotni učiteljica in vzgojiteljica, je marsikje samo črka na papirju. Tako mora največkrat ena sama oseba poskrbeti za množico šestletnikov, katerih znanje se razlikuje kot noč in dan. Po mojih izkušnjah je večina učiteljic dobrih. Vendar je lahko učiteljica še tako sposobna, sočutna in zavzeta, pa v takšnih pogojih ne more zagotoviti, da bodo otroci, ki potrebujejo več pozornosti, dobili dovolj učne pomoči, tisti, ki so z znanjem svetlobna leta naprej, pa se ne bodo dolgočasili.
Nekomu se bralni klik zgodi pri petih letih, drugemu pri osmih. Tako kot nekateri malčki shodijo pri desetih mesecih, drugi pa pri letu in pol. Nič od tega ni boljše ali slabše.
Kako je to videti v praksi? Eden mojih otrok je prebral celotno zbirko Pet prijateljev, še preden je šel v šolo. Sam. Če sem iskrena, ne vem, kdaj in kako točno se je naučil brati. Kot bi bilo vgrajeno vanj. Drugi od mojih otrok pa ob vstopu v prvi razred ni kazal niti najmanjšega zanimanja za črke, kaj šele, da bi se navduševal nad idejo o samostojnem branju. Ali lahko na podlagi tega rečem, kateri od njiju je bolj inteligenten? Niti slučajno. Povsem sta si različna, mejnike dosegata ob različnih časih in sta močna na različnih področjih. Brez težav pa vam lahko povem, kateri ima v šoli boljše ocene.
Nalepke, ki jih otroci dobijo že v prvem razredu
Kaj sistem nauči takšna dva otroka? Prvi, ki se je pri petih letih samoiniciativno naučil brati, v šoli dobi nalepki »priden« in »pameten«. Vse mu gre, učiteljice ga hvalijo in starši smo ponosni nanj – čeprav nimamo ne mi ne otrok kakšnih posebnih zaslug, da je tak, kot je.
In kaj se nauči drugi otrok, ki še v drugem ali tretjem razredu bere kot polž, čeprav dobiva doma precej spodbude? Da je »počasen«, se »težko uči«, morda celo, da ima »učne težave«. Otroci to zelo hitro prevedejo v »nisem preveč pameten« in »šola mi ne gre«. Že v prvem razredu! Čeprav je znanstveno dokazano, da možgani pri različnih otrocih različno dozorevajo. Nekomu se bralni klik zgodi pri petih letih, drugemu pri osmih. Tako kot nekateri malčki shodijo pri desetih mesecih, drugi pa pri letu in pol. Nič od tega ni boljše ali slabše. In pri tem govorimo samo o običajnih otrocih iz običajnih družin. Kje so še vsi tisti otroci, ki imajo morda res določene težave, in otroci iz neurejenih razmer, ki jim doma nihče ne bere, jih spodbuja in se zanima za njihov napredek?
V učnem načrtu sicer piše, da bi se morali otroci naučiti tekoče brati in pisati do konca tretjega razreda. Opismenjevanju je namenjena cela prva triada. Vendar je to samo teorija. V prvem razredu se še malo pogleda skozi prste, v drugem pa se pričakuje, da znaš.
Kaj pa spodbujanje veselja nad učenjem?
Kateri faktor se mi zdi za učence prve triade najpomembnejši, čeprav je povsem spregledan?
Veselje, s katerim nekaj počneš.
V življenju je nepomembno, ali si se naučil brati dve leti prej ali dve leti pozneje. Pomembno je, ali rad bereš in v roke z veseljem vzameš kakšno knjigo. In pri tem šolski sistem v sodelovanju s sodobno tehnologijo in pametnimi napravami pogori. V zadnji triadi si učitelji mukoma prizadevajo, da učenci preberejo vsaj tiste tri knjige za domače branje. Pri bralni znački sodeluje le še peščica, čeprav odličnih mladinskih knjig res ne manjka.
Enako velja za veselje nad računanjem, naravnimi pojavi, znanostjo, petjem. Šoli uspe zelo hitro vse spremeniti v muko. Ker se osredotoča na zahteve in dosežke, namesto na učni proces, radovednost, ustvarjalno mišljenje. K občutku »brezzveznosti« pripomore tudi permisivna vzgoja, zaradi katere je vse pretežko in vsaka obveznost prenaporna. Šola pač zahteva tudi trud in ne more biti samo prijetna. Ampak če učenci celoten učni proces doživljajo kot mukotrpen in nesmiseln, je vseeno nekaj narobe, mar ne?
V življenju je nepomembno, ali si se naučil brati dve leti prej ali dve leti pozneje. Pomembno je, ali rad bereš in v roke z veseljem vzameš kakšno knjigo. Enako velja za veselje nad računanjem, naravnimi pojavi, znanostjo, petjem.
Barvanje, barvanje … in neskončno debeli delovni zvezki
Ena od dejavnosti, ki šolo zagreni marsikateremu prvošolcu, je barvanje. Otroci morajo barvati pri matematiki, okolju, glasbi, celo pri angleščini in verouku! Doma imam enega otroka, ki je navdušen nad pobarvankami, in tri, ki jih sovražijo. Pri njih sem se vedno spraševala, zakaj otroke kaznujejo s tem nenehnim barvanjem? Se res ne morejo spomniti česa drugega? Dobro, razumem, da je barvanje koristno za grafomotoriko. Ampak motoriko se da uriti tudi s striženjem, natikanjem, plastelinom, raznimi motoričnimi igrami, šivanjem …
K barvanju spada še množica delovnih zvezkov. V prvem razredu recimo trije (!) deli matematičnega delovnega zvezka, dva dela slovenščine, pa še okolje in angleščina. Nenapisano pravilo pravi, da je treba vse to rešiti. Zaradi staršev, da se ne pritožujejo? Zaradi težav z inšpektorji, če česa ne bi predelali? Nimam pojma. Vem pa, da je šola že v prvi triadi eno veliko hitenje, da ne bi bili v zaostanku. Ob tem, da bi morali biti cilji prve triade povsem enostavni:
a) Sodelovanje v skupini, empatija, medosebni odnosi.
b) Samostojna skrb za potrebščine, oblačila, zadolžitve.
c) Veselje do branja in učenja. Do konca prve triade osvojiti tekoče (lahko počasno) branje in pisanje, računanje in poštevanko.
č) Učenje razmišljanja in iskanja rešitev.
Pet stavkov. Čakam, da me za ta genialni učni načrt pokličejo s šolskega ministrstva in mi ponudijo dobro plačano mesto zunanjega svetovalca. 🙂
Kako lahko od otrok pričakujemo, da se bodo uspešno učili, če večino dneva presedijo v zaprtih prostorih?
Kaj pa gibanje in svež zrak?
Veliko barvanja in delovnih zvezkov ter malo gibanja in svežega zraka. Če gredo lahko otroci v vrtcu vsak dan na sprehod, igrala, v gozd … postane v šoli vse strašno zapleteno. Pomanjkanje časa, kup birokracije in dodatni spremljevalci, če hoče človek samo pokukati s šolskega igrišča. Čeprav sta gibanje in igra na prostem eden temeljnih dejavnikov za uspešen razvoj. Kako lahko od otrok pričakujemo, da se bodo uspešno učili, če večino dneva presedijo v zaprtih prostorih? Kako lahko govorimo o nemirnih in hiperaktivnih otrocih, če jim tedensko omogočimo samo tri šolske ure športa in še kakšno urico gibanja v podaljšanem bivanju, če je vreme slučajno lepo? Ali ni logično, da otroke razganja in ne morejo sedeti pri miru?
Včasih so šli otroci vsaj popoldne na igrišče. Danes večina šolarjev popoldneve preživlja na vodenih dejavnostih (ki niso nujno gibalne) ali za zasloni. Gozd, travnik in pesek postajajo vse bolj abstraktni pojmi. In če otroci tega ne dobijo doma, je toliko bolj nujno, da so tega deležni vsaj v šoli. Pa čeprav bo kakšen delovni zvezek ostal prazen.
Poglej tudi naročniške vsebine:
Dr. Katarina Kompan Erzar: “Kako bo otrok razvijal sebe in svoj potencial, je odprto do konca”
Sabina Košmrl Kaučič: Na pomoč! Učiteljica ima mojega otroka na piki!
Hvala za ta članek. Imam le enega od otrok v 2.r OŠ. K napisanem bi dodala še domače naloge, ki jih “priden” otrok naredi v 20 minutah podaljšanega bivanja, “poreden” pa lahko še dve uri doma za mizo SEDI, da bo učiteljica zadovoljna. To pomeni po vsaj 6 urah šole, sedenje in šola še doma.
Bravo. Zelo lepo ste to napisali . Tako lepega in resničnega članka pa že dolgo nisem prebrala.
Res čudovit članek. Vse je res. Javna OŠ bi se morala vsaj v prvi triadi zgledovati po programu v OŠ montessori. Tam otroci delajo z materiali v svojem tempu in glede na svoj trenutni interes. Zato je res šola po meri otroka.
Čestitam, da ste to zapisali. Sama sem 40 let poučevala razredni pouk. Davno sem že opozarjala na to. Žal moram iskreno povedati, da so tudi med učitelji taki, ki rinejo z glavo skozi zid. Nikoli jim ni dovolj. Ne znajo ali nočejo upoštevati razvojnega obdobja, učenja branja, posebnosti vsakega učenca. Vse imajo v enem košu. Najbolje bi bilo, da bi otroci že vse znali. Nalog je toliko, da jih delajo še starši. Vsa osnovna šola je za popolno prenovo. Več dela opraviti v šoli. Naloge primerne količine. Ta šola povzroča staršem in učencem vsakdanji pritisk, stres, stisko. Posledice so na več področjih. Nič ni po meri človeka, starša, šolarja. Zato toliko težav in učenci ne hodijo radi v šolo. Zato naredite kaj, če je v vaši moči. Čestitke za vaš zapis!!!
Je sploh kdo zadovoljen s tako osnovno šolo, še posebej z devetletko?
Le kaj je bilo narobe z osemletko, z malo šolo?
Otrokom se je ukradlo eno leto otroštva. Otroke, ki so rojeni konec leta, starši po večini pošljejo v šolo eno leto kasneje. Zakaj? Zato, ker enostavno niso še zreli.
Če je v prvi triadi res tako zahtevno, toliko nalog in vsega, potem bomo dosegli to, da bomo imeli nevrotične otroke in pozneje odrasle.
Vsi skupaj bi se morali takemu sistemu upreti.
Hvala za take članke, ki odpirajo oči.
Bravo,modro morje. Podpis!
Naša je rojena decembra smo imeli odločbo da gre leto kasneje… Je bila v vrtcu tako slaba skupina da smo jo dali raje v prvi razred…. Sedaj je v tretjem.. groza.. včasih domačo nalogo delamo tudi po 4h, ker ji preprosto vse skupaj pade dol. 1 stran je zadnjič s pisanimi črkami pisala 2h
Ja,vsak mora odgovarjati za svoje napake,ki jih je storil v preteklosti. Nekateri se nismo pustili in smo zdaj zadovoljni,da nismo popustili.
Celotna osnovna šola je poraz za celotno družbo. Devetletka bi se morala ukiniti.
Otroci gredo čustveno nezreli v šolo.
Starši bi morali biti bolj odločni,pogumni in bi morali vsem nebulozam reči ne.
Starši bi morali vsak dan spremljati,kaj se otroci učijo v šoli.
Starši bi morali absolutno reči ne in se upreti,ko razni strokovnjaki recejo: vas otrok naj gre v šolo.
Poslušajte svoje srce,spremljajte svojega otroka. Saj ga vendar najbolj poznate. In mu ne skodite. S 5,5 leti baje bi šel moj sin v šolo.
No way. !Pri 4 letih je znal že brati,pisati,računati.
Pa je vzgojiteljica rekla da mu bomo pristrigli krila če ga ne damo v šolo. Ne in ne. ! Pediatrinja nam je bila naklonjena. Pred vstopom v šolo je imel testiranje. Briljanten povsod. Ja,šola misli,da če si pameten,si za v šolo. Seveda sem se ukvarjala s sinom od rojstva,zato je bister. Nisem popustila,dala sem odlog. Šolo ni šla proti meni. Tudi ministrstvo ne gre proti staršem. Ker navsezadnje smo za otrokove težave prvo vedno odgovorni starši. Zakaj bi ga potem dala prej v šolo?
Ni mi žal,da je šel kasneje v šolo. Sedaj je v 4.razredu. Je zelo vredu,razume že od 1.razreda,zakaj je v šoli,zakaj mora upoštevati navodila,zakaj je to in to. Mnogo njegovih sošolcev ima težave. Ker so šli prehitro v šolo. Moj otrok je šel čustveno zrel v šolo. Sedaj pomaga ostalim,ki jim gre težje,vedno se zaposli s čim,je koristen v razredu.
Zakaj jih siliti v nekaj,če ne razumejo pomena šole? Saj bodo še ne vem koliko let svojega življenja v šoli. Saj imajo še celo življenje pred sabo,mi bi jim pa eno leto vzeli. Zakaj? Da bodo bolj kimajoci,bolj ubogljivi,prilagodljivi? Ker čustveno nezreli otroci so podvrženi vsem neumnostim te družbe!
Zakaj se starši tako bojijo biti pogumni,močni za svoje otroke? Saj so vendar vaši. Saj jim želite najboljše. Vi pa jih vpisujete prej v šolo,ker gre tudi sosed v šolo,pa ker je vzgojiteljica tako rekla… adijo pamet.
Na srečo poznam veliko pogumnih staršev,ki se upajo postaviti po robu.
Če prej ne,v najstniški dobi se bo čustvena nezrelost najbolj pokazala. Ker se jim ni omogočilo,da bi imeli otroštvo.
Ker jim nalagate veliko bremen,ne vem koliko krožkov obiskujejo,vsak dan vozakanje… in koliko pritiskov. Otroci sploh ne morejo zadihati.! Zakaj toliko čustvenih in vedenjskih težav? Zato! Kar sem.napisala, drži.
Berite,berite. Gabor Mate pravi, da dobite svoje otroke nazaj! In jih ne prepuščajte da jih vzgajajo drugi,vrtec,šola,družba,vrstniki,….!
Družina je vse,kar ima otrok. Zato vlagajte v odnose. Vrtec,šolo,službo,prijatelje lahko zamenjamo,družine ne moremo! Koliko odraslih ljudi imate težave? Ker družina ni bila na prvem mestu. Ker se niso počutili varne, ljubljene,ker ni bilo ljubezni,varnosti,topline,razumevanja,sočutja,enakovrednega odnosa…
In še to,zadnja raziskava je pokazala da se možgani razvijajo do 25.leta! Zato pustimo otrokom,da se vsak razvija po svoje!!!!
Vse govori v prid temu, da bi v šolo morali iti s 7. leti, tudi če je devetletka. Prej enostavno niso zreli. A.
Zakaj moderirate? Objavite, kot napišemo
Tako je, Ana, mene tudi to moti. Kje je pravica do svobode govora.? To da ne smeš napisati svojega mnenja?