Šole so dolžne zagotavljati varnost učencem! Pa jo?

Foto: Shutterstock

Šole so dolžne učencem zagotavljati varnost. A mnogi pedagogi so pri tem prepuščeni sami sebi. Kako se na primeren način odzvati? In zakaj je najboljši pristop k reševanju tega ničelna toleranca do nasilja?

Strokovnjak s področja mediacije Marko Iršič v svojem članku na Časniku piše o problematiki nasilja v slovenskih šolah in predlaga nekaj rešitev, kako se s tovrstnim nasiljem soočiti. Objavljamo del članka:

Nasilje v šoli

Učenec v šolo prinese nož, ga pokaže nekaj sošolcem in jim zagrozi, da če bo kdo povedal učiteljici, ga bo s tem nožem ubil. Učiteljica meni, da zadeva ni tako pomembna, da bi sklicala roditeljski sestanek. Večina staršev otrok, ki jim je bilo zagroženo za incident od šole sploh ne izve. Eden od učencev se po tem dogodku zbuja ponoči in kriči: ‘Ne me ubit!’. Drug sošolec na mamino vprašanje, zakaj ji ni povedal, odgovori: ‘Mama, če mi je pa grozil s smrtjo!’ …

Učenec ‘za štos’ davi sošolce in ‘ne ve’, da jim je ob tem neprijetno in da se ga bojijo. Učiteljica se pogovori s storilcem in žrtvijo. Naslednjič ta učenec, med tem ko davi drugega, vpraša, ali ga boli. Davljeni učenec pove staršem: ‘Spet me je davil, ampak tokrat mi ni bilo narobe‘.

Učenec naščuva sošolke in sošolce, da drugega sošolca, kličejo ‘psihopat’. Ta učenec odide iz razreda in hoče domov. Učiteljica pokliče mamo, naj ga pride iskat.

Sošolki se spreta in postopno se ves razred opredeli za eno ali drugo stran. Eden od učencev vrže eni od sošolk pomarančo v hrbet. Oče te učenke ‘nadere’ mamo učenca, ki je to storil.

To je le nekaj od resničnih primerov nasilja, ki se dogaja na naših šolah, in to na takih, na katerih nasilja tako rekoč ni.

Zagotavljanje varnosti

Šole so, v skladu s predpisi, dolžne zagotavljati varnost učencem! Pa jo?
Seveda si vsaka šola po svojih močeh prizadeva, da bi ustrezno delovala in da bi bilo nasilja čim manj, vendar pa mnogo šol kot sredstvo prvenstveno uporablja ‘pogovor’. Pri tem pa se postavlja vprašanje, kaj to sploh pomeni? Kakšen naj bi bil pogovor v primerih nasilja s povzročiteljem in kakšen z žrtvijo, in kakšen v primeru, ko je nasilje vzajemno? In kakšni so ukrepi oz. postopki v primerih nasilja? Mnogo šol in učiteljev je na tem področju prepuščenih samim sebi in situacije rešujejo ‘kot vejo in znajo’, kar pa pogosto ni dovolj.

Implicitna sporočila o sprejemljivosti določenih oblik nasilja

Vsak pojav nasilja, ki ni ustrezno obravnavan, daje sporočilo, da je nasilje del realnosti in da se ne bo nič spremenilo.

‘Bom raziskala, če je bilo to resno ali za hec,’ je rekla učiteljica, v enem izmed zgornjih primerov, ko so ji starši povedali za incident. ‘Saj ga niso vzeli zares, strah je bilo le enega učenca, ki je tudi sicer bolj boječ,’ je rekla učiteljica v drugem primeru. Če bi bilo to pri odraslih, bi bilo zelo jasno, da tako vedenje ni sprejemljivo in po vsej verjetnosti bi imelo težke posledice. Pri otrocih pa se to kar sme?

Vsaka taka izjava ali stališče, četudi ni izrečeno, pa se odraža v učiteljevem ravnanju, daje implicitno sporočilo tako povzročitelju, kot žrtvi, da je tako vedenje do neke mere sprejemljivo. In vsak pojav nasilja, ki ni ustrezno obravnavan, daje podobno sporočilo: Nasilje je del realnosti in tu se ne bo nič spremenilo. Posledično učenci niti ne povedo več učiteljem, da prihaja do nasilja, saj se nič ne spremeni. Učitelji, ki bi radi pomagali, pa se potem sprašujejo: Kako pridobiti zaupanje učencev, da nam bodo povedali, kadar bodo žrtve nasilja?

In kako lahko šola prispeva k povečanju varnosti?

Ničelna toleranca do nasilja

Najboljša možnost je vzpostavitev ničelne tolerance do nasilja, kar pomeni, da nasilje v nobeni obliki ni sprejemljivo.

Strogo kaznovanje dokazano povečuje stopnjo napetosti in agresije in posledično nasilja.

To ne pomeni, da z nasiljem sankcioniramo nasilneža. Strogo kaznovanje namreč dokazano povečuje stopnjo napetosti in agresije in posledično nasilja, s čemer prispevamo prav k tej težavi, ki bi jo želeli odpraviti.

Pomeni pa, da so vsi zaposleni na šoli in postopno tudi vsi učenci zavezani k temu, da prekinejo nasilje, ki ga opazijo (Seveda lahko učenci, ki so šibkejši ali si ne upajo neposredno posredovati, pokličejo učitelja in le ta posreduje), in tudi to, da se vsak pojav nasilja ustrezno obravnava. Da bi to delovalo, je potrebno, da je vsem, tako učiteljem kot tudi učencem zelo jasno, kaj ni sprejemljivo in kako postopati v posameznem primeru nasilja.

Ustrezno ukrepanje

Potrebno je pomagati tako povzročitelju, kot žrtvi, da ozavestita problem in da se naučita ustreznejšega ravnanja v prihodnje.

Pomembno je še, da se vsak pojav nasilja uporabi tudi za vzgojno delovanje. Tako v primeru, ko gre za tako imenovano enostransko nasilje, torej nasilje, ki ga izvaja ena stran nad drugo, kot tudi pri oblikah nasilja, ki so vzajemne, je potrebno obrniti začarani krog. Seveda so potrebne tudi sankcije, ki dajo jasno sporočilo o nesprejemljivosti nasilja, vendar pa je potrebno pomagati tako povzročitelju, kot žrtvi, da ozavestita problem in da se naučita ustreznejšega ravnanja v prihodnje.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja