
Ameriška agencija za hrano in zdravila (FDA) javno opozarja, da je sonce nevarno in da se le z uporabo sončnih krem s širokim spektrom, ki domala vsem sončnim žarkom preprečijo prodiranje v kožo, lahko zaščitimo pred kožnim rakom in drugimi boleznimi, ki naj bi jih povzročalo sonce. Mazanje s kremami, ki vsebujejo strupene kemikalije, naj bi nas tako zaščitilo pred škodljivimi sončnimi žarki.
Te nesmiselnosti so v zadnjih letih ovrgli že z vrsto znanstvenih študij. Ne samo, da je izpostavljanje soncu nujno za ohranjanje zdrave ravni vitamina D v telesu, njegovo pomanjkanje lahko privede do resnih bolezni kot so multipla skleroza, upad kognitivnih sposobnosti, izguba kostne mase in celo rak. FDA pa žal teh dejstev ni nikoli sprejela in raje širi mit, da izpostavljanje sončnim žarkom povzroča raka in nima nobene zdravstvene koristi. Še več trdi celo, da je edini način, kako preprečiti rakava obolenja, uporaba velikih količin sončnih krem.
30-let nas tako že opozarjajo, naj se nikoli direktno ne izpostavljajmo soncu, saj ta lahko povzroči resne oblike kožnega raka in celo smrt. Zato so mnogi precej presenečeni nad novico, da je izpostavljanje soncu v zmernih količinah zelo pomembno za dobro zdravje.
FDA pa še vedno izjavlja, naj si znova in znova nanašamo sončno kremo in omejimo izpostavljenost soncu. Poleg blokiranja koristnih sončnih žarkov, ki tvorijo vitamin D v koži, so kreme za zaščito pred soncem polne nepreverjenih nanodelcev kot tudi znanih strupov kot je npr. retinil palmitat in oksibenzon. FDA zanika, da nanodelci in druge kemične substance prisotne v kremah lahko prodrejo v kožo, čeprav številne znanstvene raziskave dokazujejo ravno nasprotno.
»Kreme za sončenje olajšajo absorpcijo pesticidov skozi kožo. Torej če želite, da se pesticidi absorbirajo skozi vašo kožo, krožijo po vašem krvnem obtoku, se naselijo v vaše notranje organe in se izločijo v vašem urinu, potem se izdatno mažite s sončnimi kremami. “pravi dr. Tatiana Cannell. Lahko pa preprosto prenehate uporabljati sončne kreme in se zmerno izpostavljate soncu.
vir: http://www.naturalnews.com
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!
dobra slika, bravo…
Ko smo bili majhni, smo uporabljali doma pripravljena olja namesto krem. Neke rožice se je namočilo v olje in pustilo na soncu. Kako pa je z uporabo tega?
Šentjanžve rožice, sedaj cvetijo, zadnji čas, da jih nabereš in namočiš. V osnovi šentjanževke pomirjalo kožo in tudi živce, če piješ njihov čaj. Previdno s čajem, rošce so močne!
Da te ne opeče ne preveč hodit na sonce, simpl. :huh:
Je pa važen kdo te namaže….. :whistle:
Točno ja, šentjanževe rožice so! Hvala Stih. Čaja še nisem probala, si mi pa dal idejo 😉 A so lahko tud v mešanici z drugimi (lipa, šipek, koprive) al morajo bit samostojno?
Se večinoma držim v senci, itak, občasno pa se drugače ne izide.
A da je važen? Za počutje ali za zaščito 😉
re:
Strinjam se s tem, da vsaka stvar, ki jo nanašamo v/na organizem, vpliva na nas. Tako je tudi s sončnimi kremami. Te vsebujejo, kot je napisano v članku, kemične ali pa mehanske filtre (večinoma kemične). In pretirana uporaba tovrstnih krem gotovo ne more koristiti.
Glede vitamina D pa je tako: za zadostno količino tega vitamina je dovolj že cca 10 minutno izpostavljanje soncu na dan. In še to ni potrebno izpostavljati celega telesa, ampak recimo le obraz in roke. In še to ne v največji pripreki. To pomeni, da če se recimo peljemo ob cca 15.h iz službe do doma s kolesom (recimo 15 minut), je to že več kot dovolj za zadostno količino vitamina D.
Glede domačih pripravkov (recimo olivnega olja ali pa olja, v katere je namočena šentjanževka ali ognjič ali podobno) pa je tako, da ti pripravki žal ne ščitijo pred UV žarki. Se pa ta olja lahko uporabljajo pri že nastalih manjših poškodbah kože.
Po drugi strani pa lahko sončni žarki koži tudi škodijo (to so lahko opekline in tudi hujše ter dolgoročne posledice).
Zato je po mojem mnenju najbolje, če se s kremami dejansko ne mažemo preveč (le takrat ko je to nujno), sicer pa se izogibamo soncu med 11.00 in 16.00 ter nosimo zračna in svetla oblačila ter pokrivala kot zaščito pred soncem.
V poletnih mesecih že mogoče dobimo dovolj vitamina D s soncem, v ostalih pa baje ne, vsaj tako sem jaz brala ene študije. Je pa seveda spet vprašanje, ali to dejansko drži, a je vmes spet potreba po prodaji vitamina D …
Aja, pa še nekaj o šentjanževki.
Uživanje šentjanževke (deluje kot antidepresiv) lahko povzroči fotosenzitivnost, kar pomeni povečano občutljivost na svetlobo. Zato se je dobro pri uživanju šentjanževke soncu izogibati.
Pa še to je, da šentjanževka (če jo uživamo) zmanjša učinek nekaterih zdravil. Zato je priporočljiva previdnost, če uživamo ob šentjanževki še kakšna zdravila.
Če pa nanašamo recimo šentjanževo olje na kožo, pa ni takšnih interakcij (se pravi nanos na kožo ne povzroči zmanjšanja delovanja drugih zdravil).
Šentjanževka zmanjša vpliv hormonskih kontracepcijskih sredstev 😉
Pri kremah je velika razlika, ali uporabljamo tiste s kemičnim filtrom, ki so res problematične, ali tiste z mineralnim (mehanskim), na osnovi titanovega in cinkovega oskida. Ker vedno se soncu med 11. in 16. uro pač ne moreš izogniti, mene pa recimo opeče že po dobrih 10 minutah.
re:
[quote=ponedeljek]A da je važen? Za počutje ali za zaščito ;)[/quote]Obetroje..
Če je počutje pravo si zaščitena proti vsem težavam…. :whistle:
Tale rožca pa ima enih lastnosti, bo treba previdno z čajem.
Je pa namočena v olje meni najboljša pomoč pri opeklinah sonca kar jih poznam, čez noč si “ozdravljen”. 😛
Kolikor je meni znano, se s šentjanževim oljem sploh ne sme mazati pred sončenjem, da so poškodbe kože lahko še hujše. Je pa priporočljiva za uporabo po sončenju.
Ampak za prvo trditev nimam vira… se prenaša iz roda v rod.