Sem le številka?

Thumbnail

Kako je lahko lastna izkušnja nemoči podlaga za večjo sposobnost vživljanja v druge.

Že v otroških letih sem začutila željo, da bi postala babica, zlasti pa se je ta »klic« okrepil v srednji šoli. Čutila sem namreč, da je moje poslanstvo v tem, da spremljam žensko skozi nosečnost ter sem ob njej v trenutkih, ko je najbolj ranljiva in potrebuje zanesljivo oporo, torej v času poroda. Naloga babice namreč ni, kot morda mnogi zmotno mislijo, »ujčkanje« novorojenčkov, temveč ta, da poskrbi za varen potek nosečnosti, poroda in poporodnega obdobja ter hkrati materi nudi oporo. Imeti mora znanje, empatijo in spoštljiv odnos do vsake ženske, s katero se sooči.

Vživljanje v porodnico

Med študijem sem se vsakokrat poskuša vživeti v vlogo žene v porodni sobi ter se truditi, da bi izpolnila njena pričakovanja, ji olajšala bolečine ter poskrbela, da bi ji porod ostal v pozitivnem spominu. Po diplomi sem se posvetila predvsem delu z nosečnicami, ki me izpolnjuje, zato z veseljem opravljam svoj poklic.

Ženske so med nosečnostjo še posebej občutljive na odzive okolice, poleg tega je v njih prisoten strah pred morebitnimi zapleti.

Pripetilo se je že, da sem morala v enem dnevu večkrat odgovoriti na isto vprašanje. V trenutkih, ko sem bila že utrujena, mi je bilo kdaj to tudi težko. Takrat se še nisem zavedala, kako pomembno je, da vsaki ženski ali paru kljub utrujenosti posvetim svoj čas ter jima jasno in razumljivo odgovorim ter tako pomagam pri razrešitvi dilem. Ženske so med nosečnostjo še posebej občutljive na odzive okolice, poleg tega je v njih prisoten strah pred morebitnimi zapleti (spontani splav, nepravilen razvoj otroka, prezgodnji porod itd.).

Učenje empatije ob lastni izkušnji

Včasih ni bilo lahko, saj sem se počutila kot »papiga«, ki venomer ponavlja eno in isto stvar. Nisem si znala predstavljati, zakaj bodoče matere odgovore na preprosta vprašanja in (zame) popolnoma logične stvari (na primer: Zakaj mi je ves dan slabo, kako se moram prehranjevati v nosečnosti, katerih športnih aktivnosti se moram izogibati itd.), ne poiščejo v knjigah ali na spletu. To mi je večkrat »rojilo« po glavi, vse do trenutka, ko sem nedavno nepričakovano potrebovala zdravniško pomoč.

Takrat sem se šele resnično zavedala, kako pomemben je namreč odnos do sočloveka. Kljub znanju in določenim izkušnjam sem se znašla v situaciji, ko sem potrebovala razumevanje, nasvet in, kar je najpomembneje, spoštljiv odnos. V tistih trenutkih se mi je zdelo popolnoma samoumevno, da bom deležna vsega naštetega, vendar se to žal ni zgodilo.

Šele ko sami doživimo negativno izkušnjo, lahko resnično razumemo, kaj doživlja človek, ko se znajde v situaciji, v kateri potrebuje pomoč.

Počutila sem se kot »številka« v zdravstveni obravnavi ter doživela globoko razočaranje. Najbolj me je ob neznosni bolečini, ki sem jo doživljala, prizadelo kričanje in žaljenje, poleg tega so od mene pričakovali, da bom kot zdravstvena delavka vedela vse, kar je preprosto nemogoče. Počutila sem se popolnoma nemočno.

Razumevajoč in korekten pristop

Med okrevanjem sem imela čas korenito razmisliti o tem, kar se mi je pripetilo. Čeprav sem imela negativno izkušnjo, sem danes hvaležna zanjo, ker sem se iz nje veliko naučila.

Najpomembneje se mi zdi, da sedaj veliko bolje razumem in morda znam na pravilen način pristopiti do (za nekoga popolnoma neupravičenih) strahov bodočih mater ter hitreje začutiti stisko, v kateri so se znašle. Med drugim jih tudi spodbujam, da mi brez zadržkov postavljajo vprašanja, ki jih begajo ter jim poskušam vliti pogum, kadar so zaskrbljene ali obupane.

Šele ko sami doživimo negativno izkušnjo, lahko resnično razumemo, kaj doživlja človek, ko se znajde v situaciji, v kateri potrebuje pomoč. Zavedam se, da je pomemben že prvi stik s človekom, zato se trudim, da že od samega začetka z nosečnico gradim na spoštljivem in zaupljivem odnosu. Razumevajoč in korekten pristop do sočloveka je eden glavnih temeljev za dobro komunikacijo med ljudmi. Zlasti je to pomembno takrat, ko zbolimo ali potrebujemo nasvet s strani zdravstvenih delavcev.

Foto: themedicalbag.com

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja