Otrokova igra od rojstva do 1 leta

Foto: Shutterstock

Ko otrok odrašča se postopoma razvija tudi njegova motorika, kar mu odpira nove možnosti za uporabo igrač. Poznavanje razvoja nam pomaga prepoznati in razlikovati karakteristike igrač, ki so primerne v določeni starosti. Kako se razvija otrokova sposobnost igranja v prvem letu?

Od rojstva do 3 mesecev

Igra je omejena na refleksne gibe, kot so spontane brce nog ali gibi rok. Sprva raziskujejo samo z očmi in ušesi. Novorojenček se lahko osredotoči le na stvari, ki so v radiu 20 cm od obraza, do konca obdobja pa se ta sposobnost tako izboljša, da lahko vidi stvari tudi na razdalji metra ali več. Igrače morajo biti v vidnem polju.  Najraje pa zrejo v človeški obraz, ki si ga zelo pozorno ogledajo.

Glavo obrnejo v smeri zvoka in jih bolj privlačijo predmeti, ki oddajajo nežen pomirjujoč zvok kot pa glasni, nenadni in ekstremni zvoki. Igra v veliki meri vključuje opazovanje in raziskovanje svojega telesa. Po predmetih segajo refleksno, zato jih zagrabijo s sunkovitimi in nepredvidljivimi gibi. Predmet nato nesejo v usta. Začnejo se učiti ob igračah, ki ob preprostem dejanju dajo nek jasen in neposreden učinek: npr. igrača, ki se zasveti, premakne ali ustvari zvok kot rezultat brce ali stresanja.

Primerne igrače:  mehki, lahki, pralni in enostavni predmeti z zaobljenimi robovi. Sem sodijo svetle igrače, ki oddajajo nežen zvok, razni mobili in obešanke s svetlimi kontrastnimi vzorci, ogledala …

Od 4 do 7 mesecev

Dojenčki zdaj interagirajo z okoljem bolj sistematično. Vid je bolj zrel in z očmi lahko sledijo premikanju predmetov. Svetle barve, kontrasti, in zapleteni vzorci so še naprej privlačni. Sedaj jih privlačijo svetle in živahne barve, posebej rumena in rdeča, ter predmeti s kontrastnimi črno belimi vzorci. Naučijo se razlikovati med predmeti, kar dokazuje njihovo sposobnost, da združujejo vizualne dražljaje.

Pri 5 mesecih se lahko prevalijo na hrbet in se dvignejo na roke in kolena, zato razni mobili in igralne blazine niso več primerni. Pri 6 mesecih že obvladajo sposobnost prijemanja in rokovanja s predmeti in začenjajo z bolj aktivno igro, ki vključuje poseganje po predmetu, prijemanje, vlečenje, porivanje, trepljanje, stresanje in stiskanje predmeta. Med 6 in 7 mesecem samostojno sedijo, kar jim omogoči večji pregled nad predmeti in večjo možnost raziskovanja.

Rokovanje s predmeti je bolj izpopolnjeno, čeprav je fina motorika še nepopolna. Predmete prenesejo iz ene roke v drugo in začenjajo neodvisno uporabljati obe roki, npr. z eno roko držijo predmet, medtem ko ga z drugo raziskujejo. Predmete še vedno raziskujejo tudi z usti, zato naj bodo igrače pralne.

Proti koncu obdobja že zmorejo prepoznati pogosto uporabljene besede, nekateri se že plazijo in dvigujejo ob opori. Začenjajo razumeti stalnost predmetov: predmet, ki je skrit, ni izginil, ampak še vedno obstaja nekje.

Primerne igrače: mehke, lahke, okrogle igrače različnih tekstur, ki oddajajo nežne zvoke. Glasbene igrače morajo biti primerno velike, da jih otrok brez težav prime in rokuje z njimi. Privlačne so knjige in risbe s svetlimi in kontrastnimi slikami ter ogledala.

8 do 11 mesecev

Večina igrač v tem obdobju se osredotoča na razvoj grobe motorike, saj se dojenčki vse bolj gibajo. Plazijo se naprej in nazaj, postavljajo na noge, hodijo ob opori, naredijo že prve samostojne korake ter začenjajo plezati. Predmete raziskujejo na različne načine: prijemanje, tresenje, stiskanje, metanje, spuščanje na tla, podajanje iz roke v roko in potiskanje. Čeprav lahko držijo dva predmeta hkrati in ju udarjajo skupaj, še ne morejo uskladiti gibanja obeh, da bi ju uporabljali skupaj. Razvija se pincetni prijem. Predmete raziskujejo z vseh zornih kotov, kar vključuje tudi stik z usti.

Mnogi začnejo uporabljati tipične vzorce igranja: npr. predmete stresejo iz škatle in jih nato zlagajo nazaj ter to ponavljajo. Začnejo tudi kazati interes za risanje po papirju. Sposobnost pomnjenja se vedno bolj razvija in tudi trajnost predmetov postane bolj zakoreninjena. Če igračo skrijemo, otrok ve, da še vedno obstaja in ni izginila, čeprav je ne vidi.

Dojenčki te starosti lahko razumejo preproste besede v njihovi neposredni zvezi, potrebujejo pa pogosto ponavljanje teh besed. Ob koncu tega obdobja začnejo posnemati gibe in uporabljati predmete.

Svetle barve, še posebej rumena in rdeča, kontrasti in zapleteni vzorci so še naprej privlačni. Prav tako jih privlačijo slike znanih predmetov. Zelo privlačne so tudi senzorični igrače, ker začenjajo razumeti preproste povezave: vzrok-posledica.

Primerne igrače: mehke, pralne, močne, z zaobljenimi robovi, ki jih otrok zlahka prijema in rokuje z njimi.

Povzeto po: http://www.cpsc.gov/businfo/adg.pdf

Prihodnjič pa več o otrokovi igri v drugem letu starosti.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Komentarji

  1. Ah… otrok na začetku rumene niti ne vidi… samo črno belo in nato rdeče… do treh mesecev se ni treba trudit z ostalimi “svetlimi in živahnimi barvami”…

  2. Tale prispevek pa ni preveč strokoven. Vsak otrok je zgodba zase in tudi njegova igra in igrače. Sem mati treh otrok in pedagoško izobražena. Pustimo otroku svobodo, saj sam in njegovo telo pokaže, kaj mu prija. Za nekoga je lahko primerna igrača nekaj varno narejenega doma, za drugega mehka knjihica… Pustimo končno otroku malo svobode in ne berimo vedno knjig, kaj naj bi znal pri 3, 6 ali 9 mesecih. Naj si izbere igračo, pa tudi če je to kuhalnica, lonček…Pri nekomu se motorika razvije prej, pri nekomu kasneje. Vedno pišete razne peispevke, kako naj se razvija otrokova igra. Otrok bo zadovoljen, da bomo z njim, se z njim igrali, smejali in se veselili, pa tudi če bo kakšno stvar naredil mesec ali dva kasneje kot ste napisali. Torej prisluhnimo otroku!

  3. Članek ni toliko nestrokoven, kot je primeren za kakšno revijo, ki reklamira otroške izdelke. Nič novega.

    Pedagoška izobrazba v prvem letu ne pomaga prav nič. Še škodi lahko. Tudi imam pedagoško izobrazbo. Otrok se v prvem letu navaja obstajat, ampak to je možno samo skozi odnos. In le v odnosu, v katerem otroka začutiš, se lahko polno razvija.

    Ampak ta članek o tem ne govori, pač pa govori o tem, da je za otroka dobro, da mu vsaj trikrat do prvega leta zamenjaš vse igrače. Po možnosti nove.

  4. re:

    [quote=Orel]Ampak ta članek o tem ne govori, pač pa govori o tem, da je za otroka dobro, da mu vsaj trikrat do prvega leta zamenjaš vse igrače. Po možnosti nove.[/quote]
    Ne vem kje si to našel? Piše samo, kakpšne igrače so primerne v določeni starosti, kar pa še ne pomeni, da v večih obdobjih ne moreš uporabiti iste igrače ali da moraš nujno vse igrače pokupiti. Saj je igrača lahko tudi marsikateri predmet, ki ga imamo doma, je pa fino vedeti, kaj je primerno v določeni starosti, da otroka zanima in da hkrati zanj ni nevarno.

    Moje izkušnje so zelo podobno kot je napisano, pa kljub temu nimamo gore igrač. So se pa otroci učili na naravnih materialnih, domačih predmetih itd….

  5. Meni se zdi pa članek prav zanimiv. Sicer je moja mala že čez to starostno obdobje, ampak mislim, da je več ali manj šla čez podobne faze. Večno igrač v tem obdobju je imela sicer “mojih” (lonce in kuhalnice za glasbila 🙂 ), ampak niti v članku nikjer ne piše, kje moramo igrače kupiti 😉 ali pa, da ne smejo biti domače izdelave.

    Še danes, ko je stara 4 leta, vedno razmišljam, katera igrača je primerna za njeno starost – jasno, da ji ne bom kupila igrač “za dojenčke” (npr. poganjalčka), ampak igrače, primerne njeni starosti. Včasih pa ne vem, kaj bi ji še “koristilo”, in pridejo taki nasveti prav.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja