Ta predlog najbrž za večino staršev zveni povsem iluzionističen in nemogoč.
Verjetno pa se jih bo večina tudi strinjala, da so pametne naprave za otroka nezdrave, da je otrok zaradi njih manj razvil svoje potenciale, se manj druži z drugimi otroki, je manj motorično sposoben, da več sedi … da so pametne naprave in količina časa preživeta na njih eden glavnih virov prepira v družini. Da bi bilo morda bolje, da jih otrok sploh ne bi imel.
Tu naletimo na kritično dejstvo. Vsi jih imajo. No, skoraj vsi. Potem bo moj otrok posebnež, izločen, ne bo na tekočem … Kar vsekakor tudi je nek argument.
Čas je, da postanejo čudaki tisti starši, ki svojim otrokom v voziček tiščijo telefon in ne tisti, ki ga v petem razredu še ne dovolijo.
Ko je generacija sedanjih najstnikov dobila pametne telefone, še ni bilo povsem jasno, kakšno škodo te naprave povzročajo mladim možganom in telesu. Kakšno škodo povzročajo socialnemu razvoju otroka, ki je bombardiran s sporočili, idejami, merili, ki jih sicer svojemu otroku nikakor ne bi želeli posredovati. Ki bi jih vsak resen strokovnjak označil za škodljiva. Koliko ur, ko bi se moral otrok igrati, gibati, tekati, se učiti, se dolgočasiti in preprosto živeti, je šlo v nič. Kakšnim nevarnostim in predatorjem iz vsega sveta je otrok izpostavljen preko tega majhnega okenca v svet. In kako malo od otroštva in nedolžnosti mu bo ostalo, ko bo enkrat v roke nenadzorovano dobil pametni telefon. Da so najbolj izprijene vsebine, kar jih premore človeštvo, le klik ali dva stran. In da bo njihov ogled zelo verjetno za vedno spremenil kemijo njegovih možganov.
Danes to vemo. Posledice so jasno vidne na številnih mladih. Nekateri straši bolj, drugi manj uspešno omejujejo pametne naprave.
Si predstavljate, koliko lažje in lepše bi bilo, če pametnih naprav otroci sploh ne bi smeli uporabljati? Oziroma bi jih smeli uporabljati zgolj v izobraževalne namene in razvedrilne pod nadzorom. Če bi bilo za vašega otroka naravno, da se gre ven igrat in ne za ekran. Da uporabi svoje možgane in sam poišče svoje razvedrilo. Da se umakne od družbe, ko ima dovolj.
Ko je generacija sedanjih najstnikov dobila pametne telefone, še ni bilo povsem jasno, kakšno škodo te naprave povzročajo mladim možganom in telesu.
Točka preloma
Na neki točki bodo stvari gotovo prišle tako daleč, da bodo postale pametne naprave za otroke prepovedane, ne zgolj sramežljivo odsvetovane kot danes. Če bomo seveda kot človeštvo želeli preživeti. Kot je bilo nekoč družbeno sprejemljivo, da je nespeč otrok dobil nekaj alkohola ali mleček iz makovih zrn (opij), vam bo danes kaj kmalu na vrata potrkala socialna služba, če si boste privoščili kaj takega. Kot je bilo nekoč dovoljeno otroka premlatiti s pasom, ga danes več ni. In prav je tako. Kot družba in človeštvo se razvijamo in prilagajamo.
Toda zakaj bi čakali, na točko preloma? Do nje lahko mine še nekaj let in generacije poplitvenih otrok. Lahko ukrepamo danes. Ponekod že so. Zakaj ne bi bili tudi slovenski starši med pionirji? Za posamezno družino, v kateri otroci imajo pametne naprave, je najbrž težko predstavljivo, da bi jih čez en mesec ukinili. Toda če bi jih ukinili vsi, bi to nenadoma postal precej manjši problem. Nihče ne bi bil izključen. Zadaj. Ne na tekočem. Vsi bi bili pred izzivom, na novo oblikovati svoj vsakdan in odnose. In ti temelji, bi bili nedvomno bolj trdni in zdravi.
In če se bojite reakcije svojega otroka ob takšnem predlogu … je najverjetneje ravno to najbolje, kar lahko storite zanj.
Na neki točki bodo stvari gotovo prišle tako daleč, da bodo postale pametne naprave za otroke prepovedane, ne zgolj sramežljivo odsvetovane kot danes.
Mesto, v katerem osnovnošolci nimajo pametnih naprav
Starši osnovnošolcev iz irskega obalnega mesta Greyston so se skupaj odločili, da svojim otrokom ne bodo dovolili uporabljati digitalnih naprav dokler ne gredo v srednjo šolo. Vključno s pametnimi telefoni, pametnimi tablicami in dostopom do aplikacij, kot so Snapchat, Instagram, WhatsApp in TikTok …
“Nihče si ne želi, da bi bil njegov otrok nenavaden ali drugačen, a zdaj temu več ni tako. Kot so mi povedali otroci, obstaja sedaj občutek pravičnosti, da so vsi enaki,” je povedala ravnateljica osnovne šole St Patrick’s Rachel Harper, ene od osmih osnovnih šol v tem okrožju. Na njeno pobudo so se lani 26. maja vsi starši strinjali s „Prostovoljnim kodeksom brez pametnih naprav“ in kmalu so se že pokazali rezultati.
Dodala je, da je bil odziv “nor” in učitelji po vsej državi so stopili v stik z njo v upanju, da bi ji sledili. Pravi, da ne more verjeti medijskemu zanimanju in da so jo celo iz Netflixa prosil, da bi posneli dokumentarni film o ideji.
»Svojemu otroku ne bi dovolili odpreti vrat tujcu, vendar je podobno, če mu date pametni telefon – s klikom na gumb lahko doseže gradivo za odrasle, ki je po primernosti daleč nad njegovo starostjo in ko ga je enkrat videl, ga ne morete vzeti nazaj,” je ravnateljica povedala za ITV News.
“Vsi so bili tako pozitivni glede tega, da kar ne morem dojeti. Zelo očitno je olajšanje staršev. Tiho so bili zaskrbljeni, da ne bi njihov otroci izstopali in mislili so, da so preveč zaščitniški ali ekstremni. Zavedam se, da to ne bo všeč vsem otrokom, toda tam je bila deklica iz šestega razreda (6. letnik), ki je spraševala svojo prijateljico o njenem pametnem telefonu in je rekla ‘oh, ne uporabljam ga več, počakala bom do gremo v srednjo šolo. Zdaj je po mestu normalno, da otroci, mlajši od 11 let, nimajo pametnega telefona. Otroštvo postaja čedalje krajše in to je način, da ga podaljšamo. Naša naloga je, da otroke zaščitimo. Čustveno niso pripravljeni na pametni telefon,” je še dodala.
Pošalila se je: “Mogoče je to zgodovinski trenutek, četudi bom osovražena med desetimi in enajstletniki, a mislim, da mi bodo nekoč hvaležni za to.”
Naša naloga je, da otroke zaščitimo. Čustveno niso pripravljeni na pametni telefon,
Zakonodajne rešitve so nujne
Številne raziskave po vsem svetu so pokazala, da so “nujno potrebne rešitve” glede uporabe pametnih telefonov pri mladih. Vse več držav po svetu sprejema konkretne ukrepe za zajezitev posledic prehitre in prekomerne uporabe pametnih naprav med mladoletnimi. Otroci so izpostavljeni “resnim nevarnostim” na spletu in tveganja uporabe pametnega telefona so veliko večja od koristi. Večina staršev je mnenja, da so pametni telefon dali svojemu otroku prezgodaj in da se je otrokova osebnost po tem spremenila na slabše.
Celovita rešitev bi se morala zgoditi na ravni EU. Pričakovati, da bo katera vlada pripravljena zagristi v to kislo jabolko in tvegati bes volivcev, ki so sami napol zasvojeni in pametne naprave uporabljajo za varuško, je precej iluzorno. Toda nujno je, da se začne konkretno ozaveščanje na to temo, da se ta pouk uvede v šole za starše, da se starše opozarja na resne posledice prekomerne uporabe pametnih naprav, da se o tem govori v medijih, na roditeljskih sestankih v vrtcih in šolah … da se ustvarijo starševske iniciative in da postanejo čudaki tisti starši, ki svojim otrokom v voziček tiščijo telefon in ne tisti, ki ga v petem razredu še ne dovolijo.
Seveda je nujno, da tudi mi starši prevetrimo svoj odnos do pametnih naprav. Koliko ur mi preživimo na njih, kaj na njih počnemo in ali smo jih pripravljeni uporabljati predvsem za službene zadeve. Smo pripravljeni svoje razvedrilo, svojo pomiritev, zdravilo za dolgčas, svojo radovednost … potešiti drugače? In skupaj s svojimi otroki oblikovati nov, boljši življenjski slog in odnose …
Poglej še naše naročniške vsebine:
Miha Kramli: “Danes imamo ogromno otrok, ki so dlje časa na ekranih, kot so starši v službi”
Miha Kramli: Zasvojenost s pametno tehnologijo se lahko prične že v maminem naročju
Če želite na novo zastaviti svoj odnos do digitalnih naprav in to tako, da bodo te služile vam in ne vi njim … vam priporočamo v branje odlično knjigo Digitalni minimalizem: kako živeti bolje z manj tehnologije.
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!
Otrok be rabi telefon če ga pa že rabi za nujne kliče je dovolj navaden do15leta neki…
Ko sem bila šolarka sem imela telefon ‘Čukca’. Mobi Čukec je imel le šest številk za klicanje. Te številke so izbrali starši. Bil je črnobel in je imel eno samo igrico ‘Črva’. Morda bi bilo smiselno uvesti spet nazaj čisto preproste mobitele za otroke.