Zima in mrzlo vreme ne prineseta s seboj le prehladov in gripe, pač pa tudi več vnetih ušes. Ta so še posebej pogosta pri malčkih, pri katerih hitro pride do zapore Evstahijeve cevi. V njej se začne nabirati tekočina, ki privede do vnetja in okužbe srednjega ušesa. Posledice niso prijetne in so boleče. Bolečine v ušesih pa so lahko posledica tudi prevelike količine ušesnega masla, težav z zobmi, okužb sinusov ali žrela.
V veliko primerih okužb ušesa ni potrebno zdraviti z antibiotiki. Na srečo obstaja kar nekaj domačih zdravil, ki pomagajo lajšati bolečine.
Kako si lahko pomagate sami?
Topli ali mrzli obkladki. Toplota omili bolečine. Zato pomaga, če si prizadeto uho grejete s toplimi obkladki. Nekaterim bolj ustrezajo mrzli obkladki. Pozor: nikar ne polagajte ledu direktno na uho. Lahko pa na uho izmenjaje dajete tople in mrzle obkladke.
Oljčno olje. Zmanjša bolečino, ki je posledica kopičenja ušesnega masla. Olje nekoliko segrejete, nato pa nakapljate par kapljic v uho. Tam bo zmehčalo maslo in omogočilo njegovo izločanje. Oljčno olje deluje tudi protivnetno in tako blaži bolečine.
Masaža. Če je vzrok bolečin v žvekalnih mišicah, poskusite z nežno masažo za ušesom in nato proti vratu ter naprej. Tovrstna masaža pomaga blažiti tudi bolečine zaradi okužbe ušesa in presežka tekočine.
Ingver. Lahko pomaga blažiti bolečine, hkrati pa deluje tudi protimikrobno in protiglivično. Nanesite topel ingverjev sok okoli zunanjega sluhovoda, vendar ga ne vnašajte direktno v uho.
Česen. Vrsto let se je uporabljal kot pomoč pri lajšanju bolečin in preprečevanju okužb, saj deluje protivnetno in protimikrobno. Strt česen namočite v olje za nekaj minut. Nato precedite in nakapljajte olje v sluhovod ali namažite za ušesom.
Vodikov peroksid. Je antiseptik, ki se uporablja pri zdravljenju ran. Priporoča se, da kapnete 3 do 5 kapljic v boleče uho na vsake 3 do 4 ure.
Eterično olje čajevca, bazilike. Olje razredčite in namažite za ušesom.
Netresk. Svež list prelomite in kapnete nekaj kapljic soka v uho.
Jabolčni kis. Zmešajte ga z enako količino vode, nato v mešanico pomočite vato, ki jo nežno potisnete v uho.
Med spanjem pazite, da ne pritiskate na boleče uho.
Čeprav vam ti načini lahko pomagajo omiliti bolečine, pa vseeno velja nekoliko previdnosti. Nikar ničesar ne vnašajte v uho, če sumite, da bobnič ni cel. V kolikor so bolečine hude, lahko uporabite tudi ustrezne analgetike: paracetamol ali ibuprofen. Odrasli lahko vzamete tudi Aspirin, nikar pa ga ne dajajte otrokom, saj zanje ni varen. Vsekakor pa je v teh primerih najbolje obiskati zdravnika.
foto: storyblocks.com
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!