Zob. Začne vas boleti ravno takrat, ko je najmanj primerno. Pa naj bo to sredi noči, ko vas prebudi iz spanja, na zasluženih počitnicah ali pa sredi karantene, ko je dostop do zobozdravnika otežen ali celo onemogočen. Za vse takšne primere je dobro, če veste, kako si lahko pomagate sami z naravnimi »arcnijami«, ki jih imate pri roki. Pa tudi sicer si lahko tako prihranite kakšen obisk pri zobozdravniku ali pa si vsaj olajšate čas čakanja.
Slana voda
Izpiranje zob s slano vodo je lahko učinkovita prva pomoč. Sol razkuži in pomaga odstraniti delce hrane med zobmi. Učinkovita je tudi pri ranicah in vnetjih v ustih.
V skodelici mlačne vode raztopite pol čajne žličke soli in z njo izperite usta in izpljunite.
Vodikov peroksid
Je učinkovit pri blaženju bolečin. Deluje protibakterijsko, blaži vnetje, zmanjšuje krvavitve dlesni in tudi nalaganje zobnega kamna.
Uporabite 3% raztopino vodikovega peroksida (kupite ga v lekarni), ki ga razredčite v enaki količini vode. Z njim izperite usta in obvezno izpljunite.
Vodikov peroksid je tudi sicer koristno imeti doma za razkuževanje ran (za razliko od alkohola ne peče), pomaga pa tudi pri bolečih ušesih.
Obkladki
Bolečino omilijo tudi obkladki. Kakšen obkladek uporabimo, je odvisno od vzroka bolečine.
Pri zobobolih uporabite hladen obkladek, ki pomaga zmanjšati oteklino in bolečine. Topli obkladki pa blažijo bolečine v čeljustnih sklepih, saj sprostijo napetost v mišicah.
Česen
Je naravni antibiotik, ki učinkovito zmanjšuje bolečine.
Česen lahko žvečite ali pa ga sesekljate in nanesete na boleče mesto.
Oljčno olje
Deviško oljčno olje ima protivnetne lastnosti, zato zmanjša vnetje in tako blaži bolečine.
Oljčno olje nanesete na oboleli zob.
Klinčki (nageljnove žbice)
Klinčki vsebujejo eterično olje, ki deluje protibolečinsko in protivnetno. Vsebuje evgenol, ki je naravni antiseptik in analgetik, ki omrtviči prizadeti zob in njegovo okolico.
Na obolelo področje lahko nanesete majhno količino olja klinčkov, ki ga razredčite z nekim drugim oljem (oljčno, kokosovo, sončnično). 2 do 3 kapljice olja klinčkov zmešajte s četrt žličke oljčnega olja. Olje nanesete na vato, ki jo položite na oboleli predel. Olje lahko tudi kapnete v vodo in z njo izpirate usta. Če imate doma samo klinčke, pomaga tudi, če klinček rahlo zgrizete in ga položite na obolelo mesto.
Timijan
Deluje močno antibakterijsko in pomaga blažiti zobobol.
Tudi timijanovo olje zmešajte z nekim drugim oljem in ga nanesete na obolelo mesto.
Origano
Origanovo olje deluje tako antibakterijsko kot tudi protibolečinsko in protivnetno, zato zmanjša bolečino in oteklino.
Origanovo olje pred nanosom razredčite z drugim oljem.
Poprova meta
Bolečine blaži tudi eterično olje ali čaj poprove mete ali sesanje čajnih vrečk s poprovo meto. Sestavine delujejo antibakterijsko in antioksidativno.
Za čaj potrebujete 1 čajno čličko poprove mete, ki jo prelijete z vrelo vodo in počakate 20 minut. Nato s čajem spirajte usta. Lahko pa samo zmočite čajno vrečko s toplo vodo in jo položite na prizadet zob.
Če uporabite eterično olje, ga pred nanosom razredčite z oljčnim oljem.
Če je poleg bolečin prisotno še kaj od naštetega:
oteklina
gnoj
vročina
drugi znaki okužbe, kot so krvavenje, velika občutljivost na vroče ali mrzlo
je nujen pregled pri zobozdravniku ali vsaj posvet z njim.
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!
Nic ne pomaga ker mi rastejo tisti modeostni zobje boli kot se nikoli v zivljenju tablete ne pomagajo mama in oce spita zato se nemorem posbetovat z nikomed kot z googlem
Draga deklica, če bolijo zobje, je treba nujno nazaj h zobozdravniku. Pri hudih bolečinah domača zdravila žal ne pomagajo. Z modrostnimi zobmi pa so itak težave celo življenje! Srečno.