Spolna radovednost

Thumbnail

Vaš malček bo zagotovo ugotovil, da mu dotikanje spolovil povzroči lepe občutke, vi pa boste morda osupli, ko boste videli, kako male rokice ob številnih priložnostih raziskujejo področje spolovil. Taka vrsta raziskovanja in radovednost glede različnih delov telesa je pogosta in pri majhnih otrocih povsem normalna. Vprašanja o tem, od kod je prišla, je del istega paketa.

Ko gre za obravnavanje takšnih občutljivih tem, imate pomembne naloge: Bodite glavni vir informacij o teh zadevah, ne pa sosedov otrok ali kakšen drug nezanesljiv vir. Bodite razumevajoči, pošteni, mirni in odkriti, ko poimenujete dele telesa, in razložite, kako »delujejo«. Te informacije same po sebi ne ogrožajo nedolžnosti vašega otroka.

Otroku vlivajte spoštovanje do njegovega telesa in do nalog, ki jih opravlja. To pomeni, da ne smete povzročati občutka sramu ali odpora do katerega koli dela otrokovega (ali svojega) telesa. To tudi pomeni, da morate otroka naučiti, kaj, kje, kdaj in kako je primerno, da se otrok določenih delov telesa dotika ali se o njih pogovarja.  

Otrok mora vedeti, da so to stvari, o katerih se razpravlja doma z mamo oz. očetom, in ne z drugimi otroki v soseski. Če odkrijete, da s prijateljem raziskujeta svoje intimno področje, ne zganjajte panike. To je povsem normalna radovednost, zato je potrebna samo osvežitev osnovnih pravil. Spomnite ga, da to področje njegovega telesa lahko vidi le on, njegovi starši ter zdravnik, ne pa drugi ljudje. Povejte mu, da se mora, če se ga kdo drug poskuša dotikati po intimnih predelih, glasno upreti, se umakniti in vam čim prej povedati, kaj se je zgodilo. Vedeti mora, da ob tem nanj ne boste jezni.

Omejite se na nujne informacije. Otroku ni treba poslušati vsega o reprodukciji v enem samem pogovoru in bo preobremenjen (ali zdolgočasen), če mu boste poskušali razložiti preveč naenkrat.

Odgovarjajte naravnost in čim manj zmedeno, če bo otrok uporabljal izraze, ki jih ni slišal od vas. Naša družba je poplavljena s sporočili in podobami, ki degradirajo lepoto in čudežnost spolnosti, vi pa otroka od takih negativnih vplivov ne boste mogli povsem izolirati. Zato bo morda prevzel nekaj neprimernih izrazov, tudi že v najzgodnejših letih. Prepričajte se, da to, kar govorite, in jezik, ki ga dovolite v svojem domu, na noben način ne navdihuje tega neprimernega besednjaka. Če se to zgodi, ostanite mirni. Zelo malo je verjetno, da sploh razume, kaj je pravkar rekel. Odgovor na vprašanje »Ali veš, kaj to pomeni?” to pogosto potrjuje. Veliko verjetneje ga zanima predvsem moč besed, ki povzročijo razburjenje, kot pa dejansko izražanje specifičnih spolnih ali nezrelih čustev. Brez vznemirjenja mu pojasnite, da besede, ki jo je izrekel, ni v besednjaku vaše družine, zato jo mora prenehati uporabljati doma in tudi drugje. Morali bi tudi poudariti, da takšne besede in izrazi lahko pri drugih ljudeh povzročijo vznemirjenje ali celo strah. 

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Komentarji

  1. Se strinjam, dober članek. Kako si želim, da bi bili v tistem obdobju tudi moji starši in stari starši tako tenkočutni do mene. Med 4. in 5. letom je otrok v falični fazi psihoseksualnega razvoja in rado se zgodi, da si ogleduje in dotika svoje spolne organe. Starši bi morali to vedeti in to sprejemati mirno, brez zgražanja in ustrahovanja otroka. To smo počeli tudi mi, ko smo bili toliko stari. Problem je, da je na nas pazila babica, ki je bila vzgojena v zelo strogem krščanstvu. Ko nas je nekoč pri tem zalotila, nas je hudo kaznovala. Če se prav spomnim, je bratranca natepla in nam rekla, da bomo šli v pekel. Nekaj takega je bilo, kajti neizbrisno se mi je vtisnilo v spomin. Ne bom trdila, da je ta zame kot otroka zelo neprijeten dogodek v celoti determiniral moj današnji odnos do spolnosti, ko sem že odrasla študentka. Dejstvo pa je, da me je še danes spolnosti strah, da čutim občutke krivde in nelgodja, če srečam privlačnega fanta, če v filmu vidim ljubezenski prizor, če je v romanu, ki ga berem opisan spolni odnos, ter drugih priložnostih, ki v mojem telesu prebudijo spolno vzburjenje. Zaradi občutkov gnusa, odpora in krivde že ob misli na spolnost, se izogibam vsakemu stiku s fanti in bojim se, da bom celo življenje ostala sama. To zavedanje pa je za mlado dekle precej boleče …

    1. … oj, sem imela podobne težave, pa se mi je v zakonu vse porihtalo 🙂

      Toplo priporočam tečaj Pot v srce, ki se začne zdej septembra. Men je na podlagi teologije telesa ful stvari bolj jasnih. Prepričana sem, da bo na študijski skupini super.

      Če se pa ob knjigi / filmu počutiš nelagodno je pa to tudi zato, ker se lahko počutiš zlorabljena. Koneckoncev to tudi je zloraba – naše intime, odnosa do spolnosti…

      Srečno!

  2. Se strinjam. Če se ob filmu, knjigi počutiš slabo, s tem ni nič narobe. Tudi meni je neprijetno, pa imam dober odnos do spolnosti in moških. To samo pomeni, da imamo še tisti prirojen občutek sramu, ki je lahko le pozitiven. Ko so v filmu prizori spolnosti, prevrtim naprej ali obrnem kanal, v knjigi ta del preskočim. To so intimne stvari in niso v filmu za razkazovat. Sploh je pa v filmu velikokrat že kar pornografija in ne lepa spolnost. Dva se spoznata, pol pa hop v posteljo in skačeta en po drugem ko zajca. Lepo te prosim!!! Pa kot pravim imava z možem super spolne odnose, res uživam, da si sploh nisem predstvaljala, da je lahko tako super!
    Kar se pa tiče naših staršev in starih staršev – ni jim za zamerit. Oni so odraščali v popolnoma drugem svetu in so ravnali kot so znali najboljše in v najboljši veri. Jim moramo znati tudi odpustiti, iti naprej. Vse, kar so oni delali narobe so ovire, ki nam pomagajo zrasti. Mi bomo pa pri svojih otrocih delali druge napake, ki jih bodo oni morali predelati in bodo njim pomagale zrasti. Tak je life.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja