Računalniška igrica, ki zdravi depresijo

Thumbnail

Med nami že srečujemo najstnike, ki se borijo s simptomi depresije. V Novi Zelandiji so zato razvili novo računalniško igrico, ki ima včasih celo boljši uspeh od terapevtskih srečanj.

Znanstveniki univerze v Novi Zelandiji so se nedavno pohvalili z računalniško igrico SPARX, ki želi najstnikom pomagali »zdraviti sami sebe«. Igra mlade vodi preko številnih izzivov, kjer se učijo soočanja z različnimi življenjskimi situacijami ter čustvi, ki jih spremljajo.

Študija, objavljena v zadnji izdaji BMJ, namenjeni zdravstvenemu osebju, je pokazala, da je igrica vsaj toliko uspešna pri zdravljenju depresije in anksioznosti najstnikov kot osebna terapevtska srečanja (tu je mišljena kognitivno behavioristična terapija, ki vključuje delo na spremembi kognicije in ne vključuje relacijsko terapevtskega pristopa).

Razvojna ekipa terapevtske računalniške igrice je o njej povedala: “Uporabljeno je 3D okolje in posebno izdelana glasba z namenom, da bi mlade vpeljali v občutja različnih življenjskih situacij ter jih usposobili za premostitev depresivnih simptomov. Gre za samoedukativno metodo, kjer se naučijo nekaj osnovnih tehnik, ki jih uporablja kognitivna behavioristična terapija. Uporabniki se zlahka vživijo v računalniško osebo, ki potuje v sedem različnih provinc, vsaka od njih pa prinaša nove izzive, naloge in vprašanja.”

SPARX vključuje sedem različnih delov, ki so razporejeni v obdobje 4 do 7 tednov, podobno kot traja kognitivna terapija z osebnim svetovanjem specialista ali kliničnega psihologa. Situacije, v katerih se mladostnik znajde med igro, so sorodne izzivom in težavam s katerimi se srečuje v realnem življenju. Tako se na primer uči načinov premagovanja negativnih misli, reševanja problemov, načrtovanja dejavnosti, pravega načina sprostitve in podobno.

Študijo so izvedli na 24 območjih, ki so vključevala novejše klinike ali svetovalno šolsko službo. Zajemala je 187 mladostnikov med 12. in19. letom, ki so že iskali pomoč zaradi depresivnih simptomov, vendar niso kazali večjega tveganja samodestruktivnega vedenja. 94 mladostnikov je bilo vključenih v terapijo s SPARX-om, 93 pa v običajne terapije.

Čeprav razvojni del ekipe zagotavlja uspeh, ne smemo spregledati potrebnosti osebnih stikov, ki jih mladostniki, podvrženi depresivnim simptomom, potrebujejo z zrelimi, umirjenimi odraslimi posamezniki, ki jih znajo slišati in v njih prebuditi tisti najlepši in ustvarjalni del njih samih, ki je moral biti nekoč krivično potlačen. Sodobnejša znanost pa razkriva dejstva, da je depresivno vedenje otroka nujno vezano na vzdušje in težave, ki jih imata zakonca med seboj.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja