
Biti moramo ne preveč suhe, pa tudi ne preveč polne, z ravno pravimi oblinami. Z velikimi prsmi in s čvrsto zadnjico, z ozkim pasom in zaobljenimi boki. Ne prenizke, a tudi ne previsoke, ne s premalo mišicami, a tudi ne preveč mišičaste. S polnimi ustnicami, velikimi očmi, dolgim vratom in popolno poltjo. Brez mozoljev, brez peg, brez strij, brez gubic, brez izpuščajev. Z obvezno dolgimi sijočimi lasmi. Enkrat blond, drugič črnimi, tretjič s prelivajočimi se rdečimi odtenki. Seveda brez kakšnega sivega lasu. Razen ko se moda spremeni in ulice preplavijo sivolase dvajsetletnice, ker je to pač “in”.
To so le nekateri od standardov, ki nam jih vsiljujejo kot ideal lepote. Tako naj bi izgledale, da bi se počutile zaželene, pomembne in vredne. Seveda nam pogled v ogledalo hitro razkrije, da tega ne dosegamo. In rešitev je na dlani. Nakupi tisoče in tisoče kozmetičnih izdelkov in prehranskih dodatkov, posluževanje takšnih in drugačnih diet, plačevanje zasebnih trenerjev in treningov, popravljanje telesa s plastičnimi operacijami. Vse pa se pravzaprav vrti okoli denarja in nakupovanja.
Nedosegljivi ideali
Lepotna industrija vedno bolj cveti. Izberejo si ženske, ki ustrezajo njihovemu lepotnemu standardu. Nato jih naličijo, njihove podobe pa izpopolnijo s številnimi popravki in filtri, tako da na koncu niti niso več iste osebe kot na začetku. In takšne podobe tržijo kot “normalne”, kot ideal lepote, h kateri naj bi stremele ženske. Toda kako naj običajna najstnica, mlada ženska ali ženska v zrelih letih konkurira tem računalniško spremenjenim in nerealnim podobam?
Vsako odstopanje od vsiljenih norm je v medijih in na družabnih omrežjih ostro kritizirano. Ženske poskušajo ponižati na podlagi njihovega telesnega izgleda in jim ponuditi drago rešitev za njihove napake. Kako bi bilo vse drugače, če bi uporabile točno določen šampon, na obraz nanesle pregrešno drag puder, vsak dan pojedle za celo pest različnih dodatkov, ki so nujni za mladosten videz, si pobelile zobe in za 2 košarici povečale prsi. Deklice so že od malih nog izpostavljene družbenim kritikam in slabim vzorom, kar lahko slej ko prej sproži tudi samokritiko, ki jih pogosto spremlja vse življenje.
Tudi moške je treba popraviti
Pa nismo le ženske tiste, ki smo povržene lepotnim napadom, tudi moškim ni prizaneseno. Tudi oni so izpostavljeni pritiskom vsiljenih standardov. Mišičasto telo z izstopajočim six-packom, ustrezna višina, mehki in gosti lasje ter popolna brada so le nekatere zahteve, ki pri njih povzročajo številne komplekse. Odvisnost od intenzivne vadbe, uživanje steroidov in različnih pripravkov za pridobivanje mišične mase, ki škodljivo vplivajo na zdravje, nakupi dragih pripomočkov za osebno higieno …
Medtem ko mi, navadni smrtniki, stremimo k doseganju nerealnih standardov, lastniki lepotne industrije uživajo v svojem bogastvu. In nekje na prestižnih plažah rajskih otokov snujejo nove načrte, s kakšnimi prevarami nas bodo prihodnje leto prepričali k nakupu novih izdelkov in novih storitev, ki jim bodo prinesli nove dobičke. Medtem ko se bomo mi, njihovi uporabniki, znova pehali za novim idealom in bomo znova razočarani.
Dvignimo se
Pomembno je, da se naučimo z lastnim zgledom boriti proti škodljivim in nerealnim standardom, ki nam jih vsiljujejo. Da zmoremo pogledati preko njih ter v sebi in drugih videti tisto pristno lepoto, ki ne izvira iz popolnosti telesa ali ustrezanja določeni podobi, pač pa iz čiste in ljubeče notranjosti. Ker to je tisto, kar sije navzven, kar nam daje dušo in vrednost in s čimer lahko osrečimo sebe in druge. In je hkrati tisto, česar še s tako uspešno digitalno obdelavo ne morejo pričarati na svojih “popolnih” podobah.
Poglej tudi naročniške vsebine:
Dr. Andreja Poljanec: Kako najstnici pomagati, da sprejme in vzljubi svojo notranjost in zunanjost
Mag. Darja Kalamar Frece: “Otrok bo imel tak odnos do življenja, kot ga imamo mi.”
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!
Če smo nezadovoljne same s sabo, ne škodimo samo sebi, temveč tudi vsem okrog nas, torej najbližjim v družini, možu, partnerju, otrokom, nato prijateljem in sorodnikom ter sodelavcem oz. tistim, ki so nam pomembni v življenju.
Tu ni nobenega profita, le škoda.