Kako naj družina upravlja s televizijo, da bi kar najbolje izkoristila tudi njene prednosti? Katere to sploh so? In zakaj se je pogosto bojimo? Naj jo sploh imamo ali ne? Je dopustno televizijo uporabitit tudi kot “varuško” ali zgolj za sprostitev?
Zakaj je televizija tako mamljiva?
Televizija je pripomoček, ki ga je relativno težko uporabljati, saj v primerjavi z drugimi mediji najmočneje posega na področje podobe. Poleg tega so sporočila, ki jih sprejemamo prek televizije, najbolj kompleksna, saj posegajo na več čutnih vnosov hkrati. Prav podoba pa je eno najobčutljivejših področij človeškega doživljanja sebe, odnosov in celotnega psihičnega sveta, zato je pomembno, kaj gledamo. Podoba se zapiše globoko v spomin, pa se tega niti ne zavedamo. Prav tako jo iz spomina zelo težko izbrišemo.
Strah pred televizijo
Odrekanje, strah ali nejasni »višji« cilji so premalo, da bi otroci to starševsko potezo lahko razumeli.Prav zaradi te moči je televizija medij, ki se ga odrasli pogosto bojimo. Čutimo namreč, da lahko pri otroku in pri nas odraslih popači podobo sveta in odnosov. S pogostim izpostavljanjem izumetničenim, sprevrženim, nasilnim in nespoštljivim temam pride do tega, da se pri posamezniku zmanjšajo občutki za lepo, zdravo in spoštljivo. Vprašanje je, koliko se tega zavedamo in koliko se lahko odločamo na podlagi tega spoznanja. Včasih se starši zaradi strahu pred njo raje odločijo, da televizije ne bodo imeli. Vendar je v tem primeru dobro, če do tega pridejo spontano, prek razvoja sebe in družine. Odrekanje, strah ali nejasni »višji« cilji so premalo, da bi otroci to starševsko potezo lahko razumeli. Naloga staršev je, da poiščejo odgovore na vprašanja – zakaj TV imajo ali zakaj ne, zakaj in kdaj jo bodo gledali, zakaj in kdaj je ne bodo, ter kaj bodo gledali.
Če se »skritih pasti« zavedamo, potem je strah pred TV odveč, saj bomo vedno znali pritisniti na rdeči gumb, to otrokom na primeren način pojasniti in stvar je rešena (v primerih, ko so vsebine neprimerne, ko so TV gledali dovolj časa in se dolgočasijo, ko imajo drugo delo, ko bi lahko uživali v sproščenih medosebnih odnosi …)!
Televizija je lahko tudi v pomoč
Po drugi strani pa televizijo lahko doživljamo in dojemamo tudi kot predmet, s katerim lahko svobodno upravljamo in nam lahko pride prav. Edini način je, da se tega najprej naučimo starši, nato pa brez strahu, prijazno in vztrajno tega učimo tudi otroke. Televizija naj zato ne bo nagrada ali kazen. Otrok mora namreč vedeti in razumeti, zakaj nekatere vsebine lahko gleda, zakaj mu koristijo, in zakaj nekaterih ne, ker mu škodijo, kdaj ima za TV čas, kdaj pa mora najprej poskrbeti za svoje obveznosti, saj bo kasneje utrujen …
Učenje
Včasih si z njo lahko pomagamo pri učenju in spoznavanju sveta okoli nas, sploh če jo gledamo skupaj z otrokom. Tako lahko spontano odkrivamo, kaj nas še zanima, lahko se čudimo stvarem, izumom, stvarstvu, odkrivamo, kaj vse že znamo, in smo na to ponosni.
Skupno doživljanje
Prav tako nam skupno gledanje omogoča vstop v čustveni svet in v svet doživljanja. Odpira nam prostor sproščenih odnosov. Otrok se namreč med gledanjem primernih oddaj lahko sprosti in nam marsikaj pove o svojem doživljanju sveta, dogodkih, ki so se mu pripetili, laže opazimo, kaj ga veseli, kaj doživlja, kaj ga spravi v smeh, kaj v stisko in negotovost, česa ga je strah …
»Varuška
V določenih primerih jo lahko uporabimo tudi kot nekakšne vrste varuško. Če bi radi z drugim otrokom v miru naredili nalogo, vadili inštrument, ali se spočili … le da moramo v takih primerih to otroku sporočiti, razložiti, zakaj bo ta čas gledal TV, da je to usluga nam, in da bo to le za ta čas, ko imamo mi drugo delo, potem pa, da bomo počeli še kaj drugega, kar nas veseli, poveže, razvedri …
Sprostitev
Če ima otrok možnost, da med gledanjem televizije deli čustvene vsebine in da ima občutek, da v teh občutjih ni sam, ima to nanj blagodejen in pomirjujoč učinek.Tudi otroška utrujenost, ko niso sposobni početi ničesar kreativnega, ko jim zmanjka volje in energije za igro, se lahko ob primerni risanki ali oddaji, ki je čustveno urejena ter blagodejno vpliva na otroka, sprosti. Laže predela neizgovorjene in nerešene zaplete in podobe tistega dne, saj se ob gledanju sprosti in se laže spomni na to, kaj je doživel, kako se je ob tem počutil. V takih primerih je TV lahko tudi prostor srečanja, ko lahko določene dogodke, pripetljaje skupaj komentiramo, se skupaj smejimo. Poleg tega pa bo imelo skupno gledanje na otroka veliko manjši vpliv kot, če bi isto stvar gledal sam. Če ima možnost, da čustvene vsebine deli, in da ima občutek, da v teh občutjih ni sam, ima to nanj blagodejen in pomirjujoč učinek. TV je tako lahko eden od načinov preživljanja skupnega časa.
Nevarnosti
Nikoli pa nihče ne sme posiljevati drugih z gledanjem pornografskih, nasilnih, jezikovno primitivnih, grobih programov ali imeti televizijo prižgano tako na glas, da se sploh ne da pogovarjati in mirno živeti. To je zloraba otrok!
Če postane TV glavni družinski sogovornik in prostor doživljanja, pomeni, da družina potrebuje pomoč od zunaj, da se bo lahko vrnila v zdrave in iskrene medosebne odnose in polno življenje z otroki.
Ne glede na prednosti in pestrost ponudb, ki jih ponuja, televizija ostaja na ravni pripomočka. Za otroka pa sta ključna materin in očetov živ in iskren pogled. To sta podobi, ki se ju ne more nikoli v življenju naveličati!
Dr. Andreja Poljanec je specialistka zakonske in družinske terapije, soavtorica knjig Med dvema ognjema in Rahločutnost do otrok, ustanoviteljica Študijsko-raziskovalnega centra za družino, vodja Šole rahločutnega starševstva in »Skupine za mlade mamice«; je poročena mama petih otrok; spremljate jo lahko tudi v nizu oddaj Srce na iskreniPLUS.
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!