Boj proti raku in dojenje

Thumbnail

Ta teden je v znamenju boja proti raku – kakšno zvezo ima to z dojenjem?

Rak dojke na prvem mestu pri ženskah

Tudi pri nas ženske najpogosteje obolevajo ravno za rakom na dojki in žal številke naraščajo iz leta v leto. Na spletni strani združenja Europa Donna piše, da je leta 2010 v Sloveniji za rakom na dojki zbolelo 1.255 žensk, istega leta jih je za njim umrlo 421.

Šest odstotkov (6 %) bolnic z rakom dojk je mlajših od 40 let: preračunano za leto 2010 – kar 75 mladih žensk. Koliko jih je zbolelo za rakom dojke pred menopavzo, mi ni uspelo ugotoviti, dejstvo pa je, da dojenje dokazano zmanjšuje tveganje za predmenopavzalnega raka na dojki.

Tveganja za žensko ob nedojenju

Dojenje ni pomembno samo za zdravje otrok, temveč v enaki meri tudi za zdravje mater. Raziskave so pokazale, da imajo ženske, ki dojijo vsaj šest mesecev, kakovostnejše življenje, vsaj kar zadeva zdravje. Pošteno je, da se seznanimo s tveganji, ki jih nedojenje ali prezgodnja opustitev dojenja predstavlja za ženske:

Učinek skupnega trajanja dojenja se pozna še leta po tem, ko ženska zaključi z dojenjem.

  • Povečano tveganje raka na dojki in jajčnikih.
  • Povečano tveganje osteoporoze.
  • Po porodu je večje tveganje za krvavitve.
  • V času laktacije se sproščajo hormoni, ki mater ščitijo pred stresom.
  • Počasnejše izgubljanje teže in vračanje na težo pred nosečnostjo.
  • Ni naravne zakasnitve pri ovulaciji.
  • Povečano tveganje, da se bo iz gestacijskega diabetesa (sladkorne bolezni v nosečnosti) razvila sladkorna bolezen tipa 2.
  • Povečano tveganje za visok krvni tlak, kap in srčno-žilne bolezni.

Vsak mesec dojenja šteje!

Do kdaj torej dojiti? Uradno priporočilo Svetovne zdravstvene organizacije in večine pediatričnih združenj je 2 leti (ali dlje). Idealno je, da otrok potrebo po dojenju preraste. Sicer je skladno z otrokovimi biološkimi potrebami normalno, da se otrok odstavi nekje med 2. in 7. letom starosti. Ne glede na to: Vsak mesec dojenja šteje!

Učinek skupnega trajanja dojenja se pozna še leta po tem, ko ženska zaključi z dojenjem. Ženske, vztrajajte in po potrebi poiščite pomoč – za vaše zdravje gre!

 

Alenka Benedik je svetovalka za dojenje (IBCLC) in nošenje, prevajalka in dula. Poleg podpore doječim mamam, ki iščejo strokovne informacije v zvezi z dojenjem, nošenjem, uvajanjem goste hrane, spanjem ipd., organizira tudi priprave na porod in pomoč po porodu. Je tudi in v prvi vrsti mama treh dojenih otrok.

Foto: trudnoca.hr

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja