Britanija stopila s hitrega vlaka spreminjanja spola pri otrocih

Vir: Shutterstock

»V zadnjih 10 letih se je izjemno povečalo število najstnikov, ki želijo preiti iz ženskega spola v moškega. Kaj je v ozadju – in ali je nacionalna zdravstvena služba (NHS) prehitro našla rešitev?« se je še pred dobrima dvema letoma spraševal britanski Prospect Magazine.

Vprašanje je bilo povsem na mestu, saj je tamkajšnja klinika za spol Tavistock v letih 2009/2010 obravnavala 40 fantov in 32 deklet, v letih 2018/2019 pa kar 624 fantov in 1740 deklet. V zadnjem letu 2021/2022 se je število napotitev na kliniko za spol še povečalo: zabeležili so preko 5000 pacientov.

V letih 2021/2022 se je število napotitev na kliniko za spol še povečalo: zabeležili so preko 5000 pacientov.

Ko je že izgledalo, da ni več poti nazaj, se je letos zgodil velik premik. NHS je pod vodstvom priznane pediatrinje in bivše predsednice Kraljevega kolegija za pediatrijo in zdravje otrok dr. Hilary Cass objavila neodvisno poročilo, v katerem so ugotovili, da so otroci na kliniki za spol prejemali neustrezno oskrbo (bili so slabo diagnosticirani, slabo informirani glede postopkov »zdravljenja«, prehitro napoteni na prejemanje zaviralcev pubertete in kasneje na hormonsko terapijo itd.). “Poročilu Hass” je sledila odločitev o zaprtju omenjene klinike (to bi se naj zgodilo marca 2024), konec oktobra pa je NHS izdala tudi nove smernice, v katerih so se zavezali, da bodo otrokom, ki se imajo za transspolne, nudili bolj holističen pristop.

Kaj narekujejo nove smernice?

“Spolna neskladnost v večini primerov ne traja do obdobja mladostništva” in je lahko zgolj “prehodna faza”.

Celotne smernice NHS predstavljajo odmik od dosedanjega modela, ki je izviral iz ZDA. Šlo je za t. i. model ‘potrjevanja spola’, kjer so se zdravniki zgolj osredotočili na otrokovo samoidentifikacijo in na to da čim prej spremenijo njegovo telo, niso pa se ozirali na vse ostale dejavnike, kot so otrokova starost, morebitne duševne stiske in bolezni, travme in zlorabe iz otroštva itd. Novi model oskrbe otrok sedaj temelji na dokazih, da “spolna neskladnost v večini primerov ne traja do obdobja mladostništva” in je lahko zgolj “prehodna faza”. Večina otrok – po nekaterih raziskavah okoli 84 odstotkov – naj bi spolno neskladnost prerasla.

Dokument obravnava tudi pomisleke glede zdravil, ki zavirajo puberteto, za katera namreč ne obstaja veliko ali skoraj nič raziskav, ki bi osvetlile posledice na otrokovo zdravje. Kakor je še zapisano, bo Združeno kraljestvo začelo natančneje spremljati dotična zdravila v raziskovalnih okoljih.

Prav tako bodo prenehali predpisovati sporno hormonsko terapijo (tj. prejemanje doze hormonov nasprotnega spola), razen če bodo pacienti vključeni v “formalni raziskovalni program z ustreznim spremljanjem tudi v odrasli dobi”. Pri odraslih so dolgoročni učinki jemanja hormonov namreč že dobro znani: povečano tveganje za bolezni srca in ožilja, osteoporozo in od hormonov odvisne vrste raka. Pri mladih ljudeh je treba upoštevati tudi vpliv na plodnost, pri čemer je potrebno svetovanje in ohranjanje plodnosti.

Prevzemanje novega imena, načina oblačenja, vedenja, izražanja, ki je značilno za nasprotni spol, ima “pomembne učinke na otrokovo duševno delovanje”.

V dokumentu tudi t. i. socialno tranzicijo imenujejo kot obliko ‘posega’ in je zaradi tega ne obravnavajo kot nevtralno dejanje. Prevzemanje novega imena, načina oblačenja, vedenja, izražanja, ki je značilno za nasprotni spol, močno odsvetujejo, saj ima “pomembne učinke na otrokovo duševno delovanje”. Ob tem poudarjajo, da je treba o socialni tranziciji razmišljati le v primerih, ko pacient to potrebuje za “lajšanje ali preprečevanje klinično pomembne stiske ali tesnobe v socialnem delovanju in je sposoben v celoti razumeti posledice potrditve družbene tranzicije”. V tem oziru se zdravnike in medicinsko osebje spodbuja, da svoje paciente opazujejo, kako se spreminjajo in razvijajo.

Nove smernice prav tako priznavajo povezavo med avtizmom in neujemanjem s svojim biološkim spolom, s čimer nakazujejo, da so otroci s tega spektra še posebej ranljivi. Poleg avtističnih otrok so na klinike za spol prihajali tudi otroci in mladostniki, ki so bili depresivni, imeli prehranske motnje ali motnje pomanjkanja pozornosti. Ravno zaradi tega se novi model osredotoča na obravnavo otroške duševnosti in razvoja ter vključuje izvedence za pediatrični avtizem in duševno zdravje.

Korak v pravo smer

“Odločitev NHS je izjemno pomemben korak v pravo smer, saj priznava pomanjkanje dokazov za podporo protokolu ‘potrjevanja spola’, ki spodbuja psihosocialno tranzicijo, zaviralce pubertete, hormone in celo operacije pri mladoletnikih,” je za Catholic News Agency povedala Mary Rice Hasson, direktorica ameriškega Centra za etiko in javno politiko (EPPC). Dodala je, da zaviranje oz. celo blokiranje pubertete ali dajanje medspolnih hormonov kot odgovor na psihološke stiske glede lastne identitete ali telesa namreč nikoli ni in ne more biti ustrezna rešitev. “Spola po naravni poti ni mogoče spremeniti in vsak poskus, da bi se podali na ‘medicinsko’ pot spreminjanja otrokovega izgleda in uničevanja ali oviranja naravnega delovanja telesa, je neupravičen,” je še povedala.

Napisanim smernicam sledi obdobje javne razprave in večmesečnega preverjanja. Dokončni dokument naj bi bil spisan do leta 2023/2024.

Komentarji

  1. Jaz bi do 30 leta starosti prepovedal kakršnokoli spreminaje spola ali dajanje spolnih hormonov. Šele pri tej starosti ljudje postanejo toliko zreli, da vedo kaj počnejo in kakšne bodo posledice – pa še to ne vsi.
    Nadaljnji posegi pa bi morali biti plačljivi po ekonomski ceni, ne pa v breme davkoplačevalcev. Sicer pa bi večina tistih, ki si želijo spremeniti spol, itak potrebovala psihiatrično obravnavo. Da pa se dovoli spreminjanje spola že otrokom, to je zločin proti človeštvu.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

SKLENI NAROČNINO že od 4,90 € / mesec