Afričan. Boksar. Kardinal na sinodi o družini.

Thumbnail

Na sinodi o družini je čedalje močnejši glas Afričanov. Eden od njih je kenijski kardinal John Njue, bivši boksar in karateist. »Borilne veščine mi še vedno pridejo prav, še posebej, ko me kdo sprovocira!« se pošali.

In morda prav s to šalo namiguje tudi na odločenost, s katero so afriški škofje na sinodi zagovorniki tradicionalnih stališč pri obravnavi različnih odprtih vprašanj.

»Očeta sem vprašal, zakaj je pretepel mamo … in spremenil se je«

Danes 71-letni cerkveni dostojanstvenik je po poročanju portala Crux kot mlad fant treniral boks in karate. Kot majhen otrok pa je bil priča nasilju v družini, ki se mu je v otroški preprostosti uprl.

Novinarju Cruxa je kardinal zaupal izkušnjo, ki jo je doživel, ko je bil star le tri ali štiri leta in je videl, kako je oče pretepel njegovo mamo. Kasneje je mamo vprašal, zakaj je oče to storil, vendar mu ni odgovorila. Rekla mu je le, naj vpraša očeta.

In res je to storil. »Stal sem na varni razdalji in ga vprašal, zakaj je pretepel mojo mamo,« je povedal Njue. »Slišal sem ga, kako je začel besneti, in bil sem že miljo daleč stran, ko se je končno umiril.« Toda oče se je po tem dogodku spremenil, pravi Njue. Ni bil več nasilen.

Odločno za družino kot temelj družbe in proti ideološki kolonizaciji

S takšnim osebnim ozadjem in poznavanjem objektivnih razmer v sodobni družbi je kardinal Njue prepričan, da je naloga Cerkve, da okrepi identiteto zakonske zveze in družine v svetu: »Družina je temelj družbe in je tudi temelj Cerkve«.

Skupaj z drugimi afriškimi škofi se kardinal Njue odločno zoperstavlja ideološki kolonizaciji, ki jo zahodne vlade in nevladne organizacije izvajajo v Afriki, ko svojo pomoč pogojujejo z vsiljevanjem permisivne zakonodaje na področju spolnosti in sprejetjem pobud pri načrtovanju družin.

Kardinal Njue tudi zavrača kriminalizacijo istospolnih razmerij, kakor je zakonodajna praksa večine afriških držav. Vztraja pa pri stališču, da ima Cerkev pravico ta razmerja označiti za napačna: »Ne gre za vprašanje kriminalizacije ali obsojanja, imamo pa vso pravico, da pomagamo osebi razumeti, da izbrani način življenja ne ustreza načinu, kot je bil prvotno zamišljen.«

Na očitke, da naj se moški, ki so zavezani celibatu, ne vtikajo v zadeve, ki se tičejo družinskega življenja, pa duhovito odgovarja: »Nisem prišel od zgoraj. Rodil sem se v družini!«

Vir: cruxnow.com

Foto: in2eastafrica.net, saltandlighttv.org

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja