Foto: EnvatoV zadnjih dneh je bilo po družbenih omrežjih veliko debat o zaključku šole, predvsem o valeti in ‘afterju’. Največ se je seveda vrtelo okoli alkohola. Za nekatere starše običajen del ‘praznovanja’, spet za druge nekaj, kar ne sodi na zaključek šole. Nekateri starši bi alkohol prepovedali, spet drugi bi ga kar sami nakupili, da bo ‘bolj pod nadzorom’.
Spomnim se svoje valete. Po uradnem delu smo se tudi mi odpravili na ‘after’, v diskoteko, kamor se je v naših časih hodilo žurat. Starši so nas peljali in prišli iskat, vmes pa je na nas pazilo nekaj učiteljev. Alkohola ni bilo, a smo se vseeno dobro zabavali in žurali. Sprašujem se, kaj se je zgodilo v teh letih, da je opijanjanje po koncu osnovne šole postalo nekaj običajnega, celo pričakovanega.
Spričevalo za deveti razred in izpiranje želodca?
Normalno je, da mladostnik odkriva sam sebe in išče svoje mesto v družbi, da preizkuša meje in pridobiva nove izkušnje. Za nekatere to pomeni tudi, da preizkušajo različna tvegana vedenja, med drugim tudi pitje alkohola, kajenje in uporabo drog. Da se vse to dogaja že v devetletki, ni nobena skrivnost. Fuge in vejpi so kljub prepovedi prisotni tudi v šolskih prostorih. Večina otrok poseže po njih, ker želi pripadati. Tudi pri alkoholu ni nič drugače. V šoli in v družbi čutijo pritisk vrstnikov, ko pa se doma zabubijo za telefon, so bombardirani s posnetki zabav, kjer je pitje alkohola nekaj običajnega. Kdo pa si ne želi početi nekaj zanimivega, skrivnostnega ali celo prepovedanega? Seveda, ko pa je vse to prikazano skrajno zabavno in brez tveganja, medtem ko negativnih posledic kot da ni. Podobe mrtvo pijanih mladoletnikov na spiranju želodca niso tako ‘in’ kot ples razposajenih deklet s pivom v roki.
Problem je tudi v starših
Alkohol pa je na splošno prisoten skoraj povsod. Z njim nazdravljamo ob praznovanjih, ob uspehih in kar tako ob druženju. Mlajši opazujejo starejše generacije, ki pomembne dogodke praznujejo z alkoholom. Tako odraščajo s prepričanjem, da brez alkohola ni prave zabave in da je opijanjanje del praznovanja. To lahko vodi v nezdrave navade tudi pozneje v življenju. Namesto da bi mladi praznovali svoj uspeh, prijateljstvo in zaključek pomembnega obdobja, je v ospredju alkohol. Pa to ni le mišljenje, ki je zraslo v glavah najstnikov. Celo mnogi starši so mnenja, da si njihov devetošolec na valeti in po njej zasluži alkohol. Od kdaj je alkohol postal nagrada za izdelano osnovno šolo? Se res ne znamo več zabavati brez alkohola?
Telo in možgani najstnika se še razvijajo, zato alkohol nanje vpliva močneje kot na odrasle in so tudi posledice pitja alkohola pri njih drugačne.
Končali so osnovno šolo, a še niso odrasli
Dejstvo je, da bo večina mladih slej ko prej posegla po alkoholu. Tega ne moremo preprečiti. Lahko pa svojega otroka na to pripravimo, tako da se odkrito pogovorimo o alkoholu in o tveganjih, ki jih takšno početje prinaša. Namesto strašenja bodimo iskreni in najstniku povejmo, da nas skrbi za njegovo zdravje in varnost. Vprašajmo ga, zakaj (če sploh) si želi piti in mu dajmo prostor, da izrazi svoje mnenje. Hkrati pa mu dajmo zanesljive informacije, da bo razumel, zakaj nas skrbi. Mnogi mladi čutijo pritisk, da morajo piti, če želijo dokazati svojo odraslost. Vendar najstniki še niso odrasli. Njihovo telo in možgani se še razvijajo, zato alkohol nanje vpliva močneje kot na odrasle in so tudi posledice pitja alkohola pri njih drugačne. Že manjše količine alkohola lahko pri mladostnikih zmanjšajo sposobnost presoje, zato pogosteje sprejemajo nepremišljene odločitve, sodelujejo v sporih ali se znajdejo v nevarnih okoliščinah.
Kaj torej želimo sporočiti našim otrokom ob zaključku šole? Kakšne spomine jim želimo zapustiti? So to lepi trenutki, prežeti s praznovanjem, pogovori, smehom in prijetnimi doživetji, ali pa opijanje, slabost in neprijetne situacije?
Poglej tudi naročniške vsebine:
Dr. Uroš Perko: “Ko oče prevzame svojo vlogo in postavi meje pri vzgoji, to mamo izjemno razbremeni”
Dr. Andreja Poljanec: Kako ob mladostniku ohraniti mirne živce
Nada Zupančič: “Vstopimo v najstnikov svet, tudi če smo štorasti in nimamo besed”
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!


