Kot dula imam privilegij, da strokovno in rahločutno podpiram ženske na njihovi poti do materinstva. Ob tem z njimi spletem pristen odnos in sem prisotna v enem najbolj intimnih trenutkov njihovega življenja – ob rojstvu otroka. Na podlagi svojih izkušenj sem na enem mestu zbrala deset pomembnih lekcij, ki so lahko v pomoč vsaki nosečnici pri pripravi na porod.
- Ne podcenjuj moči poroda!
Porod je mogočen proces, ki te lahko prevzame z vso svojo intenzivnostjo. Včasih je ta moč tako silovita, da te “položi” na tla. Vendar se te silovitosti ni treba bati. To moč ustvarja tvoje telo – telo, ki je zasnovano tako, da podpira porodni proces. Tvoje telo ne bo delovalo proti tebi. To pomeni, da bo zavzelo moč, kot jo v danem trenutku potrebuje in jo zmore prenesti.
- Strah je največji porodni sovražnik
S porodom je povezanih veliko strahov – od strahu pred bolečino, zastarelimi prepričanji in negativnimi izkušnjami, do strahu pred zapleti, intervencijami in prihodnostjo. Pomembno je, da te strahove ozavestiš, jih ovrednotiš in po svojih najboljših močeh izpustiš še pred samim porodom. Ne le, da te to razbremeni stiske, temveč neposredno vpliva na počutje otroka in na sam potek poroda.
- Gibanje med porodom pomaga
Gibanje med porodom močno pripomore k temu, da ne pride do zapletov. Poleg tega olajša intenziteto porodnih občutkov in pomaga otroku, da se nastavi v optimalno lego za svoje rojstvo.
- Globok počitek je neprecenljiv
Počitek med enim porodnim valom in drugim je dragocena veščina, ki ti lahko pomaga ohraniti fizično moč in preprečuje, da bi zapadla v brezup. Vsak počitek šteje – tudi tisti, ki traja le minuto. Z minuto tu in minuto tam se telo že uspe nekoliko spočiti. Umetnost je tudi ohranjanje ravnotežja med tem, kdaj je dobro, da se med porodom aktivno giblješ, kdaj pa je bolj modro, da se potopiš v globok počitek oz. spanec.
- Ohrani osredotočenost
Osredotočenost na en porodni val oziroma popadek naenkrat. Osredotočenost na ta trenutek, na svoje telo. Tvoje delo med porodom je, da svojemu telesu dovoliš, da opravi delo. Kako? Tako, da ostaneš čim bolj mehka in sproščena, da slediš občutkom v svojem telesu, da se zaneseš na tiste, ki te med porodom podpirajo. To je ključ, s katerim si lahko uspešno pomagaš skozi svoj porodni proces.
- Dihanje ima neverjetno moč
Pravilno in umirjeno dihanje pomaga porodnici obvladovati intenzivne občutke, ostati osredotočena in sprostiti telo.
- Ustvari pravo vzdušje
Vzdušje med porodom neposredno vpliva na hormonsko sliko porodnice in s tem na potek poroda. Ključnega pomena je občutek varnosti, zato naj ima nosečnica ob sebi osebo, ki ji resnično zaupa. Pomembno vlogo ima tudi sama osvetlitev prostora, v katerem se porod odvija – bela ali dnevna svetloba lahko porod zavirata, medtem ko ga mrak in topla rdeča svetloba podpirata. Vsi čuti (vonj, okus, vid, sluh, dotik) so lahko med porodom nagovorjeni na način, da porod podpirajo ali na način, da ga otežijo.
- Hrana in pijača med porodom sta pomembni
Hidriranje in uživanje hrane lahko porod močno podpreta. S tem zagotoviš, vir energije, ki ga tvoje telo med prodom še kako potrebuje. Porod je namreč intenzivno fizično delo.
- Pripravi svoj um in srce na porod
Porod je fizični, čustveni in mentalni proces. Velikokrat vidim, da telo porodnice težko sodeluje, če je razkorak med njenimi pričakovanji in dejanskim stanjem prevelik. Porodnica, ki pripravi svoj um in svoje srce na porodni proces, investira v lepšo prihodnost zase, za otroka in za družino.
- Pomirjenost z lastno porodno zgodbo
Naravni porod je zmaga, vredna vsake priprave. Ampak tudi kadar se porod ne razplete po načrtih, trud ni izgubljen. Pomirjenost s svojo porodno zgodbo – kakršnakoli je že bila – je dragocen zaklad, ki ga boš nosila v svojem srcu vse življenje. Pozitivna naravna porodna izkušnja ima dolgoročen pozitiven učinek na mamo, otroka in očeta ter prispeva k prijetnejšemu povezovanju celotne družine. Toda tudi če rojstvo otroka ni bilo naravno ali po pričakovanjih, je sam prihod otroka v družino tako dragocen trenutek, da lahko preseže sam način poroda. Kako neizmerno čudovito je to?
Naravni porod ni le kaprica sodobnih žensk
Naravni porod brez uporabe protibolečinskih sredstev, pospeševalcev ali drugih invazivnih posegov v porodni proces je najbolj varna oblika poroda za mamo in otroka – to je dejstvo. Čeprav je porod lahko intenziven, gre v svojem jedru za naraven in nežen proces, ki v svojem poteku spoštuje telo in duha obeh – matere in otroka.
Oglejte si tudi:
Dr. Alenka Rebula: Telo je v vsakem trenutku priča resnice
Fizioterapevtka Iva Weingerl: Najpogostejše težave v nosečnosti in kako si pomagati
Petra Lukan: Modrost ženskega cikla
Petra Lukan: Želita zanositi? Vse o moški in ženski (ne)plodnosti
Hvala za vse napotke, ampak, če porod ne gre naravno, ne gre in ne pomaga ne gibanje, ne hrana, ne pozitivno razmišljanje, niti umirjenost ne.
Ne dolgo nazaj smo imeli v sorodstvu en tak primer travmatičnega poroda. Po dveh dneh nečloveškega mučenja so se končno usmilili uboge mamice in ji naredili carski rez. Rodil se je zdrav otrok. Hvala Bogu, to je najbolj pomembno.
Porod je vedno nepredvidljiv. Ne razumem tega, da v 21. stoletju, pri vseh ultrazvokih, strokovnjakih in pregledih, je še vedno toliko travmatičnih porodov, vakuumskih, kleščnih, ipd. Čudno, da se tega ne da predvideti.