»Zakaj še za–upaš?«

Thumbnail

Zaupanje je tisto, ki nas drži skupaj. Omogoča nam sodelovanje, skupno ustvarjanje in sobivanje. O njem bo spregovorilo 60 dogodkov letošnjega Socialnega tedna.

S naslovom in vodilom »Zakaj še za–upaš?« bo naslednji teden, od 23. do 28. septembra, potekal letošnji Socialni teden. Začel se bo v ponedeljek z okroglo mizo, ki bo nosila naslov »Ko ni več zaupanja«. Gostje dr. Andrej Fištravec, Barbara Brezigar, dr. France Arhar ter Imre Jerebic bodo spregovorili o zaupanju v politiki, sodstvu, monetarni politiki, gospodarstvu in v civilni družbi.

Od ponedeljka do vključno petka bo po Sloveniji izvedenih blizu 60 različnih dogodkov – predavanj, posvetovanj, delavnic, pogovorov in drugih. Zaključek Socialnega tedna bo 27. in 28. septembra v Nazarjah. Tema seminarja bo pomen civilne družbe pri spreminjanju trendov v Sloveniji danes.

Izmed dogodkov vas še posebej vabimo na okroglo mizo v petek, 27. 9., ob 18.15: “Katere priložnosti je slovenska civilna družba zamudila v zadnjih 20 letih?” Na kateri bosta sodelovala Jože Možina, novinar in zgodovinar, ter Igor Vovk, direktor Zavoda iskreni.net.

Socialni teden od leta 2009, ko je bil v Sloveniji na sporedu prvič, stalno raste po številu dogodkov in kakovosti. To je poseben fenomen, saj v krizi težko najdemo dobre stvari, ki rastejo. Dogodek se je začel kot spontan odziv na krizo, ki je takrat začela kazati zobe, obenem pa je prav v tistem času papež Benedikt XVI. izdal encikliko Ljubezen v resnici, ki človeka postavlja nad kapital.

Danes lahko že rečemo, da so v izjavi po prvem Socialnem tednu pravilno zapisali: »Te krize se ne da zadovoljivo pojasniti zgolj s teorijo ciklov, po kateri se obdobja rasti in padanja izmenjujejo, ne da bi se ob tem dogajale bistvene družbene spremembe. Pred nami so družbene spremembe, za katere moramo vsi prevzeti odgovornost. Zaživeti bo potrebno z novim življenjskim slogom, če bomo hoteli preživeti.« Zdaj o tej nujnosti govorijo že mnogi.

Socialni teden odpira prostor za dialog v majhnih skupinah in spodbuja kritično refleksijo na temelju vrednot družbenega nauka Cerkve. Te sicer načelno sprejema večina prebivalstva, v praksi pa se ne ravnamo po njih. Družbeni nauk Cerkve ponuja trdne odgovore na izzive današnjega časa: odnosi med ljudmi so pomembnejši od kapitala, človek ima odgovornost do skupnosti in skupnost do posameznika – človeka. Zaupanje med posamezniki pa je temeljni kapital, ki izhaja iz verodostojnosti in poštenosti. 

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja