S postom in molitvijo proti vojni v Siriji

Thumbnail

Papež Frančišek je jutrišnji dan, 7. september, razglasil za dan posta in molitve po vsem svetu proti vojni v Siriji. Misli resno? Gotovo. Ga mi jemljemo resno?

Vojna v Siriji je prek medijev postala del našega vsakdanjika, ko postanemo za dnevne slike pobijanja že skoraj brezčutni in apatični. Samo izredni dogodki, kot je bil nedavni napad s kemičnim orožjem, nas prebudijo.

V Siriji je situacija daleč od črno bele. V zlo so potopljene različne vojskujoče se strani. Med njimi pa so tragične zgodbe posameznikov in še posebej družin, ki mnogokrat na najdejo zaščite pri nobeni strani. Če želite začuti tragičnost, v kateri se znajdejo družine, si preberite pretresljivo zgodbo sedemčlanske družine na begu, ki jo je nedavno opisal Delov novinar Boštjan Videmšek.

Čeprav se nam ob tolikem trpljenju zdi, da bi vojaški poseg lahko pomenil presekanje zapletene situacije, pa mnogi po vsem svetu opozarjajo, da vojaško posredovanje ne bo rešitev. Med njimi se je še posebej izpostavil papež Frančišek, v ZDA pa so zelo jasno proti posredovanju jasno katoliški škofje. Kako lahko neupravičeno vojaško posredovanje samo še poglobi zlo, smo dobro videli ob vojni v Iraku.

Povabilo k postu

Papež Frančišek nas je znova presenetil še z nečim. Čeprav smo bili že mnogokrat povabljeni k molitvi za mir na svetu, je tokrat papež zelo konkreten. Izbral je poseben dan (pomenljivo – pred praznikom Marijinega rojstva) in povabil poleg molitve tudi k postu.

 

Zakaj je tako pomembna tudi dimenzija posta? Post nam pomaga, da zelo konkretno, v telesu, začutimo »pomanjkanje«, ki smo mu priča. To pomanjkanje nam govori o človeški nemoči, ki jo mednarodna skupnost doživlja pri reševanju vojen v Siriji. Post pomaga, da je klic po Božji pomoči veliko bolj pristen in jasen.

Post pa je tudi povabilo k spreobrnitvi skupnosti, v kateri se post dogaja. Je izraz zaveze, da želimo stopiti na novo pot. Ko se postim in čutim željo po hrani in bolečino zaradi lakote, se zavedam, da sem jaz del skupnosti in da tudi sam lahko sodelujem, da je tudi od mene odvisno, kakšni odnosi vladajo na svetu in da tudi jaz lahko pripomorem, da bodo tisti, ki imajo moč nekaj narediti v Siriji, to storili na pravi način.

Povabilo družinam

V postu lahko sodeluje cela družina. Odrasli ga vzemimo resno, ne morda samo kot odpoved sladicam. Če se bomo za en dan odpovedali hrani, nas bodo otroci gotovo vprašali, zakaj ne jemo. To je lepa priložnost, da otrokom spregovorimo o potrebi po miru v Siriji in po vsem svetu. Nas pa tudi že samo bolj skromno kosilo nas spodbudi k pogovoru.

V papeškem svetu za družino so napisali pismo družinam sveta, v katerem vabijo, da bi otrokom razložili pomen posta. Predlagali so tudi, da bi lahko na kosilo v soboto povabili stare starše, še posebej če so kot otroci sami doživeli vojno in njene posledice.

Kljub temu da časi v Sloveniji niso rožnati, pa se premalo zavedamo, kako dobro še živimo in kaj vse nam je dano. Zato je dan posta in molitve priložnost, da postanemo občutljivi za tista področja sveta, kjer družine zares trpijo, še posebej v tem konkretnem trenutku za Sirijo.

Bomo papeževo povabilo vzeli resno?

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja