Od aktivistke Femena do borke proti feminizmu in za pravice nerojenih

Thumbnail

Sara Winter je nekoč z golimi prsmi protestirala kot aktivistka organizacije Femen. Danes je srečna mama in se bori proti feminizmu, splavu in teoriji spola.

 

Sara Fernanda Giromini, 23-letna Brazilka in mama nekajmesečnega sina, je bila nekoč dobro poznana pod svojim »bojnim« imenom Sara Winter. Pod tem imenom je pred kratkim tudi izdala knjigo, v kateri opisuje zlorabe in svoje razočaranje nad tem, kar je doživela v radikalnih feminističnih krogih.

Radikalen feminizem – strupeno okolje, ki rani ženske

Feministično gibanje, za katerega je štiri leta goreče delovala, danes opisuje kot »popolnoma strupeno okolje, polno govoric, intrig, ponižanja in preganjanja«. Prepričana je, da to gibanje lahko rani ženske na »nepopravljiv način«, da je neke vrste sekta, ki ženske prinaša okrog in jih uporablja kot gole objekte, ki se jih uporablja za »netenje sovraštva do krščanske vere, sovraštva do moških, sovraštva do ženske lepote, sovraštva do harmonije znotraj družin.« Namesto za ženske pa se to gibanje po njenih besedah v resnici bori za lezbištvo in celo prikriva pedofilijo v lastnih krogih.

Sama je v njem večkrat doživela prisilo k jemanju mamil in spolnim odnosom z neznanci, spolno nadlegovanje s strani ženske, kot biseksualka pa se je deklarirala, da bi dosegla kar največje spoštovanje znotraj skupine: »Lezbijke in biseksualke imajo veliko več glasu in spoštovanja v gibanju, zato sem v iskanju priznanja svojih lastnih bojev dan za dnem postopno dekonstruirala svojo heteroseksualnost in jo zamenjala z umetno biseksualnostjo.«

Del prihodkov od prodaje knjige, v kateri vse to opisuje, bo namenila gibanjem za življenje, kar kaže na radikalen preobrat v njenih prepričanjih in prizadevanjih. Radikalnemu feminizmu in zavzemanju za splav je namreč povsem obrnila hrbet in se celo javno opravičila kristjanom za žalitve iz časov, ko je nastopala kot aktivistka zgoraj brez.

Zaradi nasilja v družini so jo pritegnile so jo neustrašne ženske

Girominijeva je leta 2012 ustanovila brazilsko podružnico organizacije Femen, mednarodnega gibanja, ki se »bori proti patriarhiji v njenih treh pojavnih oblikah – spolnemu izkoriščanju žensk, diktatorstvu in veri« na način, da pripravlja proteste zgoraj brez, običajno na krajih, kjer vedo, da bodo vzbudile največ pozornosti in ogorčenja, tudi v cerkvah. Pri tem neredko uporabljajo tudi nasilje (metanje kamnov in steklenic v ljudi, ki molijo ipd.)

K Femenu je Girominijevo sprva pritegnila neustrašnost in pogum Femenovih deklet ob policijski brutalnosti, ki so je bile aktivistke pogosto deležne. To je bilo vsekakor nekaj, kar je nagovorilo dekle, ki je odraščalo v domu, v katerem videla mamino trpljenje zaradi nasilnega očeta.

Obrnila se je na Inno Shevchenko, ustanoviteljico Femena, ki jo je poleti 2012 povabila na urjenje v Ukrajino. Ko se je Girominova vrnila v Brazilijo, je našla somišljenice in začela prirejati proteste zgoraj brez.

Femen je iluzija!

A gibanje Femen jo je kmalu razočaralo v mnogih stvareh. »Mislim, da je Femen ena velika iluzija,« je dejala v intervjuju za Aleteio. »Ko jih vidiš na slikah, se zdijo resnično pogumne, kot nekakšne boginje, a ko sem jih srečala, je bilo drugače: običajna dekleta, nič posebnega, hudobna dekleta, ki druga drugo zmerjajo, da so grde in debele.«

Več časa, ko je bila z njimi, več neodgovorjenih vprašanj o organizaciji se ji je porajalo, kot recimo, od kod prihaja denar, kdo jih plačuje za te proteste ipd..

Še bolj problematično pa se ji je zdelo to, da je imela organizacija mnoge lastnosti kulta. Voditelji so želeli vse ženske narediti enake, trdi Girominijeva: »Ni nam bilo dovoljeno, da bi razmišljale kakor koli drugače, izven feminističnih okvirjev. Če smo, so nas poniževali. Poniževali so verne ženske – katoličanke, protestantke ali muslimanke. Ni nam bilo dovoljeno imeti svojo vero. In ni nam bilo dovoljeno biti heteroseksualne.«

Gibanje Femen je sicer zapustila že leta 2013, s pojasnilom, da gre samo za »biznis«, vendar je po tem s svojim delovanjem in golimi protesti nadaljevala kot voditeljica sorodne brazilske organizacije Bastardxs.


Girominijeva v dneh, ko se je zavzemala za pravico do splava …


… in danes, ko si prizadeva za pravico do življenja.

Ikona gibanja … ki danes govori povsem drugače

Eden od odmevnih protestov leta 2014 – ki je vključeval lezbičen poljub na križu pred cerkvijo v Riu de Janeiru – ji je prinesel veliko medijske pozornosti. Fotografija tega dejanja je namreč postala ikonična za LGBT gibanje v Braziliji.

Sedaj tovrstna dejanja obžaluje, čeprav priznava, da je težko stopiti pred ljudi in prositi za odpuščanje. V videu, ki ga je posnela prav zato, da se opraviči, pravi: »Šli smo veliko predaleč in na koncu užalili mnoge verne in tudi neverne ljudi.«

Obžalujem svoj splav … ne naredite iste napake

O svojem notranjem preobratu je prvič spregovorila oktobra lani, ko je javno izrazila svoje obžalovanje zaradi splava svojega prvega otroka in dejala, da je nedavno rojstvo sina spremenilo njen pogled na »pravico do izbire«: »Včeraj je minil mesec dni od rojstva mojega otroka in življenje je dobilo povsem nov pomen. To pišem, ko mirno spi v mojem naročju. In to je najčudovitejši občutek na svetu.«


Materinstvo je v življenje Girominijeve prineslo povsem nov pomen

Tem besedam je dodala tudi poziv: »Ženske, ki se počutite tako obupane, da bi splavile, prosim, dobro premislite. Meni je bilo zelo žal, da sem to storila. Nočem, da se tudi vam zgodi isto.«  

Verni odpuščanje jemljejo zares

Čeprav je bila krščena v Katoliško Cerkev, je izgubila zanimanje zanjo pri 14-ih letih: »Nikoli nisem bila zares proti veri. Kot feministka sem se borila za sekularizem, a sem spoznala, da sem s svojimi protesti prizadela veliko kristjanov. Vedno sem verjela v Boga, v Jezusa Kristusa, nisem pa bila v Cerkvi. Verjamem v Devico Marijo; veliko mi je pomagala v nosečnosti. Nikoli me ni pustila same, za to sem resnično hvaležna. Želim slediti Jezusovi poti, da bi imela rada ljudi.«

Čeprav je njeno ponovno vstopanje v Cerkve postopno, pravi: »Počutim se izjemno srečno in dobrodošlo. Nikoli si nisem predstavljala, da verni ljudje odpuščanje jemljejo tako zares. To je res močna lekcija za vse, ki kritizirajo kristjane.«


Girominijeva se je kristjanov opravičila za žalitve iz preteklosti in bila presenečenja nad njihovim odpuščanjem

Danes je za življenje in proti teoriji spola

Trenutno pomaga v pro-life centru za pomoč nosečnicam Casa de Amparo Pró Vida São Frei Galvão in sodeluje s psihologinji Mariso Lobo. Skupaj začenjata javno nastopiti proti ideologiji spola, ki počasi vstopa tudi v brazilske šole, proti feminizmu in proti kulturnemu marksizmu. O teoriji spola pravi: »Ne verjamem, da je v njej resnica, in zelo narobe se mi zdi, da hočejo naše otroke učiti, da niso dečki ali deklice in da so lahko karkoli hočejo,« pravi Girominova.


Girominijeva z možem danes

Po tem, ko je po štirih letih aktivnega delovanja zapustila gibanje, v katerem je v Braziliji predstavljala enega vodilnih likov, Girominijeva danes o sebi pravi: »Sem veliko srečnejša in veliko lažje pomagam ženskam

Viri: aleteia.org, lifesitenews.com

Foto: facebook, alfayomega.es

  

 

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

SKLENI NAROČNINO že od 4,90 € / mesec