Na pomoč, moj otrok vejpa! Kaj naj naredim?

Foto: Canva

Mnogi najstniki vejpajo. Vejpajo tudi nekateri mlajši otroci.

To je realnost današnjega časa, s katero se spopadajo mnogi starši, drugi pa so v strahu pred njo. Zato nam po glavi rojijo vprašanja: Kako naj ugotovim, ali moj otrok vejpa? Kaj naj naredim, če otroka zalotim vejpati? Kaj pa, če najdem vejp v njegovi torbi? Kako naj ga prepričam, da neha?

Za začetek se najprej umirite in zadihajte. Najprej morate predelati lastne občutke in narediti nek načrt, kako se boste rešili reševanja težave. Pri tem pomaga, če na vso zadevo ne gledate preveč črnogledo. Otrok verjetno ne vejpa zato, ker ste grozen starš ali ker vam želi na vsak način kljubovati. Ko iščemo rešitev, ki bo dolgoročna, je pomembno, da se zavedamo teh vidikov.

Pomaga, če na vso zadevo ne gledate preveč črnogledo.

Začutite se in se umirite

Verjetno vas bo ta novica dodobra vrgla s tira. Temu se najbrž ne da izogniti. Morda boste čutili žalost, morda vas bo strah, morda boste zafrustrirani ali pa popolnoma razočarani. Zelo verjetno se boste počutili krive, da ste nekje pri vzgoji sfalili. Ali pa vas bo sram, da se je to zgodilo ravno vam. Vsi ti in še mnogi drugi občutki so normalni. Dovolite si jih začutiti. Nato globoko vdihnite. Pa ne enkrat, trikrat ali pa še večkrat … toliko kolikor bo potrebno, da se umirite. Ker, če se boste z otrokom soočili, ko ste razburjeni, je vaša akcija že takoj obsojena na propad.

Pogovorite se

Z otrokom se boste lahko odkrito pogovorili le, če boste mirni in če se bo otrok ob vas počutil varnega. Če boste razburjeni, jezni ali celo odkrito razočarani, potem bo otrok zavzel obrambno držo, konflikt bo tu in pogovor bo splaval po vodi. Lahko se zgodi tudi, da bo otrok razburjen, jezen ali napadalno nastrojen. Če ob tem uspete ostati mirni in potrpežljivi, ni nujno, da se z njim zapletete v konflikt. Zato si je vredno vzeti čas, oziroma veliko časa, da uspešno izpeljete pogovor.

Če je vzrok slaba samopodoba, ga spodbujajte, da se preizkusi v novih stvareh, kjer bo uspešen in ponosen nase.

Odkrijte, zakaj vejpa

Najstniki vejpajo iz različnih razlogov. Morda jim zmanjša stres zaradi šole, morda tako blažijo tesnobo, morda na tak način pokažejo pripadnost skupini, morda se s tem dokazujejo, morda pa jim je všeč, kako se ob tem počutijo. Morda pa je bil njihov namen le poskusiti, pa so preveč padli noter in ne morejo nehati. Ne glede na to, je odkrivanje vzroka, ki je pripeljalo do takega vedenja, veliko pomembnejše od vedenja samega. Ko razumemo, zakaj otrok to počne, lahko začnemo reševati težavo na način, da zadovoljimo njegove potrebe na bolj primeren oz. bolj zdrav način.

Povejte mu dejstva

Večina otrok ne razume nevarnosti vejpanja. Zato jim morate pomagati videti tudi to plat. Razložiti jim morate, da vejpi vsebujejo kemikalije, ki lahko poškodujejo pljuča, možgane in sčasoma povzročijo trajne poškodbe. Te poškodbe so lahko zelo resne, čeprav tega ne čutijo, škoda na telesu pa je lahko nepopravljiva.

Ne obsojajte

Ko se pogovarjate z otrokom, mu dajte vedeti, da vas skrbi zanj in si želite, da bi sprejemal pametne odločitve. Ne obsojajte ga, ampak bodite tam, da mu lahko pomagate. Če je potrebno, mu nudite tolažbo. Predvsem pa ga spodbujajte in opogumljajte, da poišče druge načine za dobro počutje. Seveda je dobrodošlo, da izrazite svoje želje in pričakovanja glede njegovega vedenja. Sramotenje, zaničevanje, jeza in kaznovanje vam tu ne bodo v pomoč.

Ne pozabite, da mu je morda nerodno, ker ste ga ujeli, ali pa ga je strah posledic. Ali pa je jezen na vas, ker od njega zahtevate, da neha z nečim, zaradi česar se počuti dobro. Dajte prostor, da izrazi svoja čustva. Hkrati pa mu dajte vedeti, da je odgovornost za njegova dejanja povsem njegova.

Ko razumemo, zakaj otrok to počne, lahko začnemo reševati težavo na način, da zadovoljimo njegove potrebe na bolj primeren oz. bolj zdrav način.

In če vam ne uspe? Ne obupajte.

Včasih je potrebno več vztrajnosti.

Obenem se je potrebno zavedati, da samo postavljanje meja in posledice v tem primeru niso dovolj. Pozitivni (nagrajujoči) učinki vejpanja so tisti, ki jih potegnejo v ponavljanje vedenja.

Če otrok vejpa zaradi pritiska vrstnikov, poskušajte poiskati bolj zdravo družbo zanj. Če vejpa z namenom lajšanja čustvenih težav, razmislite o psihoterapevtski pomoči, včasih pa je dovolj že izbira ustrezne sprostitvene dejavnosti ali športa. Če je vzrok slaba samopodoba, ga spodbujajte, da se preizkusi v novih stvareh, kjer bo uspešen in ponosen nase. Predvsem pa nikoli ne obupajte – ne nad otrokom in ne nad svojimi poskusi pomoči.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Komentarji

  1. Vejpanje je posledica boja proti kajenju. Ljudje se pač z nečem zadevajo in tu ne moremo veliko storiti. Ukineš eno in dobiš drugo. Kaj je bolje ali da vejpajo ali pa kadijo je stvar debate. Prav zdravo ni nič od tega, boj proti pa je podoben boju proti podnebnim spremembam, veliko energije, malo izplena.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

SKLENI NAROČNINO že od 4,90 € / mesec