Na pomoč! Moj otrok se v šoli dolgočasi.

Foto: Shutterstock

Nekateri otroci imajo radi šolo. Verjetno pa je več tistih, ki se v šoli dolgočasijo. Razlogi za to pa so različni. Od tega, da so jim šolski izzivi prelahki, da jim način učenja ne ustreza, da so nemotivirani ali pa imajo posebne potrebe. Lahko pa samo težko sedijo pri miru toliko časa.

Nekaterim otrokom je v šoli dolgčas le tu in tam, drugi se stalno dolgočasijo. Nenehen dolgčas lahko povzroči resnično stisko, apatičnost ali frustracijo in lahko vodi celo do izogibanja šoli.

Če otrok nima interesa za šolo, je nujno poiskati vzrok, da lahko najdemo ustrezno rešitev. Nekateri starši se sprašujejo, če je njihov otrok nadarjen in je šola zanj preenostavna, ali nasprotno, za nekatere je šolska snov prezahtevna. Drugi starši se sprašujejo, ali učitelj snov predstavi na dovolj zanimiv način.

Nimajo dovolj izzivov

Včasih se nekaterim učencem zdi šola dolgočasna, ker snov ne sledi njihovim zanimanjem in sposobnostim. Odveč so jim tudi številna navodila, ki jih podaja učitelj. V tem primeru gre običajno za nadarjene, zelo sposobne in pametne otroke. Ker jim je snov prelahka, se dolgočasijo in niso motivirani. Še vedno dobivajo dobre ocene, a porabijo manj časa za učenje, hitro dokončajo svoje delo, testom posvečajo manj pozornosti in jih končajo kar se da hitro, ne da bi ponovno preverili svoje odgovore.

Pomembno pa se je zavedati, da pomanjkanje motivacije ne pomeni, da je otrok len.

Nimajo dovolj spodbud

Nekateri učenci se pritožujejo nad dolgčasom pri pouku, saj jim je snov že znana ali pa se jim ne zdi pomembna. Tako jim manjka spodbude, da bi se naučili nekaj novega. Učenje jih ne pritegne ali pa celo ne vidijo povezave med tem, kar se učijo, in svojim življenjem. Morda tudi ne čutijo pozitivne povezave s šolo, učitelji, vrstniki ali predmeti, ki se jih učijo. Pomembno pa se je zavedati, da pomanjkanje motivacije ne pomeni, da je otrok len.

Imajo težave z duševnim zdravjem

Včasih je dolgočas v šoli znak, da se doma srečujejo s težavami, kot so ločitev, selitev, finančne težave, smrt ali težka bolezen v družini. Lahko pa so vzrok tudi depresija, anksioznost, nespečnost ali posttravmatska stresna motnja, ki prispevajo k pomanjkanju zanimanja za šolo. Učenci pa imajo lahko tudi neizpolnjene socialno-čustvene potrebe, težave s samozavestjo ali težave s pozornostjo, kar bi lahko napačno razumeli kot nezainteresiranost.

Niso povezani s sošolci ali učitelji

Otroci, ki imajo težave pri vzpostavljanju stika z vrstniki, učitelji ali širšo šolsko skupnostjo, se lahko v šoli dolgočasijo, ker imajo občutek, da ne pripadajo ali da niso sprejeti ali pa se počutijo izločene. Cilj šole je zgraditi pozitivne odnose v razredu in zunaj njega in ustvariti podporno okolje. Če se to ne zgodi, lahko otroci do šole postanejo ravnodušni.

Nimajo dovolj spretnosti

Nekateri se še ne znajo učinkovito učiti, drugi imajo morda učne težave. Ti učenci potrebujejo več napotkov ali prilagoditev, da bi lahko bili uspešni.

Nekateri otroci ne znajo upravljati s časom ali izdelati načrta. Ko rečejo, da jim je v šoli dolgčas, v resnici mislijo: “Ne vem, kako to narediti, zato nočem niti poskusiti.” Otrok, ki ima težavo slediti navodilom, se počuti izgubljenega, prav tako otroci, ki imajo težave z vidom, sluhom, gibanjem ali spominom.

Včasih jim naloga predstavlja prevelik izziv in bi se kar predali. Takrat potrebujejo le dodatno podporo in prilagoditev.

Otroci si želijo biti videni in slišani. Če njihove potrebe niso izpolnjene, bo rezultat pomanjkanje motivacije.

Kaj lahko storimo starši

Starši lahko pomagamo otrokom na različne načine. Najbolj pomembno pa je, da odkrijemo glavne vzroke otrokove apatičnosti, saj le tako lahko pridemo do rešitve.

Z otrokom se moramo veliko pogovarjati in se poskusiti vživeti v njegov položaj, da ga bomo lahko resnično razumeli in ga vzeli resno glede tega, kaj se dogaja v šoli in kako se tam počuti.

Poleg tega upoštevajmo, da se razlogi, zakaj se otroci dolgočasijo v šoli, med seboj ne izključujejo. Trik je v tem, da ugotovimo, kaj nam otrok v resnici sporoča, ko reče, da mu je v šoli dolgčas. Otrok potrebuje pomoč, da se začne zanimati za šolsko delo, ne pa obsojanja, ker se mu ne zdi zanimivo.

Otroci si želijo biti videni in slišani. Če njihove potrebe niso izpolnjene, bo rezultat pomanjkanje motivacije. Odkrito spregovorite z učiteljem, da skupaj najdete rešitve, s katerimi boste otroka pritegnili in navdušili za šolsko življenje.

Povzeto po: www.parents.com

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Komentarji

  1. Moj sin je šel eno leto kasneje v šolo, ker sva se s partnerjem odločila, da ga pri 5,9 mesecih ne bova dala v šolo. Bil je drugače zelo bister, znal brati, pisati in računati pred vstopom v šolo, na čustvenem, socialnem področju in pri veščinah je bil bolj počasen. Je bila kar bitka, da sem obrazložila, zakaj bo šel kasneje v šolo. In zdaj vidim, da sva prav naredila. Zelo rad hodi v šolo od 1. razreda dalje, čustveno je zrastel, razume, zakaj je treba biti 45 minut pri miru, upošteva navodila. Sedaj je v 4. razredu. Sem pa seveda že v 1. razredu ugotovila, da je starejši od ostalih otrok, da več razume, da je zelo radoveden, in je več obvladal kot ostali. Ker nisem želela, da se dolgočasi, sem vsako leto učiteljicam povedala, da naj ga zaposlijo. In se je vse uredilo tako kot mora biti.
    In kaj sem še naročila učiteljicam? Ker je zelo dojemljiv za druge, so ga učiteljice vedno vključile, da je pomagal sošolcem, ki so se težje učili, pri različnih predmetih jim še vedno pomaga. In počuti se koristnega, da dela dobra dela. Hkrati je bolj samozavesten.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

SKLENI NAROČNINO že od 4,90 € / mesec