
Molitev ni ne kaprica ne hobi. Molitev je način življenja. Zjutraj vdihnemo s hvaležnostjo Bogu, da smo se spočili in je pred nami nov dan. Boga slavimo za vse čudovite stvari, pa tudi za vse preizkušnje, v katerih rastemo v ljubezni in zaupanju. V molitvi izročamo svojega moža, otroke, sodelavce, znance. Blagoslavljamo. Molimo za ljudi v preizkušnjah. Pred Boga polagamo svoje neuspehe in šibkosti. Poslušamo. Kličemo Svetega Duha za vodstvo. Dihamo v zaupanju, da ima Bog za nas pripravljen najboljši možni načrt.
Ker je odnos, pravi živi odnos z Bogom nekaj najlepšega, kar lahko predamo svojim otrokom, je logično, da starši z njimi molimo. Kdo bi rekel, da jih indoktriniramo ali vsiljujemo svoj pogled. Na nek način je to res. Ampak za starše, ki zares verjamejo v Boga, je molitev nekaj tako osnovnega kot pogovor. Ne sprašujemo se, ali bi. To je naš način življenja.
Molitev kot jedro družinskega življenja
Z molitvijo je seveda podobno kot z vsako vrednoto, ki jo želimo otroku predati. Na primer, da ga želimo naučiti lepega obnašanja za mizo. Žal ne zadošča, da mu razložimo pravila in nato opazujemo sadove svoje vzgoje. Potrebna so leta vaje, zgleda, ponavljanja. Včasih smo navdušeni nad tem, kako dobro nam gre, in drugič obupujemo, prepričani, da smo pri vzgoji povsem pogoreli.
Enako je pri molitvi. Otroci imajo prirojen občutek za presežno in pogosto presenetijo s svojimi uvidi, globino, zbranostjo. Kdaj drugič pa jih molitev niti najmanj ne zanima, ker bi pač rajši po sobi vihteli rožni venec in se igrali s prižgano svečo. Družinska večerna molitev takrat bolj spominja na živalski vrt kot na umirjeno zbranost. Je to trenutek, ko starši obupamo in dvignemo roke?
To temo na prisrčen in humoren način v knjigi Mama moli z otroki (Založba Emanuel, 2024) odpira francoska avtorica, predana molilka in mama šestih otrok Claire de Féligonde. Po prvem delu uspešnice Mama moli v drugem razvije ideje in predloge, kako molitev postaviti v jedro družinskega življenja.
Deset sekund, ki spremenijo dan
Eden od odlomkov, ki so me med branjem knjige najbolj zadeli, pravi: »Molitev naj postane prednostna naloga našega materinstva. Učenje molitve se mi zdi pomembnejše od šolskega dela in vseh ostalih dejavnosti. Zanj si je treba vzeti čas.«
Kolikokrat je molitev zgolj še ena stvar na seznamu neskončnih zadolžitev? Kako pogosto jo stlačimo v zadnji kotiček dneva, po vseh ostalih stvareh, ki se nam zdijo pomembnejše? Čeprav so naš končni cilj nebesa, torej nam ne bi smelo biti nič pomembnejšega od odnosa z Bogom!
Vsakodnevna molitev je sicer zakoreninjena v naš vsakdan, vendar sem po prebrani knjigi vseeno sprejela nekaj pomembnih odločitev. Recimo to, da spodbudim otroke, naj že zjutraj, pred odhodom v šolo, Bogu izročijo svoj dan. To ni enostavno, saj se nam zjutraj vedno mudi. Ampak čeprav tekamo med kopalnico in zajtrkom, iščemo sveže nogavice, krtačo za lase in zvezek za angleščino ter v beležko pišemo opravičila, ki smo jih pozabili zvečer, ne more nihče reči, da nimamo dodatnih deset sekund časa. Deset sekund je namreč dovolj, da se otrok v tišini pokriža in izroči svoj dan. In dovolj, da mama blagoslovi njega.
Kakšna je razlika? Kot pravi Claire de Féligonde: če dan začnemo z molitvijo, potem je najpomembnejše že opravljeno. Karkoli se zgodi čez dan, lahko ostanemo v zaupanju, da nas spremlja ljubeča Očetova prisotnost.
Kaj lepšega kot to zavedanje lahko predamo svojim otrokom?
Vse mame vabljene na slavilno-pričevanjski večer Mama moli z otroki, ki bo v torek, 19. novembra, ob 19h v dvorani glasbene šole na Rakovniku (Ljubljana). Čakajo nas slavljenje, okrogla miza z zanimivimi gostjami in druženje ob čaju in pecivu. O svoji molitvi z otroki bodo spregovorile Lucija Čakš, ki je tudi avtorica na portalu, ki ga pravkar berete, Iva Nežič Glavica, Petra Duhannoy in Marta Novak. Več informacij tukaj.
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!