Kako preživeti z otrokom z močno voljo?

Vir: Shutterstock

Ne samo, da je s takim otrokom mogoče preživeti – čeprav se njihovim staršem včasih to zdi nemogoče – lahko ste celo srečni, da imate otroka z močno voljo, pravi dr. Markhamova. Zakaj?

»Otroci z močno voljo so lahko precej naporni za starše, ko so majhni, a če z njimi primerno ravnamo, lahko postanejo krasni najstniki in mladi odrasli,« trdi ameriška strokovnjakinja za vzgojo dr. Laura Markham. Z močno motivacijo in usmerjenostjo, ki prihajata iz njih samih, sledijo temu, kar hočejo, in so skoraj imuni na vrstniške pritiske. In če se starši zmorejo upreti impulzu, da bi »zlomili njihovo voljo«, otroci z močno voljo pogosto postanejo voditelji.

A kaj sploh je otrok z močno voljo oziroma odločen otrok? Nekateri starši jih opisujejo kot »težavne« ali »trmaste«. Dr. Markhamova pa pravi, da namesto tega lahko nanje pogledamo malce drugače. Sama jih opiše kot:

  • Otroci z integriteto, ki jih ni enostavno premakniti z njihovega gledišča.
  • Hočejo se sami naučiti stvari, namesto da bi sprejemali, kar sprejemajo drugi, zato vedno znova preizkušajo meje.
  • Na vsak način hočejo imeti nadzor nad samim seboj in bodo včasih svojo željo po tem, da »imajo prav«, postavili nad vse drugo.
  • Kadar se za nekaj močno navdušijo, se zdi, kot da njihovi možgani le s težavo menjujejo prestave.
  • Doživljajo močna, intenzivna čustva in živijo »s polno paro«.

Ne dopustite, da bi vas 4-letnik pripravil do tega, da se tudi sami začnete obnašati kot 4-letnik.Za stalne boje in merjenje moči sta vedno potrebna dva

Otroci z močno voljo so zelo nagnjeni k merjenju moči in k bitkam za prevlado s svojimi starši. »A za tak boj sta vedno potrebna dva,« opozarja dr. Markhamova: »Ni vam potrebno vstopiti v vsak prepir, v katerega ste povabljeni!« Da bi se temu izognili, priporoča: »Če boste zmogli globoko vdihniti, ko vam otrok stopi na živec, in se opomniti, da lahko ohranite dostojanstvo in ob tem še vedno dosežete, kar želite, se boste počasi naučili odmakniti od teh bojev za prevlado. Z drugimi besedami, ne dopustite, da bi vas 4-letnik pripravil do tega, da se tudi sami začnete obnašati kot 4-letnik. Ne morete nadzorovati svojega otroka, VEDNO pa se lahko odločite za to, da nadzorujete sebe, in lahko izberete, kako se boste odzvali. Vaš odziv na otroka bo bodisi prilil olja na ogenj ali pa ga začel gasiti.«

 

Starši, ki se trudijo, se lahko izognejo bojem za prevlado tudi pri otrocih z močno voljo, je prepričana dr. Markhamova – če so pri postavljanju meja sočutni, če jim dajejo na voljo izbire in če razumejo, da mora biti spoštovanje obojestransko. »Iskanje rešitev, s katerimi sta oba zadovoljna, in razumevanje njihovega vidika, namesto da otroka zgolj soočiš z svojimi pravili, prepreči, da bi otrok z močno voljo postal eksploziven, in ga uči temeljnih veščin pogajanja in sklepanja kompromisov

Otroci z močno voljo niso takšni zgolj zato, ker bi bili »težavni«, opozarja Markhamova: »Oni v resnici doživljajo, da je njihova integriteta ogrožena, če so prisiljeni, da se podredijo volji drugega. Če imajo možnost, da izbirajo, pa zelo radi sodelujejo

Si res želite ubogljivih otrok?

A otroci bi vendar morali biti staršem poslušni in jih ubogati, mar ne? Dr. Markhamova meni drugače: »Če imate s tem težave, ker se vam zdi, da je poslušnost pomembna lastnost, vam svetujem, da o tem še enkrat premislite. Seveda si želite vzgojiti odgovornega, obzirnega in sodelujočega otroka, ki dela dobre in prave stvari tudi takrat, ko je to težko. Ampak to ne pomeni poslušnosti. To pomeni, da otrok naredi pravo stvar, ker to HOČE narediti. Ali kot pravi znana misel H. L. Menckena: moralnost je to, da delaš prav, ne glede na to, kaj ti je bilo naročeno. Poslušnost pa je to, da narediš, kar ti je bilo naročeno, ne glede na to, kaj je prav.«

‘Nekdo z avtoriteto’ je lahko nesramna osmošolka ali pa trener, ki nadleguje otroke. Želite si, da bi vaš otrok naredil to, kar mu rečete, zato ker VAM zaupa, ker je izkusil, da mu v srcu želite samo najboljše.Povsem naravno je, da si želimo, da bi naš otrok naredil to, kar mu rečemo. A to ne sme biti nujno zato, ker je poslušen – če pod tem razumemo to, da človek vedno naredi, kar mu naroči nekdo z avtoriteto. »Nenazadnje je ta ‘nekdo z avtoriteto’ lahko nesramna osmošolka ali pa trener, ki nadleguje otroke,« opozarja dr. Markhamova. »Želite si, da bi vaš otrok naredi to, kar mu rečete, zato ker VAM zaupa, ker je izkusil da – čeprav ne morete vedno ugoditi temu, kar želi – mu v srcu želite samo najboljše. Želite si vzgojiti otroka, ki ima samodisciplino, prevzema odgovornost in zna videti druge – in, kar je najpomembnejše, zna presojati, komu zaupati in kdaj se pustiti vplivati drugemu. Ta sposobnost presoje pa pride s tem, ko otroke naučimo, da znajo razmišljati s svojo glavo, namesto da zgolj sledijo avtoriteti.«

 

Je torej sploh dobro stremeti k temu, da bi zlomili voljo odločnega otroka in si ga podredili? »Če zlomite otrokovo voljo,« odgovarja dr. Markhamova, »bo postal odprt za vplive drugih, ki pogosto ne bodo delovali v njegovo dobro. In, kar je še pomembneje, pri tem gre za prelomitev nekakšne duhovne pogodbe, s katero postanemo starši.«

Splača se iskati pot sodelovanja!

Kljub vsemu temu se dr. Markhamova zaveda, da je vzgoja otrok z močno voljo za starše kar velik izziv, saj imajo ti otroci pogosto veliko energije, izzivajo in so vztrajni. Celo najbolj predani starši se lahko včasih znajdejo na robu, zato pa je še toliko bolj pomembno, da iščemo in najdemo način sodelovanja, ki bo zgradil/ohranil odnos zaupanja, obojim olajšal skupno sobivanje in ohranil otrokove osebnostne kvalitete.

O konkretnih načinih, ki jih dr. Laura Markham priporoča za soočanje z otrokom z močno voljo, pa v članku Nepogrešljivi nasveti za starše otrok z močno voljo.

Vir: ahaparenting.com

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja