Kako in zakaj se družijo dekleta?

Thumbnail

Dekleta se družijo iz drugih vzgibov kot fantje – večinoma iz potrebe po pripadnosti, sprejetosti in povezanosti.

Pripadnost in povezanost

Dekletom veliko pomeni, da razvijajo altruizem in vzajemne prijetne odnose. To jim daje možnost, da razvijajo sposobnost empatije.

Zato se posebej v vrtčevskem obdobju, ko otroci delujejo še zelo telesno, dekleta najraje družijo ločeno od fantov, saj je njihova vodilna potreba spletanje iskrenih in prijetnih sočutnih odnosov in ne tekmovalnost, moč in isti interesi. To je povsem naravno, saj v tem obdobju razvijajo spretnosti, ki jih bodo potrebovali kasneje v življenju – poslanstvu, ki pa je po spolu zelo različno.

Dovoljenje, da čutijo, kar čutijo

Prav zaradi potrebe po pripadnosti in empatičnih odnosih je najhujša grožnja za dekleta to, da bodo ostale same, da jih bo skupina izločila. Zanimivo je tudi, da za največjo »kazen« med punčkami velja prav izločitev iz skupine, v smislu: »bomo pa skregane s tabo«, »nikoli več se s tabo ne bomo igrale«.

Dekleta morajo dobijo potrditev, da lahko čutijo to, kar čutijo, da lahko izražajo to, kar mislijo.Starši smo v tej stiski lahko z njimi rahločutni. Lahko jih tudi okrepimo, češ da si lahko same izberejo družbo. Skupaj z njimi prečutimo in se pogovorimo, kaj si želijo, kaj se jim zdi krivično, česa jih je strah, kako lahko poiščejo stik, kaj bi rade počele, pa jih nobena ne razume, zakaj jih določena dekleta ne sprejmejo …

Ob starševskih sočutnih odzivih v tej zavrženosti ali pa v odločitvi, da jim določena prijateljica ne ustreza, dobijo potrditev, da lahko čutijo to, kar čutijo, da lahko izražajo to, kar mislijo. Naučile se bodo, da svojim občutkom in čutenjem lahko zaupajo in si izberejo družbo, ki jim ustreza.

                           

Škoda bi bilo, da bi se ob tem počutile krive, češ da niso dovolj prijazne ali ustrežljive. Včasih niti ne znajo povedati, kaj jih pri določeni sovrstnici moti. Zelo so namreč občutljive na obrazno mimiko in celotno neverbalno govorico, kar je dovolj, da nekatere težko sprejmejo medse.

Ob starševskem spremljanju in vodenju, ne pa dirigiranju, se bodo naučile prepoznavati svoja notranja čustvena stanja, občutke, potrebe in želje ter jim zaupati. Če bodo imele ob starših dovoljenje, da jih sproščeno izražajo, se bodo znale po njih vedno prav orientirati. Sposobnost zaupanja notranjim telesnim stanjem pa je pravi kompas, po katerem se bodo lahko ravnale vse življenje.

Negotovost staršev

Odrasli dekleta silimo v skupno igro večinoma zaradi lastnih občutkov sramu in negotovosti. Tega se ne zavedamo in jih hočemo »lepo vzgojiti«. Vendar je velika škoda, če mislimo, da morajo dekleta v družbi vse prenesti in se prilagajati, saj tako izgubijo možnost razvoja lastnega jaza in prepoznavanja zlorab. Lahko jih na tem področju kdaj pa kdaj prosimo za uslugo, vendar jim moramo to pojasniti in se jim zahvaliti.

Možnost izbire

Le v spoštljivosti drugega do drugih lahko dekleta ohranijo svoje dostojanstvo in se dobro počutijo.Možnost izbiranja med prijateljicami, pa tudi izražanja žalosti in razočaranja, če se kdaj niso mogle povezati same, dekletom pomaga pri razvijanju svoje enkratnosti in zaupanja vase. Zavedanje edinstvenosti pa je temeljna popotnica za življenje. Omogoča jim sproščeno izbiranje in razvijanje tistih sposobnosti, spretnosti in hrepenenj, za katere čutijo, da so poklicana.

Ne glede na to, da jim morda vsaka sovrstnica v družbi ne ustreza, morajo ostati spoštljiva. Pri dekletih se to morebitno nespoštovanje izraža predvsem na besednem področju. Žaljenje, sramotenje in poniževanje pa ne sodijo v nobene odnose, niti dekliške niti odrasle.

Le v spoštljivosti drugega do drugih lahko dekleta ohranijo svoje dostojanstvo in se dobro počutijo.

Več: Kako in zakaj se družijo fantje?

Dr. Andreja Poljanec je specialistka zakonske in družinske terapije, soavtorica knjig Med dvema ognjema in Rahločutnost do otrok, ustanoviteljica Študijsko-raziskovalnega centra za družino, vodja Šole rahločutnega starševstva in »Skupine za mlade mamice«; je poročena mama petih otrok; spremljate jo lahko tudi v nizu oddaj Srce na iskreniPLUS.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja