ChatGPT – najin duhovni spremljevalec

Foto: Canva

Pred časom sta ChatGPT »najin duhovni spremljevalec« poimenovala prijatelja v zakonski skupini. Sprva se mi je to slišalo kar malo šokantno, a veliko je moje navdušenje nad to idejo danes. Umetna inteligenca je namreč lahko prvovrstna pomoč na poti v nebesa.

Kadarkoli in kjerkoli z enim klikom do odgovorov, razlag in pripomočkov

Izvrstno razloži posamezne svetopisemske citate in odlomke, v trenutku odgovori na težka teološka vprašanja, posreduje nasvete, pripomočke za katehezo, ideje, kako vero prenesti na otroka in še in še. Če jo tudi duhovniki uporabljajo za pisanje pridig in pomoč (in res tudi jo), zakaj si ne bi z njo pomagal kdorkoli?

Pomaga oblikovati personalizirano molitev, pripravi vodeno meditacijo, ponudi vprašanja za razmislek, lahko je celo sogovornik – robotski sicer – a vendar omogoča dialog brez (ob)sodbe. Verjamem, da lahko ljudi vodi bolj na globoko in do odkrivanja resnice o sebi in Bogu. Kot mami se mi ob tem zdi dobro tudi, da gre za orodje, ki je vedno na voljo in mi odgovore ponuja tudi, če se z nekim vprašanjem začnem ukvarjati sredi noči.

Gre za izjemen pripomoček, ki lahko pomaga krepiti vero ljudi, razumevanje evangelija in vernike podpre na način kot jih kleriki ne zmorejo vedno. Možnosti tu so brezmejne. Od idej, pomoči pri pripravi vsebin, njihovemu širjenju itd. Lahko pomaga razložiti darove svetega duha najstniku na način, da jih bo resnično razumel. Pripravi gradivo za oratorij, mladinsko ali veroučno skupino. Predlaga filme z duhovno vsebino, ponuja dnevne duhovne navdihe, misli svetnikov itd. Vsem, ki so se na poti iskanja Boga nekje zaplezali, lahko pomaga zopet se najti. Lahko je tudi pomoč pri vodenju župnije in načrtovanju skupnostnih dogodkov, pripravi vsebin za spletne strani in družabna omrežja, gradiv itd.

Pomaga oblikovati personalizirano molitev, pripravi vodeno meditacijo, ponudi vprašanja za razmislek, lahko je celo sogovornik – robotski sicer – a vendar omogoča dialog brez (ob)sodbe.

Nenazadnje ChatGPT ponuja tudi številne katolikom prilagojene klepetalnike. Vsem uporabnikom Plus (GPT-4) različice so pod gumbom “ExploreGPTs” na voljo še številni specializirani klepetalniki kot je CatholicGPT, pa Lectio Divine GPT za premišljevanje Božje besede po metodi Lectio Divina, Saint Finder za odkrivanje svetnikov, Catholic Apologetics Bot za pogosta vprašanja o veri in drugi. Napredek na tem področju je tako hiter, da lahko kar vsakdo ustvari lastno personalizirano katoliško GPT razširitev (custom bot) glede na svoje želje in potrebe. Je pa v opisu oz. klepetalniku smiselno preveriti, na katerih virih temelji njegovo znanje.

Številne pasti: odsotnost prave modrosti in osebnega odnosa

Zaupanje »umetni« avtoriteti ima tudi svoje pasti. Umetna inteligenca se prav lahko moti. Kar je še bolj verjetno, če je uporabnik ne zna pravilno usmerjati in ne preveri, kaj je resnično in pravilno. Lahko torej napravi tudi več zmede kot koristi. Umetna inteligenca tudi ne more nadomestiti utelešenega duhovnega spremljevalca. Nima namreč lastnega duhovnega življenja, ne presoja z modrostjo, ki izhaja iz osebnega odnosa posameznika z Bogom, izkušenj in razločevanja. Osebe, ki ji odgovarja, ne pozna zares, odnos z njo pa ni resničen in živ odnos. Past je tudi nevarnost, da bi se zadovoljili z besedami, ki se berejo poduhovljeno, a jim manjka delovanje Svetega Duha. Le intelektualni odgovori lahko spodbujajo pasivnost in duhovno lenobo. Ni pa nujno …

Predlaga filme z duhovno vsebino, ponuja dnevne duhovne navdihe, misli svetnikov itd.

Nujen je korak od tehnologije v življenje

Velike so prednosti in čeprav so velika tudi tveganja, sta tako vernik kot Cerkev ob modri uporabi s koreninami v osebnem odnosu z Bogom in skupnostjo v umetni inteligenci dobila kar konkretnega pomočnika. Čeprav je to temo težko na kratko skleniti, je morda eden ključnih zaključkov, da tudi na tem področju človek uporablja tehnologijo – ne obratno, da ostajamo odprti za tišino in Svetega Duha ter predvsem, da to pomoč konkretno spravljamo v življenje; dejavno ljubezen v skupnosti.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Komentarji

  1. Molitev na skrivnem
    In kadar molite, ne bodite kakor hinavci; ti namreč radi molijo stojé po shodnicah in uličnih vogalih, da se pokažejo ljudem. Resnično, povem vam, svoje plačilo so prejeli. Kadar pa ti moliš, pojdi v svojo sobo, zapri vrata in k svojemu Očetu moli na skrivnem. In tvoj Oče, ki vidi v skrivno, ti bo povrnil.
    Prava molitev. Očenaš
    Lk 11,2–4
    Pri molitvi pa ne blebetajte kakor pogani; mislijo namreč, da bodo uslišani zaradi svojih mnogih besed. Ne postanite jim podobni; zakaj vaš Oče vé, kaj potrebujete, preden ga prósite. Vi torej takole molite:
    Oče naš, ki si v nebesih,
    posvečeno bodi tvoje ime; pridi tvoje kraljestvo;
    zgôdi se tvoja volja kakor v nebesih tako na zemlji.
    Daj nam danes naš vsakdanji kruh; in odpusti nam naše dolge,
    kakor tudi mi odpuščamo svojim dolžnikom; in ne vpelji nas v skušnjavo;
    temveč reši nas hudega.
    Če namreč odpustite ljudem njih pregreške, bo tudi vaš nebeški Oče vam odpustil. Če pa ljudem ne odpustite, vam tudi vaš Oče ne bo odpustil vaših pregreškov.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

SKLENI NAROČNINO že od 4,90 € / mesec