Ste se kdaj porezali s papirjem ali med britjem? Ko se to zgodi, je krvni strdek vaš rešitelj. Hitro ustavi krvavitev in ko je njegovo delo končano, razpade. Včasih pa gre tudi kaj narobe. Če krvni strdek ne razpade, je lahko nevaren in vodi v resna zdravstvena tveganja.
Kaj je krvni strdek?
Krvni strdek je kepa krvi, ki nastane tako, da se tekoči del krvi spremeni v gel. Ta proces je nujen takrat, ko se poškodujemo, saj prepreči, da bi izgubili preveč krvi. Ko pa se strdek tvori znotraj naših žil, se lahko zgodi, da se sam od sebe ne raztopi. To je pa lahko nevarno in celo življenjsko ogrožajoče.
Če strdek ostane na mestu, prilepljen na steno žile, običajno ni nevaren, vendar se lahko zgodi, da se odtrga in ga kri zanese po telesu v manjše žile, kjer pa se lahko zagozdi in prepreči pretok krvi.
Strdek lahko nastane v arterijah, po katerih kri prenaša kisik do vseh celic v telesu. Pomembni organi, kot so srce, pljuča ali možgani lahko ostanejo brez kisika in pride do kapi. Strdek lahko nastane tudi v venah, ki prenašajo kri nazaj proti srcu. V tem primeru se simptomi pojavijo bolj postopoma, vendar še vedno lahko pomenijo težave.
Zato je izjemno pomembno, da se naučite prepoznati opozorilne znake in pravočasno poiščete pomoč.
Kakšni so znaki?
Krvni strdek lahko nastane v žilah kjer koli v telesu. Najraje ima noge, še posebej, če veliko sedite oz. se ne gibljete. To se lahko zgodi po kakšni operaciji ali po dolgem potovanju z letalom.
Roke in noge
Najbolj pogosto mesto, kjer nastajajo krvni strdki, je spodnji del nog (meča). Če opazite kaj od naštetega, takoj poiščite pomoč.
- Otekanje, ki je lahko na mestu strdka ali pa zateče kar cela noga
- Bolečina, ki je lahko zelo intenzivna, topa ali utripajoča.
- Krči v nogah.
- Občutek toplote na obolelem predelu. Koža tu je toplejša kot drugje.
- Spremenjena barva kože, ki dobi rdeč ali moder odtenek ali pa začne srbeti.
- Jamičast edem, ki ga povzroči kopičenje tekočine. Če pritisnete nanj, nastane vdolbina (jamica), ki vztraja nekaj sekund.
- Otekle, boleče vene. Bolečina se lahko poveča z dotikom.
Znaki so lahko različni, odvisno od tega, kako velik je strdek. Zato se lahko zgodi, da nimate nobenega znaka ali pa le blago zatekanje meč. Če pa je strdek velik, vam lahko zateče celotna noga in je to zelo boleče.
Običajno se strdek pojavi le v eni nogi ali roki in ne v obeh hkrati. Zato je večja verjetnost, da imate strdek, če opazite znake samo na eni nogi ali roki.
Srce
Strdek, ki se tvori v ali blizu srca lahko povzroči srčno kap.
Bodite pozorni na:
- močno bolečino v prsih in roki,
- potenje,
- težko dihanje.
Če se boste srečali s krvnim strdkom oziroma se bo krvni strdek srečal s katerim od vaših vitalnih organov, je priporočljivo, da ste v dobrih odnosih s svojim Stvarnikom. Vabljeni, da ta odnos skupaj z vašo družino letos poglobite v okviru naše ADVENTNE AKCIJE.
Pljuča
Strdek običajno nastane v globokih venah v nogah. Če se odtrga, ga lahko zanese v pljuča, kar povzroči pljučno embolijo. Znaki so:
- nenadna kratka sapa ali težave z dihanjem,
- bolečina v prsih,
- palpitacije ali hitro bitje srca,
- izkašljevanje krvi,
- potenje.
Možgani
Krvni strdki se lahko tvorijo v možganih ali pa jih tja zanese kri iz drugih delov telesa. V možganih se lahko tvorijo iz maščobnih oblog na stenah žil ali pa zaradi udarca v glavo. V obeh primerih lahko povzročijo kap.
Bodite pozorni na znake:
- težave z vidom ali govorom,
- napad,
- splošna slabotnost
Trebuh
Krvni strdki lahko nastanejo v venah, ki vodijo kri iz črevesja. Vzroki za njihov nastanek so različni, npr. divertikulitis, obolenje jeter, kontracepcijske tabletke … Čeprav nastanejo v trebušni votlini, lahko vplivajo na številne organe, zato so tudi znaki zelo različni. Kako boste vedeli, da se nekaj dogaja? Pozorni bodite na:
- močno bolečino v trebuhu,
- slabost ali bruhanje,
- krvavo blato,
- drisko,
- napihnjenosti ali otekanju trebuha,
- zastajanju tekočine v trebuhu.
To so lahko znaki krvnega strdka, lahko pa tudi kakšnega drugega stanja, zato bo zdravnik najprej poskušal izločiti druge vzroke, kot so recimo trebušna viroza ali zastrupitev s hrano.
Ledvice
Krvni strdek v ledvicah lahko prepreči izločanje odpadnih produktov iz telesa. To lahko povzroči visok pritisk ali celo odpoved ledvic. Zadeva je nevarna, zato bodite pozorni na:
- bolečino na levi ali desni strani trebuha, v nogah ali stegnih,
- kri v urinu,
- vročino,
- slabost ali bruhanje,
- visok krvni tlak,
- nenadno hudo zatekanje noge,
- težko dihanje.
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!