“Če fotografirate poroke, morate tudi sklenitve istospolnih zvez!”

Thumbnail

Sodišče v Novi Mehiki v ZDA je obsodilo fotografsko podjetje, ker je zavrnilo fotografiranje obreda sklenitve istospolne zveze.

Vrhovno sodišče ameriške zvezne države Nova Mehika je odločilo, da sta Elaine Huguenin in njen mož Jon kriva kršenja človekovih pravic lezbičnega para, ker sta zavrnila fotografiranje njunega obreda sklenitve zveze.

Čeprav sta lezbijki našli drugega fotografa, sta se odločili za pravno preganjanje. Pritožili sta se na komisijo za človekove pravice, ki je zakoncema Huguenin naložilo plačilo 6.637 dolarjev pravnih stroškov.

»Zakon sili h kompromitiranju verskega prepričanja«

Zakonca sta se na razsodbo večkrat pritožila in primer je prišel vse do vrhovnega sodišča zvezne države. Po njunih besedah ne želita, da njune fotografije »pripovedujejo zgodbo o dogodku, ki slavi razumevanje zakona, ki je v nasprotju z njunimi prepričanji«.

Sodniki so, nasprotno, odločili, da če fotografsko podjetje  nudi usluge za heteroseksualnim porokam, jih mora tudi za sklenitve istospolnih zvez. Če bi se želela izogniti pravnim težavam, bi morala fotografa v celoti opustiti fotografiranje porok.

Eden izmed sodnikov, ki so obravnavali primer, je celo zapisal, da ju zakon »sili v kompromitiranje verskega prepričanja, ki sicer navdihuje njuni življenji …, da bi ugodila nasprotnim vrednotam drugih.«

Elaine Huguenin

»Neprecedenčni napad na svobodo«

Sodba nasprotuje mnenju kar 85 % Američanov, ki so prepričani, da imajo podjetja pravico zavrniti sodelovanje na istospolni poroki.

Kritiki razsodbo označujejo za »srhljiv in neprecedenčni napad na svobodo« in za »globoko zaskrbljujočo«, saj diskriminira vse, ki nasprotujejo istospolnim porokam. Gre za veliko grožnjo verski svobodi in svobodi vesti.

»S strani države prisiljeno izražanje je lastnost diktatorstva, ki ne bi smelo imeti mesta v svobodni državi,« je izjavil odvetnik obsojenih fotografov. »Amerika je bila ustanovljena na temeljni svobodi vsakega državljana, da živi in dela v skladu s svojimi prepričanji in da ga država ne sili k izražanju idej in sporočil, ki jih ne podpira.« Dodal je, da s strankama razmišljajo o pritožbi na Vrhovno sodišče ZDA.

Bodo takšne prakse našle pot tudi do slovenskih sodišč?

Primer in razsodba sta aktualni tudi za slovenske razmere. Država, kjer ima verska svoboda le 20-letno tradicijo in je vse, kar je verskega ali duhovnega, še vedno izrinjeno iz družbenega življenja in medijev, je namreč še dovzetnejša za kršenje pravic verujočih in tistih, ki ne podpirajo politično korektnih, “pravih” pravic. Glede na dosedanjo prakso organizacij, ki se borijo za istospolne poroke, pa lahko pričakujemo, da bodo poskusi takšne diskriminacije prej ali slej našli pot tudi do slovenskih sodišč.

Povzeto po: lifesitenews.com

 

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja