6 značilnosti močnih družin

Foto: Shutterstock

Vse družine se soočajo z izzivi in imajo tudi svoje šibkosti. Nekatere pa znajo svoje močne strani uporabiti za to, da rastejo in kljub vsemu dobro uspevajo. Zakaj so nekatere družine bolj učinkovite od drugih in bolje pripravijo svoje člane na življenje v svetu zunaj? Leta raziskav so razkrila, da je tem skupnih predvsem šest značilnosti.

1. So predani drug drugemu

Vsak član je v družini upoštevan in cenjen. Družinski člani so zavezani temu, da drug drugemu pomagajo, in vlada nekakšna miselnost »vsi za enega, eden za vse«. Na kratko: so zvesti svoji družini in jo postavljajo na prednostno mesto v svojih življenjih.

2. Si izražajo naklonjenost

Biti sprejet in ljubljen je ena najglobljih človekovih potreb. Vsi si želimo, da bi bil naš trud prepoznan in cenjen. Navada močnih družin je, da drug drugemu izražajo hvaležnost. Iščejo dobro v drugem in to odprto izražajo, kadar opazijo. Skupaj praznujejo svoje uspehe. V močnih družinah je vlada komunikacija naklonjenosti in pohvale so pogoste.

3. Preživljajo čas skupaj

Čeprav je pomembno, da skupaj preživljamo kakovostnem čas, je pomembna tudi njegova količina. Močne družine počnejo stvari skupaj, in to pogosto. Uživajo v času, ki ga preživljajo skupaj. Jedo skupaj, se igrajo skupaj in delajo skupaj. Pogosto dajo prednost družinskim aktivnostim pred drugimi. To obilje skupnega časa in omogoči razvijanje številnih skupnih izkušenj in spominov, ki povezujejo in krepijo.

4. Razvijajo svojo duhovnost

Za mnoge družine je njihova verska skupnost nekakšna razširjena družina, ki jim nudi še dodatno oporo. Duhovna povezanost lahko družini daje tudi nekakšen smisel, smer in skupen pogled na stvari. Ali kot pravi stari rek: »Družine, ki skupaj moli, skupaj ostane.«

5. Uspešno rešujejo spore in krize

Vse družine se soočajo s konflikti, vendar se močne družine spopadejo s težavo, namesto, da bi se spopadali med seboj. Konflikte rešujejo na načine, ko so spoštljivi do vsakega posameznega pogleda, ki ga kak član družine prinaša v posamezno situacijo. Poleg tega modro upravljajo s svojimi viri in zmožnosti in se s tem izognejo prehudemu stresu . Ko nastopi kriza, se močne družine povežejo in drug od drugega črpajo moč in podporo.

6. Imajo ritem

Imajo svoje rutine, rituale in tradicijo, ki jim dajejo smer, upravljajo in oblikujejo strukturo njihovega vsakodnevnega življenjskega toka. Obstajajo pravila in načela, po katerih živijo. Ti družinski vzorci in ritem jim tudi dajejo stabilnost ter razjasnjujejo družinske vloge in z njimi povezana pričakovanja. Najbolj zdrave družine pa so kljub temu odprte za spremembe. Naučile so se prilagajati spreminjajočim se potrebam družine, zato rastejo s časom in drug z drugim. Tako iz preteklosti kot iz sedanjosti ustvarjajo nove tradicije in nov ritem. Harmonija in ritem se lahko spreminjata na ustvarjalne načine, lepota celotne glasne pa ostaja.

Dobra družinska komunikacija bi bila lahko našteta kot sedma značilnost, vendar je pravzaprav osnova za vse druge. Ko se krepi šesta značilnost, se krepi tudi komunikacija. In obratno.

Vse družine imajo možnost za izboljšanje. In vse družine imajo svoje močne strani. S tem, da jim dodajate nove, pa lahko svojo družino še okrepite.

 

Vir: arfamilies.org

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja