Porodna bolečina

Thumbnail

Bolečina pri porodu je neizogibna, s poznavanjem dejavnikov, ki vplivajo nanjo, pa jo lahko omilimo.

 


Kaj povzroča bolečine med porodom?

Bolečina pri porodu je naravna posledica fizikalnih procesov, ki se dogajajo med rojevanjem. Sem sodijo močno krčenje maternice in napetost vezi, ki maternico podpirajo; pritiskanje otroka na maternični vrat, nožnico, mehur in danko; raztezanje materničnega vratu, mišic medeničnega dna in nožnice.

Ti procesi so neizogibni, in bolečina, ki jo povzročijo, je pozitiven znak, da porod napreduje. Teh procesov ne želimo ustaviti ali preprečiti, želimo le omiliti bolečine, ki se pojavijo kot posledica.

 

Dejavniki, na katere lahko vplivamo:

  • Raztezanje mišic medeničnega dna lahko povzroči bolečine, kar lahko omilite tako, da že pred porodom okrepite te mišice s Keglovimi vajami.

  • Pritisk na mehur povzroči bolečine, zato med porodom čim večkrat izpraznite mehur. 

  • Pretekle izkušnje lahko vplivajo na naše dojemanje bolečine in na sposobnost za spopadanje z njo. Podpora v času nosečnosti in med samim porodom je lahko v velik pomoč v tem primeru.

  • Pomanjkanje kisika v mišicah maternice poveča bolečine, zato je v pomoč pravilna tehnika dihanja. 

  • Mišična napetost poveča bolečine, strah in tesnoba pa poveča občutljivost za bolečine. V obeh primerih pomaga sproščanje. 

 

Teorija o bolečini

Živčna vlakna, ki prenašajo porodno bolečino, so nemielizirana, zato živčni impulzi po njih potekajo počasneje kot po živčnih vlaknih, po katerih se prenaša zaznavanje rahlih pritiskov, nežnih dotikov in vibracij. Če posredujete prijetne impulze (kot so nežni in rahli dotiki), bodo ti prvi dosegli možgane prvi, kar lahko spremeni ali moti dojemanje bolečine.

  • Merklovi diski so živčni končiči, ki zelo hitro prenašajo občutke v možgane. Skoncentrirani so na dlaneh, podplatih in ustnicah. Tako lahko držanje za roko, masaža podplatov ali nežni poljubi bodočega očka na mamine ustnice prekinejo občutke bolečine. Mame si lahko pomaga tako, da stisne roke, vstane in tako aktivira nekatere od teh senzorjev. 

  • Meissnerjeva telesca se nahajajo na konicah prstov in preko njih se zaznave zelo hitro prenašajo. Če porodnica s prsti riše kroge po rjuhi, se dotika mehkih predmetov ali partnerjevega obraza, to pomaga zmanjšati prenos bolečinskih dražljajev. 

  • V splošnem velja, da senzorične zaznave zmotijo dojemanje bolečine. To lahko opazite tudi v vsakodnevnih situacijah, ko med gledanjem filma v kinu pozabite na glavobol, ali ko se tako osredotočite na delo, da več ur ne čutite potrebe po obisku stranišča. Vsak senzorični dražljaj, ki ga mama dojema kot prijetnega in sproščujočega, lahko pomaga omiliti bolečine, naj si bo to masaža, nežni dotiki, glasba, aromaterapija, fokusiranje na določeno točko …

 

Trikotnik strah – napetost – bolečina

Med porodom lahko strah in zaskrbljenost poslabšata bolečine: sta vzrok za sprostitev stresnih hormonov, zaradi katerih postanete preobčutljivi za bolečine. Povečata se srčni utrip in krvni tlak, upočasni se prebava, pretok krvi pa se od notranjih organov preusmeri v skeletne mišice in kožo. Vse to lahko povzroči zaplete pri porodu in ga podaljša.

Strah povzroči tudi napetost v mišicah, kar prav tako poveča občutek bolečine.

Uporaba sprostitvenih tehnik lahko pripomore k zmanjšanju mišične napetosti. Ko se poveča strah, se poveča napetost, kar posledično poveča bolečino. Večja bolečina še poveča strah in stanje se še poslabša.

V maternici sta dve vrsti mišic– ene so odgovorne za sproženje in vzdrževanje poroda, druge pa za ustavitev poroda, če je mama v nevarnosti ali v strahu. Ko smo prestrašeni, se sprošča adrenalin, ki povzroči skrčenje kratkih, krožne mišičnih vlaken v spodnji tretjini maternice, zaradi česar pride do ustavitve poroda zaradi zapiranja materničnega vratu. Hkrati pa dolga in ravna mišična vlakna maternice poskušajo razširiti maternični vrat. Dvoje močnih mišic tako vleče v nasprotnih smereh in med vsakim krčenjem povzroča še hujše bolečine. Karkoli materi pomaga, da se umiri, sprosti in počuti varno, zmanjša bolečine, ki jih izkusi med porodom.

Pred porodom: poučite se o samem poteku poroda, da vas ne bo strah pred neznanim.

Med porodom: osredotočite se na dejavnike v okolju, kot so zasenčena luč, tiha glasba in prijetne vonjave. S seboj vzemite: najljubšo obleko ali odejo. Uporabite sprostitvene tehnike in tehnike dihanja.

 

Vir: Simkin, Whalley, Keppler, Pregnancy, Childbirth, and the Newborn

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja