»Mami, moram biti malo sama«

Foto: Canva

Svojo hčerko šolam na domu. In kadar beseda nanese na to čudo, je odziv sogovornikov vedno enak. »Ja, kaj pa družba in socializacija? Ali nismo ljudje socialna bitja?«

Pozabljamo, da smo tudi individualna bitja

O druženju in socializaciji bi se seveda dalo razpravljat v nedogled, a se tej razpravi največkrat izognem z naslednjimi besedami: »Ampak, če dobro pomisliš, vidiš, da je človek ravno tako tudi individualno bitje!«

Reakcija, ki sledi na te besede, je tudi vedno enaka.  Najprej presenečen pogled, ki se hitro spremeni v zamišljenega, nato pa sledijo besede: »Ja, saj imaš čisto prav, na to pa sploh nisem pomislil/a.«

Ljudje resnično potrebujemo čas zase

Čas, ki ga preživimo v samoti. Čas, ki ga posvetimo izgradnji odnosa s samim seboj, ko spoznavamo, kaj vse leži v nas, katere zaznave, občutenja, čustva, misli, vrednote, ideje in prepričanja. Čas, v katerem spoznavamo samega sebe. S pomočjo kontemplacije, koncentracije in refleksije.

A je preživljanje časa v samoti v naši družbi pravi pravcati tabu. Pomemben znak uspešnega, notranje izpolnjenega človeka je široka družbena mreža in prenapolnjeni urniki. Brez njih si na nek način ‘luzer’. Prav to mentaliteto projiciramo in prenašamo tudi na naše otroke.

Konflikti, podrejanje in konformizem – posledica prezgodnjega druženja

Prepričanje, da je otroke potrebno že zgodaj izpostaviti druženju z vrstniki, da bodo dobro razvili socialne veščine, je skoraj univerzalno. In tudi zmotno.

Kanadski razvojni psiholog dr. Gordon Neufeld pravi, da prezgodnje in prekomerno druženje otrok brez prisotnosti odraslih, na katere so otroci navezani, vodi v konflikt. Mnogi otroci namreč težijo k prevladovanju drugih otrok, ki se temu seveda upirajo. Mnogi otroci pa začnejo posnemati druge otroke, s čimer zatrejo lasten jaz, zato, da bi bili sprejeti.

S tem ko dajemo prednost temu, da se naši otroci družijo z vrstniki, ko za to še niso dovolj zreli, v njih ustvarjamo vzorce podrejanja, posnemanja in konformizma.

Da bi bili otrokovi odnosi z vrstniki konstruktivni, mora le-ta najprej razviti odnos s samim seboj.

»Mami, moram biti malo sama«

Hči, ki je čisto na začetku pubertete, večkrat izrazi željo po biti sama. »Mami, malo čudno se počutim, imam toliko občutkov v srcu. Grem kar malo brat.« Takrat vem, da bo po urah, ki jih bo preživela ob branju in se ob tem odpočila, zvečer sledil globok pogovor o njenih občutkih, ki so posledica njene interakcije z okoljem.

Pogovarjamo se o tem, kaj vse je doživela, kaj vse občuti, kaj si misli o svojih doživljanjih, kakšne posledice imajo njena dejanja, kako bi lahko drugače postopala, kako so besede ali dejanja prijateljic vplivala nanjo, ji je prijetno ali boleče, itd.

Pogovor vedno obrodi sadove. Starša dobiva vpogled v dogajanje v hčeri, ona pa svoja doživljanja ozavesti in jim v svoji notranjosti najde mesto. Poleg tega razjasnimo mnoge zanjo nerazumljive stvari, npr. zakaj se njena prijateljica obnaša na določen način, in tako se v njej zbudi razumevanje drugih ljudi.

Otrok, ki je enkraten in ločen od drugih, lahko zdravo vstopa v odnose

Na področju odnosov mora otrok najprej postati enkraten in popolnoma ločen od drugih posameznikov. Bolj, ko otrok občuti, da je kot oseba ločen od drugih, bolj bo sposoben interakcije z drugimi, ne da bi izgubil lastno integriteto.

Za zdrave medosebne odnose sta sposobnost sobivanja z drugimi ljudmi in hkrati ohranjanje osebne integritete tako ključnega pomena.

Verjetno ni potrebno posebej poudarjati, da gre pri zgoraj opisanem za sposobnost, ki je mali otrok ne poseduje. Če torej želimo, da ob stikih z vrstniki naš otrok ne postane konformist in kopija drugih, nikar ne prehitevajmo s prekomernim in prezgodnjim druženjem.

 

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja