Kakšna je spolna vzgoja naših najstnikov?

Thumbnail

»Pohiti, kajti ničesar ne smeš zamuditi! To je tvoje življenje in vso pravico imaš, da ga izkoristiš! Izkoristiš do konca! Uživaj ga na vso moč, vendar pazi, da česa ne stakneš ali da morda ne zanosiš! Uživaj s kondomom, zato se zaščiti!«

Današnji najstniki so vsak dan dobesedno zasuti s takšnimi ali podobnimi sporočili. Brošure, letaki in knjige, ki so jim na voljo na vsakem koraku, so polne različnih nasvetov, kakšno kontracepcijo izbrati in kako jo pravilno uporabiti. Mladostniki, ki šele odraščajo, so ob nastopu pubertete močno zmedeni, saj se v njihovem telesu dogajajo korenite spremembe.

Programi spolni vzgoje pri nas

Ob pisanju diplomske naloge, ki proučuje najstniško materinstvo, sem naletela na množico zanimivih dejstev. Najstniki so tako v osnovnih kot tudi v srednjih šolah deležni različnih programov spolne vzgoje. Sprva so mladostniki v osnovni šoli deležni programa O tebi, kjer v pisni obliki prejmejo različne informacije o osebni higieni ter puberteti, ob vstopu v srednjo šolo pa sledi nadaljevanje programa z naslovom O vama – varna izbira za odgovorno spolnost, kjer so že obravnavane teme kontracepcija, spolnost in spolno prenosljive bolezni.

Poleg teh dveh opisanih programov, ki sta v Sloveniji najbolj prepoznavna, se lahko dijaki med drugim udeležijo projekta Srečna mladost – zdrava spolnost. Vse od leta 2001 deluje tudi portal www. tosemjaz.net, ki je nastal pod okriljem Zavoda za zdravstveno varstvo Celje in na katerem različni zdravstveni strokovnjaki odgovarjajo na vprašanja mladostnikov. Večina zastavljenih vprašanj pa je povezanih prav s spolnostjo.

Mladim je na voljo tudi različna literatura, kot je na primer brošura z naslovom Za zdravo in varno ljubezen. Izvajalcem sistematskih pregledov učencev šestega razreda osnovne šole je namenjen tudi priročnik Promocija zdravja za otroke in mladostnike v Republiki Sloveniji, ki naj bi bil medicinskim sestram v pomoč pri spodbujanju zdravega telesnega in duševnega razvoja otrok.

Nekaj manjka …

Na razpolago je dovolj gradiva, vendar je povsod mogoče zaznati odsotnost ene od najpomembnejših informacij. Manjka spodbuda mladostnikom, da bi začetek spolne aktivnost odložili v odraslo dobo.Na razpolago je torej dovolj gradiva, vendar je pri vseh mogoče zaznati odsotnost ene izmed najpomembnejših informacij. Avtorji opisanih programov so si pri pisanju brošur in letakov zadali za cilj zgolj premagovanje strahu pred spolnostjo, informiranje o ustrezni in pravilni rabi kontracepcije, pripravi deklet na ginekološki pregled, informiranju mladostnikov o nevarnosti spolno prenosljivih bolezni pri tem pa pozabili na izjemno pomembno stvar. Manjka spodbuda mladostnikom, da bi začetek spolne aktivnost odložili v odraslo dobo. Menim, da se s tem, ko se mladostnike poučuje o nujnosti uporabe kontracepcije, nehote tudi spodbuja k prezgodnji spolni aktivnosti.

Spolnost – »dokaz« odraslosti

Ob vstopu v puberteto, ki zajema čas med 11. in 18. Letom, se pri mladostniku pojavijo velike telesne in duševne spremembe. Najstnik teži k čimprejšnji »odraslosti in samostojnosti«, kar je dobro razvidno iz njegovega načina oblačenja, govora ter žal tudi začetka s prezgodnjimi spolnimi odnosi. Tako želi pritegniti pozornost okolice in dokazati, da vstopa v svet odraslih. Mladim je spolnost izjemno privlačna stvar, saj jim predstavlja nekakšne izziv s katerim preizkušajo svojo odraslost. Mnogi mladostniki tako iščejo v spolnosti občutek sprejetosti, ljubezni in potrditve, česar morda niso prejeli v družini (s strani prezaposlenih staršev).

Starost ob prvem spolnem odnosu vedno nižja

Nosečnost in rodnost najstnic v Sloveniji je v zadnjih dveh desetletjih močno upadla, kar je predvsem posledica vse večje ozaveščenosti mladostnikov o posledicah nezaščitenih spolnih odnosov ter lažje dostopnosti do kontracepcije, medtem ko se je povprečna starost ob prvem spolnem odnosu spustila na raven 16 let. Slovenski mladostniki, tako z začetkom spolne aktivnosti ne zaostajajo več za ostalimi »razvitimi državami«.

Najstnicam se vse bolj poudarja, da so danes na voljo nizkodozne kontracepcijske tablete, ki za razliko od visokodoznih (ki so bile na voljo v preteklosti) nimajo takšnih stranskih učinkov, kot so jih imele predhodnice nizkodoznih tablet (naraščanje teže, glavoboli, zadrževanje vode v telesu), in da zaradi tega obstaja le majhen delež deklet, ki jih morda zaradi drugih zdravstvenih težav ne smejo jemati, vsem ostalim pa se »toplo priporočajo«. Za mlada dekleta, so takšne predstavitve kontraceptivov privlačne in atraktivne.

Zakaj bi čakali?

Zakaj se najstnikom odsvetuje spolne odnose? Zlasti zaradi tega, ker se večina izmed njih zanje odloča zgolj zaradi želje po potešitvi spolnega nagona in eksperimentiranju. Mladostniki si pri tem želijo, da bi bili deležni ljubezni in sprejetosti. Zlasti pri fantih je spolni nagon v najstniških letih močan in velikokrat jim dekle pri tem predstavlja zgolj sredstvo za potešitev potrebe. Mladostnica, ki je pod pritiskom pristala na spolni odnos, lahko občuti globoko ponižanje ter doživi občutek, da je bila prevarana in izkoriščena. V želji, da bi obdržala fanta in tako ohranila partnersko zvezo, pristane na »pravila igre«, ki jih postavlja fant. Želja po ugledu in sprejetosti s strani vrstnic je lahko dodaten razlog, zaradi katerega pristane na pogoje, ki jih določa partner.

Najstniki, ki spolno občujejo, tudi pogosteje menjavajo partnerje, pri tem pa poleg nosečnosti tvegajo tudi okužbo s spolno prenosljivimi boleznimi, ki niso nedolžna stvar in lahko kasneje predstavljajo (če ni ustreznega zdravljenja) vzrok za neplodnost. Mnogi se zavedajo posledic okužbe z virusom HIV, medtem ko je nevarnost npr: sifilisa, gonoreje, hepatitisa B, itd., velikokrat zanemarjena. Morebitna nosečnost mladoletnega dekleta predstavlja veliko večje tveganje za zdravje kot nosečnost odrasle ženske, saj pri najstnici še nista zaključena tako telesni kot tudi duševni razvoj.

Partnerske zveze v obdobju najstništva pogostokrat ne temeljijo na ljubezni, temveč zgolj na zaljubljenosti. Odraščajoč mladostnik še ni pripravljen ustvariti trdnega in spoštljivega partnerskega odnosa, ki bi temeljil na ljubezni. Tudi za morebitne zakonske zveze, ki se sklenejo v tem obdobju velja, da v večini primerov niso stabilne in kasneje razpadejo.

Ključna je družina

Če je mladostnik deležen ljubezni s strani staršev, te ne bo iskal na nepravilen način (s prezgodnjimi spolnimi odnosi).Primarni vir informacij o spolnosti naj bi bila prav družina, v kateri posameznik živi. Ta naj bi otroku nudila občutek sprejetosti, razumevanja ter mu predstavila resničen pomen spolnosti v človekovem življenju. Večina staršev žal ne ve, katere spremembe lahko pričakujejo pri otroku v času  adolescence, poleg tega niso pripravljeni na socialne in čustvene spremembe. Mnogi se tudi pretvarjajo, da ne opazijo spreminjajočega se telesa svoje hčere v času pubertete, kar lahko dekle zmede ter vzbudi občutek krivde.

Če je mladostnik deležen ljubezni s strani staršev, te ne bo iskal na nepravilen način (s prezgodnjimi spolnimi odnosi). Velik del odgovornosti za dobro spolno vzgojo zato nosita mati in oče, ki morata znati presoditi resničnost informacij, s katerimi se srečuje njun najstnik, in jih zmoreta otroku pojasniti in tudi kritično ovrednotiti na pravilen, razumljiv in odkrit način.

Posredovala naj bi jih tako, da se bo mladostnik zavedal, da spolnost ni namenjena bodisi samopotrjevanju in dokazovanju, kupovanju ljubezni, načinu za dosego nečesa, goli potešitvi prebujajočih se telesnih želja ali zgolj sebičnemu užitku, ampak predstavlja čudovit dar, ki možu in ženi poklanja novo življenje. In nadvse dragoceno bo, če boste uspeli otroka opogumiti za to, da bo znal razmišljati s svojo glavo in utemeljeno reči ne, kadar je to potrebno!

Marija Mezeg, absolventka babištva

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja