Kako rojevamo Slovenke ?

Thumbnail

Obstajata dva načina obravnave poroda: naravni porod in porod z medicinskim pristopom. V Sloveniji prevladuje slednji, saj Slovenke pravzaprav nimamo priložnosti za naravni porod.

Če nas porod ne prehiti, je edina opcija porod v porodnišnici, kjer se do porodnice obnašajo kot do pacienta. Takoj ob prihodu porodnico obrijejo in jo klistirajo (ukrepi ki so sicer namenjeni kirurškemu postopku). Ženske pred in med porodom ne smejo ne jesti ne piti, zato jim pogosto intravenozno dovajajo tekočino. Vse to je v razvitem svetu smatrajo kot nepotrebno. V porodni sobi jo poležijo na posteljo s podukom, da bo tako najlažje rodila. Vstavijo ji kateter za infuzijo, priklopijo na CTG in porod se lahko začne.

Ker osebja primanjkuje in ker osebje rado zaključi porod v isti izmeni, porod velikokrat pospešijo. To pa je najslabše, kar lahko storijo za porodnico. Rojevanje je občutljiv fiziološki proces, pri čemer se mora maternični vrat popolnoma odpreti, kar pa predvsem pri prvovesnici traja več ur. S pospeševanjem porodnico le prestrašijo, ta se zakrči, kar po nepotrebnem ustavi naravni proces. Čeprav porodnici razložijo, da bo tako muk hitreje konec, pa to tako za otroka kot za mamo pomeni tveganje. Z vsemi temi posegi ne preprečijo nobenega problema, pravzaprav to večinoma probleme ustvarja, kar je ironično.

Prerez presredka je spet eden od prepogosto uporabljenih postopkov. Že vsaj 25 let obstajajo podatki, ki dokazujejo, da rezanje presredka pomeni več krvavenja, več težav, povezanih s spolnostjo, več bolečin, pravi Marsden Wagner, ameriški porodničar

Res je, da je umrljivost porodnic in novorojenčkov majhna, s čimer zdravniki zagovarjajo porod v bolnišnični ustanovi, vendar porod še zdaleč ni le stvar preživetja. Porod je za žensko edinstvena izkušnja, ki konec koncev vpliva tudi na to, ali se bo odločila še za kakšnega otroka ali ne. Porodnica mora biti v središču poroda. Ona je tista, ki mora imeti možnost nadzora nad porodom in nad tem, kaj se dogaja z njenim telesom. Vse ostalo osebje ji lahko le pomaga ali svetuje, ne sme pa odločati o njenem porodu. Vendar pa porodnici velikokrat očitajo, da ji ni mar za otroka, če si želi drugačnega poroda. Absurdno je tudi to, da mora oče otroka plačati za svojo udeležbo pri rojstvu, pa čeprav je otrok njegov.

Čeprav se praksa rojevanja v Sloveniji ne bo drastično spremenila, pa lahko vplivamo na ozaveščenost bodočih staršev. Ti morajo vedeti, da je porod njuna in samo njuna zadeva, zato imata vso pravico, da rodita tako, kot si želita. Samo če bomo sami prepričani v to, kaj je dobro za nas in našega otroka, bomo lahko ob porodu odločno zavrnili nepotrebne posege in vztrajali pri načinu poroda, ki nam ustreza. Zdravstveno osebje pa se bo slej ko prej temu moralo prilagoditi.

© Copyright iskreni.net

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Komentarji

  1. Čeprav sem zagovornica naravnega poroda, pa me ton tega prispevka moti (glej zadnji stavek), saj verjamem, da večina babic dela po svojih najboljših močeh v sistemu, ki je slab. Zdi se mi bolje, da bi imeli na izbiro, ali medikamentiziran porod v porodnišnici ali naraven porod v porodnem centru. Sama sem imela prvič induciran porod in sem ga zelo lepo doživela kljub umetnim popadkom, prerezu presredka itd., saj bi otroček sicer lahko umrl. Drugič pa so bile okoliščine idealne in sem v isti porodnišnici kot prvič rodila čisto naravno (brez britja, klistirja, umetnih popadkov, lajšanja bolečin, CTGja, prereza presredka itd.). Osebje (deloma isto) je bilo v obeh primerih zelo toplo in profesionalno.
    Popolnoma razumem prakso v naših porodnišnicah, ki so pogosto kot tovarne za rojevanje (postopek rojevanja je potrebno pospešiti, ker ni proste sobe za naslednjo porodnico, ker mora babica k drugi porodnici …). Sem za to, da se sistemsko to spremeni (preuredi prostore, zaposli več babic …), vendar pa se mi zdi nekoliko utopično. Zato sem mi zdi bolje, da se ponudi alternativa: nekaj porodnih centrov, kjer bi lahko rodile tiste, ki to želijo.

  2. Mene pa zadnji stavek čisto nič ne moti, ker povsem drži!

    Se pa strinjam, da bi morale imeti izbiro ali želimo naraven ali medikalen porod. Vsaka pa naj si izbere tisto kar ji bolj leži. Na žalost smo sedaj prikarjašne vse, ki si želimo normalen naravni porod, ki pa je v tujini nekaj običajnega.

  3. ne zdi se mi prav da morejo očetje plačevat da so lahko zraven pri porodu!!!!
    saj je vendar otrok prav tako njegov kot pa moj ki ga pač rojevam v porodnišnici 🙁

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja