Zakaj sva z možem odpovedala decembrska darila

Thumbnail

Da je december mesec z največ obdarovanja, najbolje vedo otroci (in trgovci). Bi si upali odpovedati vsa družinska darila? In narediti nekaj povsem neobičajnega?

»Res je. To leto smo pri nas odpovedali božič. No, vsaj tako različico, na katero so se osredotočali naši fantje,« je zapisala ameriška blogerka in mamica treh fantov Lisa. Seveda bi to zvenelo precej nenavadno, če ne bi razložila, za kaj gre.

Da ne bo pomote: niso se odpovedali krašenju, praznovanju Jezusovega rojstva ali drugim prijetnim običajem pred božičem. Odpovedali so se darilom, Božičku in običajem z nogavico (v ZDA imajo navado, da pred božičem Božičku nastavijo nogavico, v katero na božični večer dobijo darila).

Otroška logika: Darilo mi pripada

Zakaj taka odločitev? Lisa pojasni, da sta z možem zadnja leta čutila, da ves čas borita težko bitko z otroki glede tega, kaj je upravičeno: »Gre za enega večjih starševskih bojev današnjega časa pri Američanih srednjega razreda.« Motilo ju je, da se njuni otroci vedejo vedno bolj nehvaležno. Pričakujejo velika darila, čeprav se ne obnašajo spoštljivo. Veliko sta jih opozarjala, a po nekaj mesecih se ni kaj dosti spremenilo. Nekega dne je bilo možu dovolj in je otrokom rekel, da bi »morali kar odpovedati božič«. In tako sta zakonca naredila.

Namesto veselja nad prejemanjem veselje nad dajanjem

Prvi projekt, ki so se ga družinsko lotili, je bilo zbiranje rabljenih oblačil: zapakirali so jih v škatlo in poslali na enega od filipinskih otokov, ki ga je lani prizadel tajfun. Otroci so napisali pisma in dodali še nekaj sladkarij, ki so jim ostale od praznovanja noči čarovnic. »Bilo je čudovito! Namesto da bi bili otroci žalostni, ker so žrtvovali svoje sladkarije, so bili navdušeni in so želeli dati še več in več,« je polnjenje škatel in pisanje naslovov nanje opisala Lisa. »Poskušava jih naučiti veselja nad dajanjem, namesto da nadaljujeva hranjenje njihovih otroških želja po imeti več.«

Naslednji projekt pa je namenjen dvema izbranima družinama. Dvanajst dni jima bodo vsak dan dostavili eno figurico iz jaslic. Na božični dan jim bodo poslali zadnji košček – malega Jezusa. »To bo 12 večerov zabavnih spominov, ko bomo poskušali dostaviti figurice, ne da bi nas zasačili,« piše Lisa. Poleg tega bodo na božični večer na večerjo povabili nekaj vdov in starejših parov iz okolice, ki nimajo svojih družin.

Kaj nas motivira pri obdarovanju otrok?

»Kako »kul« bo ta božič! Namesto osredotočanja na to, kaj bodo dobili, se bodo osredotočali na to, kaj lahko dajo.« Predvideva, da se bodo zato otroci toliko bolj razveselili daril starih staršev in sorodnikov, ker jih bo manj. »Namesto tega bomo uživali v cimetovih zvitkih, skupaj igrali družabne igre in zares uživali v tistih nekaj darilih, ki jih bomo dobili. Obstaja velika verjetnost, da jim bo Božiček napisal pismo, v katerem bo povedal, kako ponosen je nanje in jim pustil nekaj bonbonov in pomarančo.«

»Resnično mislim, da bi morali mi kot starši stopiti korak nazaj in pogledati na to, kaj nas motivira pri obdarovanju naših otrok. Očitno nas obdarovanje otrok veseli. To ni slabo! Toda ali smo šli predaleč? Veliko ljudi mi je reklo: »To je res dobra ideja, ampak mislim, da mi ne bi zmogli.« Tako je bilo tudi pri naju z možem! Mislim, da sva bila, ko smo odpovedali božič, bolj razočarana kot najini otroci.«

Tudi sami morda svojim otrokom rečemo, da jim sv. Miklavž ali kateri drug od decembrskih mož ne bo ničesar prinesel, če ne bodo pridni. Pa to kdaj tudi storimo? Še vedno jim dajemo darila, čeprav si jih morda glede na svoje obnašanje otroci ne zaslužijo. Lisa meni, da preprosto zato, ker kot starši ne želimo živeti s posledicami take odločitve in se bojimo, da bi nas imeli otroci za zlobne.

Vračanje h koreninam: Kaj je bistvo božičnih praznikov?

Na svojo odločitev, ki jo je delila na spletni strani, je dobila mnogo odzivov, tudi ogorčenih, češ da so lastnim otrokom odpovedali veselje in jih potisnili v neprijeten položaj, ko »morajo« obdarovati druge. Lisa je nanje odgovorila, da taka odločitev ni nujno najboljša za vse, a da čuti, da je za njeno družino to dobro ter najpomembneje – da njeni otroci niso žalostni zaradi tega: »Reagirali so tako, da so naredili darila drug za drugega in jih vtihotapili v nogavice. Učijo se točno tega, kar sva želela, saj se ne smilijo samim sebi. Mislijo na druge.«

Zaključuje z zapisom, da si želi, da bi si božič zapomnili po pravih razlogih za praznovanje in bi se osredotočali na Odrešenika ter občutek dajanja: »To je resnično bistvo božiča. Občutek prijaznosti in dajanja je tisti, ki ga dela čarobnega. Sem skoraj prepričana, da bo to najboljši božič, kar ga bodo imeli.«

 

Vir: www.overthebigmoon.com

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja