»Reciklirajte odpadke, ne partnerjev!«

locitev

Tako se glasi poziv angleškega sodnika sira Paula Coleridga zakoncem, ki v začetku januarja najpogosteje začenjajo postopke ločitve.

Omenjeni sodnik se je že v preteklosti pritoževal nad dejstvom, da se je laže ločiti kot opraviti vozniški izpit, in opozarjal, da je pravi škandal, da se trenutno na angleških sodiščih starši pravdajo za skrbništvo nad 3.8 milijoni otrok. »Vse skupaj me strašansko jezi,« pravi, »ko vidim na stotine in tisoče ljudi, ki se vlačijo po sodiščih, mi pa ne naredimo čisto ničesar, da bi odpravili težave, ki jih sem privedejo.«

Letos je zato šel korak dlje in ustanovil fundacijo za trdnejše zakone. Vanjo naj bi letno vložili 150.000 britanskih funtov, skrbela pa bo za oblikovanje družini prijaznejših uredb, pripravljala konference, publikacije, izobraževanja in raziskave s področja zakona. »Vlada ne more uzakoniti trdnejših zakonov,« je realen Coleridge, »ti izvirajo samo iz posameznikovih izbir, ravnanja in kulture. Na to pa bomo skušali vplivati.«

»Čas je, da naša stroka, ki bogati na račun razpadajočih zakonov, nekaj vrne nazaj,« je prepričan Colerdige, ko govori o pravnikih. Posebej januar – takoj po božičnih praznikih, ob katerih se boleče razkrivajo skrhani odnosi – velja za posebej »donosen« mesec. Na nekatere odvetnike se v tem času obrne dvakrat toliko strank kot v drugih mesecih.

Ne igrajte se z otroki!

Coleridge govori iz izkušenj, saj več kot 40 let deluje na tem področju in je prav toliko časa tudi poročen. Predvsem zaradi otrok, ki jih starši z ločitvijo obsodijo na travmo nestabilnega doma, pa je vedno bolj vnet zagovornik pomena zakona: »Brez vsake zadrege se zavzemam, da bi morala poroka postati zlati standard za pare, ki imajo otroke. Za par, ki ni poročen, obstaja štirikrat večja verjetnost, da se bo razšel še pred otrokovim petim letom. In to, da razhod staršev otrok ne prizadene, je mit. Zelo jih prizadene in nepopravljivo pretrese temelje družine.« Pare zato opozarja, naj počakajo z odločitvijo za otroke, dokler ni njun odnos dovolj stabilen, če pa je ta stabilen, jih spodbuja, naj se poročijo.

Naravnanost k »recikliranju« partnerjev namesto k obnavljanju načetih zakonov se zdi Coleridgu nadvse problematična, posledice pa hude in drage. V razpadanju družin vidi izvor večine težav sodobnih družb. »Ljudje želijo sredi dirke zamenjati konja – in to je prava bolezen sodobne dobe. Kmalu zatem pa odkrijejo, da je novi partner podobno nepopoln kot prejšnji. Vse skupaj je kot mitološka pošast hidra – odsekaš ji eno glavo in se rešiš dolgočasnega partnerja, ob tem pa dobiš 26 drugih problemov.«

Coleridge zato vidi predvsem eno rešitev: »Potrditi, okrepiti in podpreti moramo zakone, ki so najboljše okolje za vzgojo otrok.«

Vir: telegraph.co.uk

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja