Pleničke, 3. del: Je pranje pleničk res preprosto opravilo?

Thumbnail

Nekaj izvirnih, zanimivih, preprostih, hecnih … idej mamic, ki perejo pleničke. Morda nasveti nasmejejo in razsvetlijo tudi vas. 
V zadnjem delu o pleničkah sem pozornost namenila samo pralnim pleničkam. Namestitev in odstranitev pleničke za enkratno uporabo ne zahteva dodatnih nasvetov 🙂

 

1) Umazane plenice v vedro s pokrovom!

Včasih so plenice namakali in splakovali. Plenice, ki niso namočene, dosti manj zaudarjajo. Če vedro pokrijemo s pokrovom, se vonj ne bo širil po stanovanju.

2) Kako čim manj rokujemo z umazanimi pleničkami? 

“Idejo sem prebrala na internetu. Iz stare zavese sem si sešila nekakšno vrečo, ki jo vložim v vedro, nato pa pleničke kar skupaj z vrečo (zelo na hitro) prestavim v pralni stroj. Ker mi je bila ena vreča premalo in stare zavese nisem več imela, sem eno vrečo dokupila. Tako majhna reč, pa tako veliko odvrne! ” Nika Tika

3) »Ko je toliko dreka, da malo čez vseka«

 Pranje pokakanih plenic močno olajšajo plenične predloge, ki jih lahko odstranimo ali v stranišče ali na kompost, saj je predloga biorazgradljiva.Včasih se zgodi, da je blata zelo veliko in pride ob strani čez predlogo. V tem primeru je potrebno malo iznajdljivosti. »Če pride drekec čez predlogo, ga očistim: a) če je bolj na debelo, poberem dol z wc papirjem in splaknem pod tekočo vodo, b) če je bolj malo, samo splaknem pod tekočo vodo (a mislite, da bi se od tega lahko odtok zamašil?). Potem plenico samo močno ovijem in dam v vedro do pranja.« Polonca s piko

4) Fantki lulajo spredaj …

Če se pri dečkih pogosto zgodi, da imajo pleničko v sprednjem delu prehitro mokro, lahko položite vanjo dodaten vložek ali pa enega potegnete malo bolj naprej in ga zapognete, da je spredaj dvojni sloj.  

5) Pranje in pralni prašek  

Če pleničke peremo s praški, uporabimo minimalno količino pralnega praška; lahko tudi manj od polovice običajne merice. Prašek pušča na plenicah usedline, ki so pogosto krive za to, da postanejo plenice smrdljive in trde. Peremo pri temperaturi, ki jo priporoča proizvajalec – pogosto je to 60 stopinj. Pranje pri 90 stopinjah po navadi ni potrebno, saj poleg tega, da porabi veliko energije, tudi krajša življenjsko dobo plenic. Namesto pralnih praškov lahko uporabite tudi pralne oreščke ali pralne krogle, ki so ekološko nesporni.

»Po navadi poleg pleničk operem še ostala bela oblačila, ki jih lahko perem na 60 stopinj: bodije, brisače, spodnje perilo, majice … Včasih se mi je zazdelo, da sem zavohala pleničke, ko sem uporabljala zraven oprano brisačo. Zdaj dam plenice in ostalo perilo po navadi najprej na ciklus za splakovanje, nato pa jih operem pri 60 stopinjah. Predhodno splakovanje odstrani večino umazanije, umazana voda pa gre v odtok. Menda moderni pralni stroji velik del vode reciklirajo med samim pranjem.« Tajša82

6) Raje ne z mehčalci 

Plenice peremo brez mehčalca, saj ta na plenicah ustvarja sloj “mehkobe”, kar zmanjšuje njihovo vpojnost, poleg tega pa mehčalci vsebujejo številne alergene in lahko izzovejo morebitne alergične reakcije. Če pleničke sušimo v sušilnem stroju, niso potrebni dodatni ukrepi za mehčanje blaga. 

Veliko lahko dosežemo že s tem, da jih ob pospravljanju zmanemo (premečkamo, pogladimo …) z rokami. Na zraku sušene pleničke so primerne za uporabo. 

Včasih so pleničke trše zaradi trde vode. Tega se lahko znebimo na povsem naraven način – ko damo pleničke prat, dodamo v prostorček za mehčalec nekaj žlic do največ deciliter kisa, ki naj bo čim manj obarvan. Kis ne le razbija (alkalne) vodne minerale in s tem mehča vodo, ampak tudi nevtralizira alkalne usedline pralnega praška in plenicam vrača naravno pH-vrednost. In ne bojte se, da bodo plenice po pranju smrdele po kisu!  

 

7) Dišeče pleničke

Nič ni narobe, če pleničke nimajo posebnega vonja. To, da mora dišati vse okrog nas, od pleničk in vložkov do toaletnega papirja, je produkt sodobne družbe, kjer skoraj nič ne sme oddajati svojega naravnega vonja. Električni dišavniki, dišave, ki se sproščajo na pritisk, na baterije, parfumi, deodoranti, osvežilci prostorov, stranišč, kopalnic, avtomobilov, praški, mehčalci, čistila … Dobesedno na vsakem koraku nas zastruplja kakšna dišava. 

Težko bi med naštetimi našli kakšno naravno dišavo, večinoma gre za umetne dišave, ki oddajajo škodljive ftalate. Številni ljudje so na njih občutljivi in pogosto njihovo telo odreagira z glavobolom. Kako močno morajo biti šele vzdraženi možgani dojenčka, saj je njihov vonj ob rojstvu že dokončno razvit! Vsekakor dojenček najbolj od vseh vonjav obožuje vonj po mamici, pa četudi ima ta vonj po potu.  

Vse drugače se odziva telo na prava eterična olja. Z njimi si lahko pomagamo zaspati, ostati budni, se sprostiti ali si samo polepšati dan. Ko peremo pleničke, lahko v prostor za mehčalec dodamo nekaj kapljic eteričnega olja. Za mastne madeže se ni potrebno bati – če je eterično olje pravo, naravno, ne pušča madežev. To lahko uporabimo tudi za test. (Dober znak za eterična olja je tudi cena – prava naravna eterična olja so draga, cene med različnimi vrstami pa močno nihajo (npr. eterično olje pomaranče je cenejše od eteričnega olja jasmina).  

»V velik steklen kozarec nasujem mleto sol iz Sečoveljskih solin in vanjo kanem nekaj kapljic eteričnega olja sivke, ki pomirja. Vse skupaj premešam in pokrijem. Ob pranju dodam žličko soli v predalček za mehčalec. Ker je v obliki soli, ne odteče, oblačila dišijo bolj, hkrati pa imam eno stekleničko eteričnega olja za zelo dolgo obdobje.« Andreja

Za otroška oblačila in pleničke sta še posebej primerni eterični olji sivke in kamilice, pri otrocih, starejših od enega leta, tudi olje čajevca. Eterični olji čajevca in sivke delujeta tudi protibakterijsko in protiglivično. Lahko pa namesto eteričnih olj uporabite kar sama zelišča, ki jih imate v predalu s pleničkami; na primer kupite ali izdelate blazinice s sivko, kamilicami, rožmarinom …  

8) Piha, piha veter s Triglava … 

»Sušenje kombiniram – sužilec, vrv, radiatorji. Zdi se mi, da so najhitreje pospravljene, če jih imam na radiatorjih. Po navadi jih že obesim izmenjaje: plenička – vložek – plenička – vložek … tako so že takoj, ko jih poberem, lepo razporejene. Ker imam sušilec kombiniran s pralnim strojem, pridejo precej zmečkane ven in je pravzaprav manj dela, če jih obesim na radiatorje, kot če so iz sušilca, ko moram vsako malo raztegniti in pogladiti. Če jih sušim zunaj, imajo pa potem tak lep svež vonj, le nekaj trenutkov več mi vzame.« 

Sušilni stroj sušenje resnično olajša, predvsem pa pospeši, toda hkrati porabi trikrat toliko energije kot pralni stroj, povrhu pa tudi krajša življenjsko dobo plenic.

»Če pleničke sušim na radiatorju, so zelo trde, brezveze se mi pa zdi »lavfat« sušilec, če radiatorji delajo in še izsušujejo zrak. Ujela sem super ritem – zvečer dam pleničke na radiatorje, zjutraj, ko so še malo vlažne, jih vržem v sušilca za 10-20 minutk. Pleničke so suhe in mehke, hkrati pa ne porabim ogromno elektrike.« K1emen-Tina

Bistveno hitreje se sušijo pleničke, ki imajo ločene prekrivne hlačke, saj voda hitreje izpareva.

Včasih razmere resnično niso najboljše. Sušenje je lahko kar precejšnje breme, npr. v prehodnem obdobju v blokovskem stanovanju brez balkona. Ker se pleničke v takih razmerah sušijo dlje, se priporoča večje število bombažnih pleničk, saj se bombažne (sploh dnevne) hitreje sušijo. Pa tudi odločitev za sušilni stroj je zelo dobrodošla. Veste, da s pralnimi pleničkami prihranimo približno za en sušilni stroj na leto?!

9) Ko je tako velik, da sam sname pleničko 

Pleničke na ježka se res hitreje namestijo, a malo večji otroci jih tudi radi odpenjajo. Mamica predlaga: »Trenutno ga odvajamo plenic, pa ga puščam samo v plenici in brez prekrivnih, da pa si ježkov ne odpira, obrnem plenico narobe – tisti del, ki pride spredaj, dam zadaj, pa ga ne vidi in ga roke ne srbijo.« Skuštrana

Ker so pleničke krojene za pravilno namestitev, jih ponoči raje obrnite tako, kot navaja proizvajalec. Za poletne trenutke, ko otrok raziskuje svet v sami plenički, pa je nasvet zelo uporaben! 

10) Pospravljeno, zloženo, v predal je položeno

Kaj hitro boste same ujele tempo, kako zložiti pleničke, da so pripravljene za takojšnjo nadaljnjo uporabo. Različne metode ustrezajo različnim karakterjem. Pleničk ni potrebno likati. 

»V predal zložim pleničko tako, da jo ven vzamem že pripravljeno – razgrnjeno, sestavljeno skupaj z vložkom. Tako imam naložene eno poleg druge in imam v trenutku oboje v roki, pripravljeno, da zavijem rito.« Polonca s piko

»Pleničk se mi ne ljubi niti likati niti zlagati. Ko jih poberem iz sušilca, jih kar namečem v predal. Hči že sama poišče pleničko in vložek, da jo nato previjem. Včasih se s pleničkami igrava in jih zlagava po vzorcih. Ne dam si veliko več dela, kot je nujno potrebno 😀 « malaMaja

»Nad previjalno imam na polici 3 kupe: na enem so pleničke, na drugem vložki, na tretjem pa oprane plenične predloge. Tako imam vse na dosegu roke.« Naturmama

 

Številne mamice pralne pleničke zelo navdušijo. Ko vidijo, da ritka ni več rdeča, da je otrok zadovoljen in da pranje predstavlja manj dela, kot so si predstavljale, postanejo še bolj samozavestne. Vedo, da so tudi s pleničkami naredile nekaj dobrega za otroka. Postane jim vseeno, če nekatere prijateljice menijo, da so čez les, ker »si delajo dodatno delo«. Marsikatera rada na glas pove, da »pere«, saj poskuša tudi s svojim zgledom osveščati okolico. Občasno so deležne tudi pohvale, včasih celo tistih, ki so v začetku dvomili. Pogosto za drugega otroka dokupijo le nekaj novih pleničk, saj so tudi stare še uporabne (odvisno od oskrbe). Po zgledu mamice tudi deklice povijajo svoje umetne dojenčke v pralne pleničke. Zgledi vlečejo. Pralne pleničke tako niso le modna muha, temveč tudi vzgojni pripomoček. 

In vendar je tako: nekaterim otrokom ustrezajo pralne pleničke, drugim tiste za enkratno uporabo. Nekaterim mamicam se zdi s pralnimi pleničkami čisto preveč dela. Nobena mama ni slabša mama. Ena se potrudi in pere pleničke, druga raje pelje otroka na sprehod, tretja mu zapoje pesmico. Vse imamo svoje sončke rade. Prav je, da se potrudimo po svojih najboljših močeh, vendar v tem še vedno uživamo in smo ponosne nase. 

 

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja