
Viber in druge aplikacije, ki omogočajo skupinski pogovor, znajo biti zelo uporabne. Tudi za povezovanje staršev, ki imamo otroke v isti vrtčevski skupini ali razredu. Po njih se najhitreje pretakajo uporabne informacije, od spremenjene ure za jutrišnjo predstavo do tega, da so se v razredu spet pojavile uši. Pogosto neprecenljivo. Zaplete se takrat, ko začnemo starši uporabljati viber kot sredstvo nadzora ali način za reševanje konfliktov.
Neprestano preverjanje, kaj »smo delali« v šoli
Nekateri starši preko vibra neprestano preverjajo, da niso česa spregledali. Namesto otrok vodijo evidenco najrazličnejših obveznosti in ocenjevanj. Če za kakšno stvar niso prepričani, se zatečejo k telefonu. Pošiljajo sporočila, kot so: »Do kdaj imamo domače branje?« in »Kaj imamo pri angleščini za domačo nalogo?«
Značilno je, da so stavki napisani v množini. Ne otroci, mi imamo domačo nalogo in mi bomo pisali test. Otrokom ne dajo možnosti, da poskusijo sami poskrbeti za šolske obveznosti, niti jim ne pustijo, da jim pri tem kdaj spodleti. Ja, če bo otrok sam skrbel za naloge, se bo zgodilo, da bo kaj pozabil. Vendar je mnogo bolj smiselno, da mu pri obveznostih stojimo ob strani, kot da stvari opravimo namesto njega.
Otroka lahko vprašamo, kako mu gre, kaj ga čaka v naslednjih dneh in ali potrebuje pomoč. Naučimo ga načrtovati in prevzemati odgovornost, namesto da rešujemo težave namesto njega. Če vidimo, da ne ve, do kdaj mora opraviti domače branje, ga spodbudimo, da vpraša učiteljico ali kontaktira sošolca. To so veščine, ki se jih je treba naučiti in zahtevajo vajo. Nič ni narobe, če otrok občasno kaj pozabi ali presliši. Pomembno je, da zna poiskati manjkajočo informacijo.
Nekateri starši preko vibra neprestano preverjajo, da niso česa spregledali. Namesto otrok vodijo evidenco najrazličnejših obveznosti in ocenjevanj.
Spletno reševanje konfliktov
Drug tip viber sporočil, ki naredijo več škode kot koristi, so pritožbe. Od raznih: »Kakšen se vam je zdel test za matematiko?« do razčiščevanja razrednih sporov ali izražanja nezadovoljstva nad učiteljem. Takšne debate se vedno izrodijo v obtoževanje, posplošene sodbe in kup užaljenih staršev, ki drug drugega niso uspeli slišati. Viber skupina je zelo primerna za hitro izmenjavo informacij, povsem neprimerna pa je za reševanje kompleksnejših situacij.
Če se nam zdi, da imamo v razredu ali skupini težavo, lahko preko vibra sicer preverimo, kakšna je klima med ostalimi starši, potem pa je nujno, da se o tem pogovorimo v živo. Lahko na neformalnem starševskem srečanju, na roditeljskem sestanku ali pa po telefonu med dvema vpletenima stranema. Takšna srečanja vsaj v osnovi omogočajo konstruktivno debato in usmerjenost k iskanju rešitev. Kadar bi starši radi samo izrazili frustracijo ali nezadovoljstvo nad določeno situacijo, je boljše, da se namesto skupinskega viber pogovora dobimo s prijateljico na kavi in ji potarnamo o vsem, kar nas moti. Seveda takrat, ko otrok ni zraven.
Viber uhajanje informacij
Starši v viber skupinah delijo marsikaj, informacije iz skupinskih pogovorov pa nekritično delijo s svojimi otroki. Vključno z imeni. Hitro se zgodi, da zaradi takšnega »odtekanja informacij« otroci postanejo žrtev zasmehovanja, češ: »A veš, kaj je predlagala tvoja mami?« Starši bi morali biti pri tem bolj previdni in obzirni. Najprej z razmislekom, kaj delimo z drugimi starši, in potem z razmislekom, kaj bomo povedali naprej svojim otrokom.
Če se nam zdi primerno, lahko z otroki delimo, o čem se pogovarjamo z drugimi starši, vendar je nujno, da pri tem zaščitimo ostale otroke. Dovolj je, če povemo: »Eden od očetov je predlagal, da v šolo v naravi ne bi nosili telefonov.« Ne glede na to, ali se z njim strinjamo ali ne, za otroke ni pomembno, za katerega očeta gre. To je čisto preprost način, da otroke zavarujemo pred zafrkavanjem, ki bi ga bili sicer deležni v šoli.
Na neki točki moramo vajeti pač prepustiti otrokom in jim zaupati, da bodo stvari opravili tako, kot je treba.
Starševske viber skupine in najstniki
In kdaj je čas, da se starši počasi umaknemo iz skupinskih pogovorov? Takrat, ko so šolarji dovolj stari, da imajo svojo viber skupino, v kateri si delijo šolske informacije. Če so sposobni pisati o tisoč malenkostih, se bodo znali zmeniti tudi to, kaj so včeraj delali v šoli.
Spomnim se, kako je naša predstavnica staršev neko leto predlagala, naj učenci sami poskrbijo za darilo razredniku ob koncu leta. Učenci, ki so bili takrat stari 11 let, so sami zbrali denar in pripravili darilo. Kaj so izbrali? Res se ne spomnim. Ampak karkoli je bilo, je razredniku gotovo pomenilo več, kot če bi darilo pripravili starši. Na neki točki moramo vajeti pač prepustiti otrokom in jim zaupati, da bodo stvari opravili tako, kot je treba. Vsaj v večini primerov.
Poglej tudi naročniške vsebine:
Sabina Košmrl Kaučič: Na pomoč! Učiteljica ima mojega otroka na piki!
Miha Kramli: “Danes imamo ogromno otrok, ki so dlje časa na ekranih, kot so starši v službi”
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!
Jaz tega nimam in niti pod razno tega ne bom imela naprej. Sin je v 4. razredu, pa vsi preživimo brez tega. In smo mirni, a ni zanimivo? Tudi ostalih socialnih omrežij ne uporabljam. Ko je klicala mama od njegovega sošolca, kako se bomo zmenili, ko je bil bolan, sem povedala, da vibra nimam in niti ostalega ne, lahko se pač pokličemo, se podpremo, si povemo, kaj so delali v šoli itd. To je tako enostavno, večina pa komplicira.
In niti nimam želje, da preko vibra spremljam starševsko opravljanje učiteljev, vzgojiteljev, zato se nikoli ne bi priklopila tem skupinam. Na žalost že od 1. razreda vem, kdo od staršev v našem razredu je zanesljiv in tudi čuteč ter razumevajoč.
“Do kdaj imamo domače branje?” Joj, kam smo prišli.
Otroci hodijo v šolo in to je njihova odgovornost. Nekatere mame se celo osnovno šolo učijo z otroki, jih sprašujejo, se piflajo z njimi in ponavljajo. Potem se to nadaljuje še na srednji šoli.
Kako je potem na fakulteti, pa ne vem. Menda jim pomagajo tudi pri vpisu.
In take mame bi šle potem z otroki še v službo in najraje še tam delale zanje. Tako vzgojimo otroka, ki je popolnoma nesamostojen in tudi nesamozavesten.
Starševske viber skupine – nepotrebno.
“Viber in druge aplikacije, ki omogočajo skupinski pogovor, znajo biti zelo uporabne. Tudi za povezovanje staršev, ki imamo otroke v isti vrtčevski skupini ali razredu. Po njih se najhitreje pretakajo uporabne informacije, od spremenjene ure za jutrišnjo predstavo do tega, da so se v razredu spet pojavile uši. Pogosto neprecenljivo.”
Res mora biti neprecenljivo. MI o vseh pomembnih stvareh, kar se tiče otrok, šolanja, praznovanj, bolezni, izvemo iz mejla razredničarke ali ravnateljice. In zakaj bi potem morala imeti Viber?