Oče je otrokova socialna maternica

Vir: Shutterstock

V času nosečnosti je partnerjeva opora še posebej velikega pomena, saj se počutje bodoče mamice odraža na razvoju zarodka. Mož predstavlja neke vrste socialno maternico, ki skrbi za oblikovanje kvalitetne simbioze med mamico in otrokom.

Bodoča mamica, ki ima v času nosečnosti na voljo dovolj čustvene opore moža in drugih bližnjih, kar ji daje občutek sprejetosti ter ljubljenosti, bo tako lažje ohranjala psihično in telesno integriteto ter se v polnosti posvetila razvijanju starševske vloge.

Raziskave so pokazale, da obstaja močna povezava med čustveno oporo partnerja in drugih bližnjih v nosečnosti ter medsebojnimi odnosi v poporodnem obdobju.

Odnos med zakoncema, občutki in izkušnje, ki jih ženska doživlja v času nosečnosti, vplivajo že na sam razvoj otroka, saj se otrok že v šestem mesecu nosečnosti odziva na dražljaje iz okolja.

Odnos med zakoncema je ključen za vzgojo

Odnos med zakoncema, občutki in izkušnje, ki jih ženska doživlja v času nosečnosti, vplivajo že na sam razvoj otroka. Otroci se že v šestem mesecu nosečnosti odzivajo na dražljaje iz okolja. Prav tako občutki, ki jih doživlja nosečnica, vplivajo na kakovost odnosa med mamico in otrokom v poporodnem obdobju, kar se kaže tudi v poznejših obdobjih življenja otroka.

Strokovnjaki poudarjajo pomembnost moževe opore tudi z namenom okrepitve čustvene povezanosti med zakoncema, kar je idealno izhodišče za kakovosten odnos tudi po prihodu novega družinskega člana. Ta je za vzgojo otroka bistvenega pomena.

Ljubeča, neprekinjena moževa podpora zmanjša tudi tveganje za poporodno depresijo. Številne študije namreč podpirajo pomembno povezavo depresije s pomanjkanjem socialne podpore.

Pri vsem tem ne smemo pozabiti na bodočega očka, ki je v obdobju teh velikih sprememb pogosto prezrt. Tudi on je namreč postavljen na popolnoma nov tir življenja, obenem pa se poveča tudi njegov seznam pričakovanih nalog, zaradi česar se pogosto počuti preobremenjenega. Poskrbimo torej za to, da bo čustvena opora vzajemna.

Sprememba v zakonskem sistemu

Nosečnost zamaje celoten sistem zakoncev in tako od nosečnice kot od moža zahteva številne psihične prilagoditve. Odnos je dodatno obremenjen, pojavijo se lahko številne stiske, kot so negotovost, zaskrbljenost in ne nazadnje tudi občutek odvečnosti, saj sedaj v sistem zakonskega odnosa vstopa tretja oseba. Vse to je lahko povod za različna nesoglasja med zakoncema.

Vse preveč je tudi nosečnic, ki celovite čustvene opore zakonca nimajo. Prav tem bi razni nosečniški tečaji morali nameniti največ pozornosti in pri tem spodbujati moževo prisotnost.

Nosečnost zamaje celoten sistem zakoncev in tako od nosečnice kot od moža zahteva številne psihične prilagoditve.

Poskrbimo za kakovostne medsebojne odnose!

Ženska v obdobju nosečnosti in materinstva potrebuje veliko opore najrazličnejših oblik – tako čustvene, fizične kot finančne – in različnih virov – tako moža kot drugih bližnjih.

V nosečnosti je treba paziti nase, poskusiti zmanjšati raven stresa in sprejeti vsakršno pomoč, ki se ponudi. Čim več opore kot smo v nosečnosti deležne, tem močnejše bomo v spoprijemanju z izzivi, ki nas čakajo v poporodnem obdobju.

In zapomnimo si, kakovost življenja je v veliki meri odvisna od kakovosti medsebojnih odnosov. Zatorej poskrbimo za to, da se bomo v družinskem sistemu trudili za ljubezen, medsebojno razumevanje in vzajemno čustveno oporo – tudi v najtežjih trenutkih.

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja