Moj otrok ne diši

Thumbnail

Se spomnite vonja po dojenčku? Čisto zares? Mešanice opranih oblačil, skisanega mleka, ki se je pred 10 minutami ujelo na pajacku, kremice za ritko in nečesa neopisljivega, pristnega dojenčkastega? Ali danes ta naravni vonj po dojenčku sploh še zaznamo? 

Prepričana sem, da opisani vonj povzroči v ženskah, še posebej v mamicah, pravo hormonsko divjanje, ki izzove vsaj kakšen “buci buci”, če že ne povečane laktacije.

Toda zdi se mi, da danes tega vonja sploh ni več zaznati. Vonj dojenčka je mešanica mehčalca, praška, kreme za ritko, kreme za obraz, mleka za telo, čistilnih robčkov, odišavljenih pleničk … 

Ker je otroška koža petkrat tanjša od kože odraslega, vse snovi, ki jih nanesemo nanjo, absorbira. Tako preidejo v obtok in zaokrožijo po telesu. S tem ni nič narobe, če s čistilnimi sredstvi ne pretiravamo in uporabljamo kvalitetne narave kreme, ki niso izdelane na osnovi nafte, ne vsebujejo PEG-derivatov (povečajo vpojnost kemikalij), ftalatov (so del umetnih dišav (“fragnance” ali “parfum”) in hormonski motilci) ter drugih škodljivih substanc (slabo vplivajo na notranje organe). Otrokova koža šele po štirih letih prevzame tudi zaščitno funkcijo, do tedaj pa je učinek mazanja otroka s kremami podoben, kot če bi mu dali kremo kar na krožnik. 

 

Narava nam je v večini primerov dala, kar potrebujemo, toda v trenutku, ko se na koži pojavijo kakšne neprijetnosti (suha ali mastna koža, mozoljčki …) jo že mažemo s kremami in ji tako onemogočimo, da bi sama aktivirala procese izboljšav (mastenja, čiščenja, vlaženja …). Seveda so včasih težave prehude in je vsekakor potrebna uporaba krem, tudi pojavnost alergij se je povečala in s tem povezane težave s kožo. Vendar pa uporaba kemikalij v takem obsegu kot danes zagotovo ni potrebna.  

Nekaj idej, kako se ogniti škodljivim umetnim dišavam: 

1) Namesto mehčalca uporabite do največ 1 dcl čim manj obarvanega kisa. Ko bodo oblačila suha, ne bodo imela vonja po kisu.  

2) Namesto priporočenih količin pralnega praška uporabite polovične odmerke.

3) Pralne praške, ki jih običajno uporabljate, zamenjajte z naravi prijaznejšimi pralnimi oreščki, pralnimi kroglami ali pa ga naredite sami iz marsejskega mila in sode bikarbone.

4) Kreme uporabljajte le, ko je to nujno potrebno. Pozabite na mazanje ritke, če ta ni rdeča. Plenični izpuščaj je pri uporabi pralnih pleničk bistveno manj pogost. 

5) Nadomestite nekvalitetne poceni kreme z naravnimi, ki jih pridelujejo v vašem okolju ali pa certificiranimi ekološko pridelanimi kremami (Eko test: gut; BDIH, Demeter …). 

6) Vlažilne robčke za ritko nadomestite z neodišavljenimi, še bolje je, če dojenčku ritko umivate z vodo in pralnimi robčki ali vato.

7) Kemična sredstva proti moljem zamenjajte z žepki, napolnjenimi s posušeno sivko.

8) Za dišeče perilo lahko v predalnik z otroškimi oblačili položite blazinico, napolnjeno s kamilicami. Pomirja in lepo diši.

9) Škodljive so tudi dišave, ki jih vdihavamo. Znebite se odvečnih umetnih kemikalij, ki vam dišavijo stranišče, avto, predprostor. Odrasle pogosto od umetnih dišav boli glava, zavedajmo se, da so otroci še bolj občutljivi!

10) Ne uporabljajte dezodoranta. Otrok raje vonja vas, pa četudi ste prepoteni in zaudarjate po praženi čebuli, kot pa agresivne umetne dišave. Namesto dezodoranta uporabite kristal, ki preprečuje neprijeten vonj, ne pa potenja.

 

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja