Kristusovo trpljenje v Škofji Loki

Thumbnail

V teh dneh je Škofja Loka v večernih urah obarvana v rdečo. Barva trpljenja napoveduje skorajšnji začetek uprizarjanja Škofjeloškega pasijona.

Letošnja uprizoritev bo že četrta po vrsti, odkar so v drugi polovici 90. let stekle priprave za oživitev tega najstarejšega dramskega besedila v domačem, tj. slovenskem jeziku. Prvi dve predstavi je režiral Marjan Kokalj, tretjo Borut Gartner. Letos je to odgovorno nalogo prvič prevzel nedomačin Milan Golob z Dolenjske.


Foto: Jana Jocif

Ločani, ki sta jim pasijon in dogajanje okoli njega močno prirasla k srcu, ter obiskovalci so pri tem zlasti veseli dejstva, da je pasijon po nasprotovanjih politične levice v času njegovega ponovnega obujanja z leti vendarle postal zaščitni znak Škofja Loka, brez katerega si kulturne in turististične ponudbe v mestu ni več mogoče predstavljati.


Foto: Jana Jocif


Foto: Božo Tič

Pasijon se odvija kot procesija v srednjeveškem mestnem jedru. Ko gledalci v postnem in velikonočnem času zasedejo svoja mesta na enem od štirih prizorišč, se pred njimi odvije vsa drama Kristusovega trpljenja. Poleg tega se na odrih zvrstijo tudi podobe iz Stare in Nove zaveze, vse od raja pa do Jezusovega križanja, ne manjkajo pa niti tipično loški prizori: cehi – srednjeveška obrtna združenja, ki so se na Loškem ohranili še globoko v novi vek.

Za marsikoga med najbolj doživete trenutke spada predirljiv smeh Smrti ali prizor z Izgubljeno dušo, ki nas vse spomni na minljivost človeškega življenja.


Foto: Božo Tič


Foto: Božo Tič
 


Foto: Jana Jocif

Pri uprizoritvi in organizaciji sodeluje okoli 900 prostovoljcev, večinoma z območja t. i. Loškega gospostva: iz Škofje Loke, Sorškega polja ter Poljanske in Selške doline.

Dramska dediščina Škofjeloškega pasijona, ki sega nazaj še pred leto 1721, ko ga je kapucin p. Romuald iz (danes zamejskega) Štandreža pri Gorici zapisal, z vsako uprizoritvijo postaja tudi živa dediščina današnje Škofje Loke in njenih ljudi. Posamezni prizori so tako po tradiciji ostali pridržani za določene vasi ali skupine, igralske vloge pa se od ene do druge uprizoritve prenašajo med generacijami znotraj družin.

Potem ko je bilo uprizarjanje Škofjeloškega pasijona v času jožefinskih laicističnih reform prepovedano, ga je leta 1936 v življenje ponovno obudil domačin dr. Tine Debeljak, naslednja uprizoritev je sledila šele leta 1999.


Foto: Božo Tič


Foto: Božo Tič

To največjo gledališko predstavo na prostem v Sloveniji si lahko ogledate od te sobote, 21. marca, do nedelje, 12. aprila. Organizatorji so ob tem pripravili tudi bogat spremljevalni program.

Slednji obsega tako turistične akcije v smislu prodaje pasijonskih spominkov, kulturne, slikarske ali verske v smislu odkritja Loškega pasijonskega križa, kot tudi znanstvene. Letos je npr. izšla že 10. številka zbornika Pasijonski doneski, ki je edina slovenska publikacija s takšno vsebino.


Foto: Jana Jocif

Vir: www.pasijon.si, www.mdloka.si, www.staraloka.si

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja