Komu lahko zaupam v nosečnosti?

Thumbnail

Bodoča mati je včasih že ob začetku nosečnosti zgradila trden in zaupen odnos s porodno babico. Ali je lahko tako tudi danes?

 

 

Bodoča mati, ki pričakuje otroka, se skozi celotno nosečnost pripravlja na njegovo rojstvo. Danes večina žensk rodi v porodnišnicah, kjer jim je zaradi napredka medicine in usposobljenosti osebja nudena visoka stopnja varnosti, vendar žal prevečkrat brez možnosti upoštevanja potreb in želja bodočih staršev. To posledično pomeni, da ženska med porodom velikokrat ne more aktivno sodelovati in je le pasiven objekt.

Želje po »naravnem porodu«

Porod je danes v svoje roke prevzela medicina in ga naredila popolnoma tehnološkega.

Bodoče matere so danes vse bolj ozaveščene in si posledično želijo aktivnega sodelovanja med porodom ter svobodnega odločanja o postopkih, ki so uporabljeni med njim. Zadnja leta vse pogosteje slišimo izraz »naravni porod«, ki označuje porod brez uporabe sredstev za lajšanje bolečin, svobodo ženske pri odločanju o položajih in dihanju med porodom, o higienski pripravi pred porodom itd.

Vodenje nosečnosti v nekoč in danes

Ženskino telo je ustvarjeno za rojevanje. Nekoč so si nosečnice same izbrale babico, ki jih je vodila skozi celotno štiridesettedensko obdobje, bila z njimi med porodom ter skrbela zanje še leto dni po rojstvu otroka. Bodoča mati je tako že ob začetku nosečnosti z babico zgradila trden in zaupen odnos, ki je predstavljal sredstvo za varno in zadovoljujočo porodno izkušnjo. Danes je situacija žal precej drugačna, porod je v svoje roke prevzela medicina in ga naredila popolnoma tehnološkega.

V čem je težava?

Čas pričakovanja je posebno obdobje v življenju ženske.

Velik problem predstavlja dejstvo, da si skrb za bodočo mater delijo različni zdravstveni delavci. Zaradi tega nosečnica ne more ustvariti varnega in zaupnega odnosa z eno osebo.

Od začetka nosečnosti do poroda zanjo skrbita medicinska sestra in ginekolog v zdravstvenem domu, ob prihodu v porodnišnico se sooči s sprejemno babico, ki jo po pregledu napoti k medicinski sestri, ki opravi higiensko pripravo na porod in jo nato pošlje v porodno sobo. Tam končno spozna tudi babico in zdravnika, ki jo vodita skozi porod. Tri ure po rojstvu otroka je premeščena na poporodni oddelek, kjer zanjo in novorojenčka v glavnem skrbijo medicinske sestre, ob prihodu domov pa jo obišče še patronažna babica.

Kaj lahko naredimo?

Žal v Sloveniji ni mogoče, da bi si ženska, katere nosečnost poteka brez zapletov, preko zdravstvenega sistema izbrala babico, ki bi jo spremljala od začetka nosečnosti do zaključka poporodnega obdobja. Vendar se ženske vse bolj in bolj zavedajo, da rojstvo otroka predstavlja velik čustveni, kulturni in socialni dogodek, zato si želijo, da bi bile med njim aktivne, ozaveščene in imele pravico, da same odločajo o njegovem poteku.

Poklic babice je poklic ljubezni!

Zaradi napačne predstave poroda v medijih, zlasti v filmih (kjer je največkrat žal neupravičeno prikazan kot boleč, grozljiv in mučen dogodek) je mnoge nosečnice strah tega trenutka. Zato je najbolje, kar lahko storijo, da si že ob načrtovanju družine v domačem kraju ali bližnji okolici same poiščejo izobraženo babico ter navežejo stik z njo.

Če zaradi različnih ovir ali zadržkov do nje ne morejo pristopiti osebno, naj se pri prijateljicah pozanimajo o njenih kontaktnih podatkih in se tako povežejo z njo. Z babico lahko spletejo varen in zaupen odnos ter razrešijo stiske in dvome, ki se navezujejo na potek nosečnosti, način in kraj poroda, porodni načrt, poporodno obdobje, dojenje in kasneje na uvajanje goste hrane pri otroku …

Moj poklic je ljubezen!

Menim, da je naš poklic poklic ljubezni. Rojene smo zato, da skrbimo za matere in njihove družine. Zavedamo se, da je čas pričakovanja posebno obdobje v življenju ženske, in si želimo, da bi ga ta ohranila v pozitivnem spominu. Zato naj žensk ne bo sram pristopiti do najbližje babice v soseski in jo prositi za podporo. Zaupanje, ki se tako skozi nosečnost splete med babico in nosečnico, bo kasneje pripeljalo do prijetnega spomina na zgodnje obdobje materinstva. Drage mame, poiščite nas, kajti na svetu smo zaradi vas!

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja