V sredo zvečer je bil izvoljen novi voditelj Katoliške cerkve. To je Argentinec Jorge Maria Bergoglio, ki si je nadel ime Frančišek.
Potem ko je bil ves svet zazrt v dimnik nad Sikstinsko kapelo, se je v sredo zvečer, ob 19.06, pokazal bel dim. Kmalu zatem so se oglasili zvonovi, s trga svetega Petra pa so odmevali vzkliki navdušenja.
»Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam – Oznanjam vam veselo novico: Imamo papeža!« je uro po prikazu dima naznanil protodiakon Jean-Louis Cardinal Tauran. Sledilo je ime, ki je presenetilo ves svet. Kardinal Jorge Mario Bergoglio, ki si je nadel ime papež Frančišek.
Svoj pontifikat je pričel z besedami: »Bratje in sestre, dober večer. Veste, da je naloga konklava dati Rimu škofa. Zdi se, da so ga šli moji kolegi kardinali poiskat skoraj na konec sveta … In zdaj smo tukaj.”
Po skupni molitvi za svojega predhodnika je nadaljeval: »Zdaj začenjamo skupno pot, škof in ljudstvo, pot cerkve v Rimu, ki je tista, ki v ljubezni služi vsem drugim cerkvam. To je pot bratstva in ljubezni, pot medsebojnega zaupanja. Vedno molimo drug za drugega. Molimo za ves svet, da bi v njem zavladalo veliko bratstvo. Želim, da bi bila ta pot Cerkve, ki jo danes začenjamo in na kateri mi bo pomagal moj kardinal vikar, rodovitna za evangelizacijo tega lepega mesta. Zdaj bi vam rad dal svoj blagoslov. Pred tem pa vas še nekaj prosim: preden bo škof blagoslovil ljudstvo, vas prosim, da vi prosite Gospoda, da me blagoslovi. To je molitev ljudstva, ki prosi blagoslova za svojega škofa. V tišini zmolimo to molitev ljudstva, to vašo molitev zame.“
“Pojdi in popravi mojo cerkev …”
Po nekaterih podatkih naj bi bila kardinal Bergoglio in kardinal Ratzinger glavna favorita že v konklavu leta 2005. Takrat naj bi Bergoglio, ob zavedanju teže in odgovornosti Petrovega naslednika, svoje sobrate kardinale ganjeno prosil, naj ga ne volijo. Tokrat pa je svojo izvolitev sprejel v ponižnosti in zaupanju v moč, ki jo podarja Bog.
Izbira imena, ki ga ni uporabil še nobeden njegovih predhodnikov, Frančišek I., je bil prvi močni znak za Cerkev, ki tudi danes, tako kot v Frančiškovem času, potrebuje besede: »Pojdi in popravi mojo Cerkev.«
Jorge Mario Bergoglio, prvi latinoameriški papež in prvi papež jezuit, nadškof Buenos Airesa, se je rodil 17. decembra 1936 v Argentini. Njegovi starši – Mario, železniški inženir in Regina Sivori, gospodinja, so se v Argentino priselili.
Jorge Mario je sprva študiral kemijsko tehnologijo, po diplomi pa kmalu vstopil k jezuitom. Na dveh kolegijih je poučeval književnost in psihologijo, duhovniško posvečenje pa je prejel 13. decembra 1969. Nato je študiral na filozofski in teološki fakulteti v San Miguelu. V Družbi Jezusovi je opravljal številne službe, od vzgojitelja novincev, rektorja semenišča do provinciala.
Za kardinala je bil imenovan leta 2001, deloval pa je na Kongregaciji za duhovništvo, Kongregaciji za bogoslužje in disciplino zakramentov, Kongregaciji za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega življenja. Bil je tudi član Komisije za Latinsko Ameriko in Papeškega sveta za družino.
Preprost, ponižen, blizu ljudem
Kot nadškof Buenos Airesa je bil pogosto glas, ki je močno branil življenje in družino, zavzemal se je za najrevnejše, ostro je nasprotoval porokam in posvojitvam otrok v istospolne skupnosti, v zadnjem času pa je svoje moči usmeril v novo evangelizacijo.
Argentince je pogosto spodbujal, »naj se ne privadijo na revščino«. Znan je bil po svoji izjemni preprostosti in ponižnosti. Po mestu je hodil peš ali uporabljal javni prevoz. »Bil je nekdo, ki je živel z ljudmi, s tistimi predeli mesta, ki so bili najbolj težavni,« so povedali Argentinci, ki so izvolitev novega papeža spremljali tudi s trga svetega Petra.
Antonio Mario Grande, rektor argentinske cerkve v Rimu, pa dodaja: »Je preprost človek. Blizu ljudem. Mož vere, skupnosti, bratstva. Znal bo prinašati veselo novico vsem. Njegova izvolitev je veliko znamenje Boga za njegovo Cerkev.«
Več o njegovem življenju si lahko preberete tukaj.
Frančišek je doslej prejel že množico čestitk državnih in cerkvenih voditeljev. Slovenski škofje so novemu papežu v čestitki zaželeli, naj njegovo življenje vodi Sveti Duh ter da bi svoje poslanstvo opravljal z vedrim srcem in pogumom. V izjavi za javnost pa so izrazili veselje nad izvolitvijo novega rimskega škofa ter prepričanje, da bo svojo funkcijo z Božjo pomočjo dobro izvrševal.
Še nekaj zanimivosti o papežu Frančišku:
- več kot 50 let že živi le z enim pljučnim krilom. Drugo so mu v mladosti zaradi okužbe odstranili;
- v nekem intervjuju je dejal, da ljubi tango in pije čaj mate (značilnost Argentincev);
- pred vstopom k jezuitom je bil že zaročen;
- tudi kot kardinal si je velikokrat kuhal sam;
- tekoče govori italijansko, špansko in nemško;
- vse do danes je živel v majhnem stanovanju in zavrnil bivanje v uradni škofovi rezidenci;
- ob izvolitvi za kardinala je Argentincem, ki so želeli priti v Rim, da bi tam z njim praznovali, dejal, naj ostanejo doma in denar raje namenijo revni.
Povzeto po: katoliska-cerkev.si, guardian.co.uk in rai.it