Vključenost staršev v izobraževanje otrok je ključna za njihov uspeh v šoli. Učitelji poročajo, da se pogosto srečujejo z dvema skrajnostnima. Starši, ki jih ni blizu šole, pa bi nujno morali biti in pa starši, ki so v šoli za vsako malenkost. Številne študije so pokazale, da otroci, katerih starši aktivno sodelujejo pri njihovem izobraževanju, izkazujejo bolj pozitiven odnos do učenja, imajo višjo samopodobo in so bolj zavzeti pri šolskih nalogah. Sodelovanje med starši in učitelji je torej odločilnega pomena za uspeh otroka. Toda kako najti srednjo pot, ki bo ravno dovolj in ne preveč ali premalo. V nadaljevanju je predstavljenih devet strategij, ki vam lahko pomagajo pri vzpostavitvi in ohranjanju uspešnega sodelovanja z učiteljem vašega otroka.
1. Delite informacije o otroku
Ob začetku šolskega leta novemu učitelju pošljite kratko sporočilo ali e-pošto, v kateri delite pomembne informacije o vašem otroku. Opišite njegove močne strani in slabosti, osebnostne lastnosti, hobije, zanimanja, najljubše knjige ter morebitne zdravstvene težave. Kratko, a prijazno sporočilo bo pomagalo vzpostaviti pozitiven odnos, ki bo koristen skozi vse šolsko leto, učitelj pa bo imel več informacij o otroku.
2. Ohranjajte odprto komunikacijo
Pomembno je, da učitelja redno obveščate o vseh spremembah v otrokovem življenju, ki bi lahko vplivale na njegovo učenje. Če vaš otrok doživlja čustveno krizo, ima težave v socialnih odnosih ali zdravstvene težave, je ključno, da učitelja o tem obvestite. Prav tako, če opazite spremembe v otrokovem vedenju, padec ocen ali težave v odnosih z vrstniki, takoj stopite v stik z učiteljem. Hitro ukrepanje lahko prepreči večje težave v prihodnosti.
3. Prostovoljno delo v razredu
Če imate čas in možnost, se vključite v dejavnosti v razredu. Branje zgodb, pomoč pri ustvarjanju učnih pripomočkov, spremstvo na izletu ali mentorstvo pri matematiki so odlični načini, kako pokazati, da podpirate otrokovo izobraževanje. Takšna vključenost pošilja močno sporočilo tako vašemu otroku kot tudi učitelju, da cenite in podpirate tako otrokovo učenje kot učiteljevo delo.
4. Uporabljajte pozitivno komunikacijo
Način, kako komunicirate z učiteljem, ima velik vpliv na vajin odnos. Namesto da uporabljate “ti izjave”, raje uporabite “jaz izjave”. Na primer, namesto da bi rekli: “Preveč nalog dajete mojemu otroku,” raje recite: “Moj otrok ne zmore tolikšne količine domačih nalog.” Takšen pristop zmanjšuje možnost konfliktov in omogoča bolj konstruktiven dialog.
5. Spoštujte učiteljevo delo
Zavedajte se, da vaš otrok ni edini v razredu. Učitelj vsak dan dela z različnimi osebnostmi in učnimi izzivi. Zato je pomembno, da ne postavljate nerazumnih zahtev. Če menite, da vaš otrok potrebuje posebne prilagoditve, je bolje, da učitelja prosite za pomoč, namesto da to zahtevate.
6. Berite otroku vsak dan
Branje je eden najpomembnejših dejavnikov za otrokovo akademsko uspešnost. Raziskave kažejo, da redno branje otrokom močno prispeva k njihovemu uspehu v šoli. Vzpostavitev vsakodnevne bralne rutine doma je eden najlažjih in najučinkovitejših načinov za podporo učenju v šoli.
7. Povezujte šolsko učenje z resničnim svetom
Pomagajte otroku razumeti, kako se znanje pridobljeno v šoli, povezuje z resničnim svetom. Med obiskom trgovine otroku pokažite cene na artiklih, preberite besede na reklamnih napisih in mu razložite, kako se matematika uporablja v vsakdanjem življenju. Družinski izleti v muzeje, na razstave ali v živalske vrtove so odlični načini za povezovanje šolskega znanja z resničnim svetom.
8. Organizirajte čas za domače naloge
Otroci potrebujejo določen čas in prostor za domače naloge, kljub številnim drugim obšolskim dejavnostim, kot so športni trening ali glasbena šola. Določite vsakodnevni časovni okvir in prostor za šolsko delo, na primer od 19:00 do 19:45 na pisalni mizi v otroški sobi. To bo otroku pomagalo vzpostaviti rutino in povečalo pomen šolskemu delu.
9. Izkažite hvaležnost
Učitelji pogosto delajo v težkih pogojih in redko prejmejo priznanje za svoje delo. Prijazno sporočilo, voščilnica ob rojstnem dnevu ali kratka zahvala lahko zelo pripomorejo k boljšemu odnosu med vami in učiteljem. Priložnostne “hvaležnosti” bodo zagotovo utrdili pozitiven in produktiven odnos.
Bonus: Postavljajte prava vprašanja
Ko vaš otrok pride domov iz šole, ga namesto običajnega “Kaj si se danes naučil?” raje vprašajte “Katera vprašanja si danes postavil?” To bo spodbudilo bolj poglobljene pogovore in otroku pokazalo, da je učenje povezano z radovednostjo in raziskovanjem. S takšnim pristopom boste tudi vi opazili pozitivne spremembe v otrokovem učnem uspehu.
Vzpostavitev in ohranjanje sodelovanja z učiteljem vašega otroka pošilja močno sporočilo tako vašemu otroku kot učitelju. Skupaj lahko ustvarite učno okolje, ki bo spodbudilo akademski uspeh in osebnostno rast vašega otroka skozi vse šolsko leto.
Poglej tudi naročniške vsebine:
Dr. Katarina Kompan Erzar: “Kako bo otrok razvijal sebe in svoj potencial, je odprto do konca”
Sabina Košmrl Kaučič: Na pomoč! Učiteljica ima mojega otroka na piki!
Delno povzeto po Anthony D. Fredericks
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!