Starost deklet, ko dobijo prvo menstruacijo, se je v zadnjem stoletju spustila od povprečno 16-17 let na 12-13 let. Kaj so razlogi za to?
Strokovnjaki še niso odkrili pravega vzroka, domnevajo pa, da pri zgodnejšemu pojavu menstruacije igrata temeljno vlogo boljše prehrambene navade in večja stopnja debelosti. Nekateri dokazi kažejo tudi na vzroke v potrošniških izdelkih, ki vsebujejo kemikalije, ki po svoji strukturi posnemajo estrogen, hormon, ki vpliva na čas pubertete.
V Združenih državah je Center za kontrolo bolezni (Center for Disease Control – CDC) izvedel »študijo o tem, ali izpostavljenost okoljskim kemikalijam vpliva na zgodnejši pojav pubertete«, pravi Danielle Buttke, reproduktivni fiziolog na ameriškem Centru za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC).
Čeprav je po besedah Buttkeja težko določiti pravo vlogo okoljskih kemikalij, so tovrstne študije izredno pomembne, saj zgodnejši pojav pubertete predstavlja zaradi večje poznejše nagnjenosti k obolevnosti za rakom na dojkah in ostalih bolezni resno vprašanje javnega zdravja.
Diklorobenzen, bisfenol A, parabeni, ftalati …
Najnovejše raziskave kažejo na to, da so imela dekleta, ki so bila izpostavljena višjim odmerkom kemikalij, prvo menstruacijo v povprečju 7 mesecev pred dekleti z manjšo izpostavljenostjo.
CDC študija je v prvi vrsti proučevala vpliv kemikalije diklorobenzena, topila, ki je uporabljeno v pripravkih z naftalinom (zlasti v preteklosti se je uporabljal za shranjevanje oblek), v nekaterih »odiševalcih« toaletne školjke in osvežilcih zraka. Skoraj vsi ljudje, testirani v CDC študiji, so imeli ostanke te kemikalije v svojem organizmu. Glavni vir izpostavljenosti je vdihavanje sobnega zraka.
Ni povsem znano, kolikšen vpliv ima klorobenzen tudi na zdravje. Uvrščen je med potencialne človeške karcinogene, prejšnje študije so pokazale manjšo porodno težo pri dečkih, ki so mu bili izpostavljeni prenatalno. Ameriška agencija za varstvo okolja ga je kot prvega vključila v študije, saj je pri laboratorijskih živalih pokazal povišanje hormonov.
Omenjena študija CDC-ja, objavljena na spletnih straneh Environmental Health Perspectives (Okoljski vidiki zdravja), je vključevala 440 deklic med 12. in 16. letom. Pri tistih, ki so imele višji nivo metabolitov diklorobenzena v urinu, je bila povprečna starost prve menstruacije 11,8 let, pri deklicah z manjšim nivojem pa 12,4 leta.
Nekatere študije kažejo tudi na povezavo med nastopom prve menstruacije in nivojem ostalih kemikalij – bisfenol A – BPA, ftalati in parabeni, ki vplivajo na endokrini sistem in so vsebovane v nekaterih produktih.
Po mnenju Mary Wolff, direktorice Centra za otroške raziskave okoljskega zdravja in varovanja bolezni, na pojav prve menstruacije zagotovo vplivajo vdihovane kemikalije, ne da se pa predvideti, kakšen vpliv igra starostno obdobje otrok, v katerem so jim izpostavljeni. Možno je tudi, da imajo dekleta z zgodnejšo prvo menstruacijo nekatere posebnosti v metabolnih poteh diklorobenzena v njihovem telesu.
Zanimivo je, da so višji nivo ostankov diklorobenzena našli pri temnopoltih in latinoameriških dekletih, vendar lahko pri njih na zgodnejšo menstruacijo vplivajo drugi rasni faktorji.
Čeprav je težko natančno določiti razloge vedno zgodnejšega pojava pubertete in z njo povezane prve menstruacije pri dekletih, velja nameniti več pozornosti kemikalijam, ki jih vsebujejo različni osvežilci zraka ali drugih potrošniških izdelkih.
Za iskrene odnose. Pridružite se naročnikom iskreni.net!
Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!