Zakaj je nujno uporabljati “jahača”?

Thumbnail

Zakonodaja je na področju uporabe otroških sedežev tudi pri malce večjih otrocih jasna, njen pomen pa potrjujejo tudi izsledki zadnje študije, ki je preučevala prometne nesreče, v katerih so bili udeleženci otroci.

Odrasli se morda včasih znajdemo v skušnjavi, da bi malce večjega otroka v avto enostavno pripeli zgolj z običajnim pasom. “Saj je razdalja kratka,” si mislimo. Ali pa: “Saj zdaj je pa že dovolj velik …” A kdaj je otrok zares dovolj velik? In ali je res nepomembno, kako je privezan? 

Ameriška akademije pediatrov je konec oktobra predstavila izsledke raziskave, po kateri je pomembno, da otroci uporabljajo otroški sedež do velikosti 145 cm. Ko so preučili primere 9.848 prometnih nesreč s smrtnimi žrtvami ali hudimi poškodbami pri otroci, so ugotovili, da je možnost zanje štirikrat večja pri 7- in 8-letnikih, ki so bili pripeti zgolj z varnostnimi pasovi brez zaščite otroških sedežev. Pri teh namreč pas pogosto teče čez občutljive dele telesa – čez trebuh, vrat ali pod rokami – kar lahko povzroči zadušitev ali poškodbe notranjih organov.  

Od lanskega maja pri nas velja direktiva EU o prevozu otrok, ki določa, da se morajo v varnostnih sedežih voziti vsi otroci do velikosti 135 centimetrov, lahko pa države članice predpišejo tudi strožje predpise. Slovenija spada med slednje, saj je od 1. julija lani v veljavi nov zakon o pravilih cestnega prometa, ki določa, da mora biti otrok, manjši od 150 centimetrov, »zavarovan z zadrževalnim sistemom, primernim otrokovi telesni masi«, starosti (pred tem je bila predpisana starost 12 let) pa ne omenja več.

O tem, kaj je primeren sistem, zakon ne govori, gre pa pri predvsem za skupine sedežev skupine II in III. Pogovorno so ti sedeži imenovani tudi jahači, strokovnjaki pa priporočajo, da se tudi ti sedeži uporabljajo skupaj z naslonom in naslonjalom za glavo, ker je na ta način otrok tudi bočno zaščiten. Z uporabo spodnjega dela sedežev sicer niste v prekršku, vendar zgornji del nudi večjo varnost. Ko otrok prerase 150 centimetrov, pa je na zadnjem ali tudi sprednjem sedežu lahko normalno privezan kot vsaka odrasla oseba. 

Poleg tega zakon še določa, da »v motornem vozilu, ki ni opremljen z zadrževalnim sistemom, ni dovoljeno prevažati otrok, mlajših od treh let, otroci starejši od treh let in manjši od 150 cm pa se smejo prevažati le na sedežih, ki niso prednji sedeži. Otrok ni dovoljeno prevažati v nazaj obrnjenem zadrževalnem sistemu v sedežu za potnike, zaščitenem s prednjo zračno blazino, razen če je zračna blazina deaktivirana mehanično«.

Globa za nespoštovanje zakona znaša 200 evrov, vendar je varnost otrok vredna veliko več od zgolj zneska kazni.

Pred nekaj dnevi pa so pri AMZS objavili tudi nov test otroških avtosedežev, ki ga lahko pred odločitvijo za avtosedež najdete na tej povezavi. 

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja