Za začetek šole ali vrtca napišite knjigo

Thumbnail

Začetek šolskega leta s seboj prinese mnoge za otroka nove situacije, prostore, osebe, ki lahko v njem vzbujajo tudi tesnobo. Kako mu lahko starši pomagamo? Eno od učinkovitih orodij pri soočanju s spremembami so lahko tudi socialne zgodbe.

 

Ko se otrok sooča s stisko ali negotovostjo zaradi srečanje s situacijo, ki mu je še nova in tuja, običajno potrebuje pomoč staršev pri soočanju z vsemi občutki, ki se porajajo. Pomaga predvsem pogovor ter starševsko spremstvo, opogumljanje in opora pri spoznavanju novega okolja.

A kaj ko se otroci ob doživljanju stiske včasih zapro vase, da pogovor o tem ni mogoč. Ali pa želijo popoldne enostavno pozabiti na neprijetno dogajanje dopoldneva in se pogovoru o tem izogibajo. Prav tako starši včasih otroke težko spremljajo v sami situaciji, saj tam ne morejo biti prisotni. Kako otroku pomagati v teh primerih?

Izdelajte knjižico

Eden od možnih pripomočkov, ki spodbujajo pogovor, soočanje in udomačevanje s situacijo tudi takrat, ko se ta ne dogaja, so t. i. socialne zgodbe. Gre za koncept, ki ga je leta 1991 razvila Carol Gray za pomoč otrokom z motnjami avtističnega spektra, ki jim nove situacije in prenašanje izkušenj med njimi pogosto povzročajo velike težave.

Socialne zgodbe so preproste doma narejene knjižice s sličicami ali stripi, ki govorijo o neki določeni temi ali situaciji, s katero se sooča otrok. Knjižico lahko opremimo z lastnimi risbami ali vanjo nalepimo sličice iz računalnika, fotografije ipd. Ta vizualna pomoč pomaga otroku pojasniti, kaj se dogaja v neki določeni situaciji, in ga pripravlja nanjo.

Avtistične otroke s pomočjo takšnih knjižic učijo pravil dogajanja v določenih okoljih (npr. uporaba kopalnice, igra pri prijatelju ipd.) ali jih pripravljajo na najrazličnejše dogodke, kot je recimo obisk zobozdravnika, kina, frizerja … V pomoč pa so lahko tudi drugim otrokom, ko občutijo nelagodje ali negotovost pred ali ob nečim novim.

Ključni cilj je, da oblikujemo informativno, otroku prijazno knjižico, ki jo je mogoče prebirati tako pogosto, kot si otrok želi. Besedilo je preprosto in jasno, pisano v sedanjiku.

Cilj knjižice je, da v otroku vzbudi občutek domačnosti v povezavi s temo ali situacijo, samozavest in pozitivna občutja. 

Naša kniižica o šoli

Knjižica, ki obravnava začetek šole ali vrtca, lahko vsebuje na primer naslednje:

  • Kaj je šola, kakšna je in kje je.
  • Kdo hodi v šolo in kako jim je ime.
  • Kaj se dogaja v šoli in zakaj je to pomembno.
  • Kaj ljudje tam počnejo, govorijo, razmišljajo, čutijo.
  • Kaj naj bi otrok v šoli počel, in kako naj bi ravnal.

Vsakodnevno prebiranje knjižice pred začetkom nove situacije ali v dneh soočanju z njo, bo otroka pomagalo pripraviti nanjo in mu vlilo občutek samozavesti in obvladovanja, v situaciji mu bo lahko priklicalo spomin na vaše opogumljajoče besede, ob prebiranju pa boste lahko vsak dan sproti odpirali pogovor o tem, kaj se otroku dogaja, kaj občuti, kako si še lahko pomaga, kje pa morda rabi še več pomoči.

Tovrstno knjižico je seveda mogoče izdelati in uporabiti tudi za vse druge situacije, na katere želimo otroka pripraviti, ga v njih spremljati in opogumljati. Posebej je dragocena v situacijah, v katerih ne moremo biti ob otroku. 

Uporabna je tudi za učenje nekaterih veščin (recimo za privajanje na kahlico) ali za pomoč otroku pri obvladovanju jeze ali reševanju konfliktov.

Nekaj primerov socialnih zgobdb (v angleškem jeziku):

 

Za iskrene odnose.
Pridružite se naročnikom iskreni.net!

Dobili boste orodja in spodbude v obliki ekskluzivnih videov in člankov, ki vam bodo pomagale, da ustvarite vzpodbudno okolje za vas osebno, vaš zakon, družino, pa tudi širše. Z naročnino podprete tudi naše delo in omogočite rast ter razvoj tako sebe kot tudi izboljšavo bodočih vsebin za vas in ostale.
Hvala vam!

Naroči se

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja